Bilişim Dünyası 13 ARALIK 2016 / 11:40

​Dijital ekonominin yeni para birimi veri

NetApp’a göre dijital dönüşümün hızla devam ettiği günümüzde dijital ekonominin yeni para birimi veri.
NetApp’ın her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği NetApp Insight’ın Berlin ayağı 13 – 16 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirildi. 300’ün üzerinde teknik oturumun yer aldığı ve 3 binin üzerinde katılımcıya ev sahipliği yapan etkinlikte müşteriler, mühendisler, danışmanlar ve iş ortakları bir araya geldi. Büyük ilgi gören etkinlikte katılımcılar depolama alanındaki en son gelişmeleri ve en yeni teknolojileri ilk ağızdan dinleme şansını elde ettiler.
NetApp; yeni bir sektör terimine imza atarak, müşterilerini 'bulut-çıkış stratejisi', yani ‘clexit’ geliştirmeleri konusunda harekete geçirmeyi hedefliyor. Berlin'de düzenlenen Insight konferansında bilgi veren NetApp yetkilileri, bulut sektörünün ulaştığı konumu ele alırken, bulut odaklı müşteri anlaşmalarının ilerleyen süreçte sorun yaratma ihtimaline de dikkat çektiler. NetApp EMEA Bölgei Gelişen Çözümler ve İnovasyon Kıdemli Direktörü Peter Wüst, etkinlikte yaptığı konuşmada Brexit oylamasının ardından buluttan çıkış olarak tanımladıkları 'clexit' tabirini hayata geçirdiklerini belirterek, şu bilgileri verdi:
"Gelecek 5-10 yıl içinde fiyatların düşmeyeceğini göreceksiniz. Microsoft'un İngiltere'de Ocak ayında fiyatların artacağını açıklaması da bunun bir işareti. Microsoft Azure ve Office 365 İngiltere'de fiyatları artırdılar. Bunun para birimindeki dalgalanmadan kaynaklandığını düşünebiliriz, ama eğer bir CFO iseniz bu dalgalanma sizin bütçeniz için büyük bir sorun demek. İşte ben de buna yanıt bulmaya çalışıyorum, böyle bir duruma hazır mısınız, tepkiniz ne olacak sorularını soruyorum. Bu sektörde rakiplerimiz kendi silolarını yaratıp 'veri hapishanesi' olarak tanımladığım bir yapıda sizi tutmak istiyor. Bu hapisten uzak durmanın ilk adımı ise melez bir bulut veri platformu inşa ederek, farklı bulut yapıları arasında veri setlerini taşıyabilmek ve böylece farklı tercihlere sahip olabilmek. Gördüğüm kadarıyla insanlar sadece tek bir bulut platformuna yöneliyor ve bunun üstünde fazla düşünmüyor. Ama bu stratejinin gelecek 5 yılda işlemez hale geleceğini öngörmek zorundasınız. Bu nedenle bir hamle yapmalısınız ve bu da bir 'clexit' stratejiniz olması anlamına geliyor. Buluttan çıkış yapabilmeli, kendi özel bulutunuzdan çıkıp verileri Azure ve AWS'ye taşıyabilmelisiniz. Müşterilerimize ve iş ortaklarımıza tercih yapma özgürlüğü vermeye önem veriyoruz. Böylece onlar da tek bir buluta takılıp kalmıyor, bunun yerine ihtiyaçlarına uygun bulut platformları arasında hareket edebiliyorlar. Kendi bulut yapısından bir servis sağlayıcının bulut yapısına, oradan yine kendi bulut çözümünüze geçmek istiyorsanız, aynı veri formatına sahip olmanız gerekir. İşte biz de bunu inşa ettik ve böylece müşterilerimize ve iş ortaklarımıza tercih özgürlüğü sunuyoruz."
3 bin 500'den fazla katılımcının bir araya geldiği Insight etkinliğinde genel oturumlarda NetApp Başkan Yardımcısı Henri Richard da sektördeki rekabeti değerlendirerek, rakip şirketlerin müşterilerin ihtiyaçlarına yanıt veremediğini vurguladı. Richard şöyle devam etti:
"Veri yönetiminde uyumsuzluğu ortadan kaldırmayı istiyor, buna veri inşa yapısı (data fabric) diyor ve son iki yıldır bu konuya odaklı biçimde ilerliyoruz. Bu bir mimari ve platform olarak kullanıcıya sağlam, yönetimi kolay, bütünsel bir veri aracı sunuyor. Genel bulut ve melez bulut yapısında yeni bir döneme giriyoruz ve on-premise yapı ile bulut mimarisini etkili biçimde buluşturmak müşteriler için önemli bir fayda sağlayacak."
 
 
ETİKETLER : 1100 NetApp

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics