Bilişim Dünyası 23 TEMMUZ 2016 / 17:20

​Fidyeciler işbaşında!

Kişilere ve şirketlere büyük zararlar veren fidye yazılımlarla gerçekleştirilen saldırılarda, hacker’lara ödenen fidye miktarı sadece ABD’de bu yılın ilk çeyreğinde 209 milyon dolara ulaştı. Fortinet de yaptığı açıklamada FortiGuard Labs Ar-Ge takımının her gün yeni bir fidye yazılım saldırısı tespit ettiğini duyurdu.
Temelde iki fidye yazılım saldırısı türü vardı: Kişinin bilgisayarını kullanmasını engelleyen yazılımlar ve kişinin dokümanlarını şifreleyerek bu içeriklere erişimi engelleyen yazılımlar. Bu yazılımların ortak yönü de kullanıcının cihazına ya da içeriklerine ulaşabilmesi için ücret talep etmesi. Ancak Fortinet açıklamasına göre, yeni bir fidye yazılım saldırısı türü var. Bu yeni fidye yazılımlar, söz konusu iki yazılımın gücünü aynı anda kullanarak saldırı gerçekleştiriyor. Yani artık bazı fidye yazılımlar kendilerine ödeme yapılıncaya kadar dokümanları şifrelerken, bazı internet sayfalarına erişimi de engelliyor. Fortinet’in bir uyarısı da saldırıların artık hem bilgisayarları hem akıllı telefonları hedef almaya başlaması üzerine. Hatta bu saldırıların IoT dünyasına yayılabileceği uyarısı da yapıldı.
Fortinet Bölge Direktörü Derya Aksoy’a göre, zararlı yazılımlar zamanla evrim geçirdi ve fidye yazılım saldırılarının bilgisayarlardan akıllı cihazlara sıçraması bu evrimin doğal bir sonucu. Bazı mağdurların bu yazılımlar ile fidye isteyenlere ödeme yapmasının da bu saldırıların artışının bir diğer nedeni olduğuna dikkat çeken Aksoy, bu yazılımları yazan saldırganların artık bir şirket gibi çalışarak gelen fidyelerin bir kısmını Ar-Ge çalışmalarına bile aktardığını vurguladı. Derya Aksoy, çözüm odaklı şu bilgileri paylaştı:
“Bazı yöntemler ile düzenli bir şekilde verilerinizi yedekleyebileceğiniz gibi, bazı yöntemler ile bu yedekleri ana cihazınızdan ayrı internet bağlantısı olmayan bir cihaza da yedekleyebilirsiniz. Fortinet’in sunduğu güvenlik çözümleri kullanılarak koruma sağlanabilir.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics