Bilişim Dünyası 06 KASIM 2016 / 15:50

​Fon destekleri çok da uzağınızda değil…

İnovasyon ve endüstriyel tasarım çözümleri şirketi Alfanorm’un Başkanı Ateş Öztan, KOBİ’lerin ve genç girişimcilerin, Avrupa Birliği’nin (AB) katma değer üretecek yaratıcı projelerin hayata geçmesi için ayırdığı 80 milyar avroluk fondan etkin biçimde yararlanmalarını sağlayacak ipuçlarını paylaştı.
AB üyesi ve aday ülkeler arasında farklı alanlarda işbirliklerini geliştirmek amacıyla yürütülen Horizon 2020 Programı’nın, geleceğin teknolojilerine uluslararası ortaklıklar yoluyla yön verme amacı taşıdığını, KOBİ ve genç girişimcilere destek sunduğunu belirten Ateş Öztan, “AB, katma değer üretecek projelerin hayata geçmesi için 80 milyar avro fon ayırdı. Bu fonun 616 milyon avrosu da sadece KOBİ’lere tahsis edildi ve katılım için konu ve başvuru tarihi gibi noktalarda sınırlamalar yok. ‘SME Faz 1’ başlığındaki fonlar, KOBİ ve genç girişimcilere yönelik önemli yatırım fırsatları barındırıyor. KOBİ’lerimiz ve genç girişimcilerimiz bu fonlardan daha yoğun yararlanmalı” dedi. Horizon 2020 desteğiyle hayata geçen projeler ve kendi deneyimlerinden yola çıkan Öztan, şu önerilerde bulundu:
  1. Destek alacak projeyi oluşturmak için ekip çalışması yapın.
  2. Ekibin temel üyelerinin, KOBİ programının şartnamelerini en az projeyi yazacak sorumlular kadar anlamalarını sağlayın.
  3. Proje fikrini; teknik ve teknolojik detaylarıyla, net olarak ortaya koyun.
  4. Proje fikrinin yenilik içermesine, artı değer yaratmasına önem verin.
  5. Projenin TRL (olgunluk) seviyesinin en az 6 civarında olmasına dikkat edin ve prototipini yapın.
  6. Projenin patent araştırmasını dünya ölçeğinde yaparken, patent başvurusunu da gerçekleştirin.
  7. Projenin pazara etkisini ve uygulanabilirliğini anlaşılabilir bir dille anlatın.
  8. Bu hazırlıkların ardından, TÜBİTAK desteklerinden yararlanarak, proje yazımı için profesyonel danışmanlık alın.
  9. Acele edin, çünkü başka ülkelerdeki rakipleriniz sizden önce fonları tüketebilir.
 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN