Bilişim Dünyası 09 KASIM 2015 / 01:00

​Herkes için iş zekâsı ve analiz devri

Amazon Web Services (AWS), tüm çalışanların görselleştirmeler oluşturması ve geçici analizler yapmasını kolaylaştıran, bunlar için yeni ve süper hızlı Bellek içi Hesap Motoru’nu (SPICE) kullanan, hızlı bulut tabanlı iş zekası hizmeti Amazon QuickSight’ı duyurdu. Kullanıcı başına ayda 9 dolardan başlayan fiyatı ile AWS veri hizmetlerine otomatik olarak entegre olan Amazon QuickSight, SPICE’ın sorgulama modülü üzerinden hızlı ve hassas sorgulama performansı sağlıyor.
Amazon QuickSight, basit ve hızlı bir şekilde kullanılıyor. Kullanıcı giriş yaptığında, Amazon QuickSight otomatik olarak Amazon Redshift, Amazon RDS (tüm motorlar), Amazon Simple Storage Service (Amazon S3), Amazon DynamoDB, Amazon Elastic MapReduce (Amazon EMR) ve Amazon Kinesis gibi AWS hizmetlerinde saklanan veri setlerini de otomatik olarak karşısında buluyor. Müşteriler, Amazon QuickSight tarafından keşfedilen veri setlerinden herhangi birini seçerek dakikalar içinde bu verilerden içgörüler alabiliyor. Amazon QuickSight verileri formatlayıp yine Amazon QuickSight’ta görselleştirilebilmelerini sağlamak üzere SPICE’a taşıyarak, müşterileri veriyi manuel olarak toplama, dönüştürme ve yüklemekten (ETL) kurtarıyor. Müşteri dilerse Amazon QuickSight’ın temel kaynaklardaki veriler değiştikçe SPICE’daki verilerin de güncel tutması seçeneğinden yaralanabiliyorlar. Ayrıca, her bir Amazon QuickSight kullanıcısı başına aylık ücret ödenmesi ile yıllık bakım gerektiren uzun dönemli lisansların peşin ödenen maliyetlerinden kurtuluyor. Amazon QuickSight, SPICE üzerinde saklanan verileri sorgulamak için basit bir SQL benzeri arayüz de sağlıyor.
Veri görselleştirmeleri ile kolaylık sağlıyor
Bulut için sıfırdan üretilen SPICE, kullanıcıların büyük veri setleri üzerinde etkileşimli sorgulamalar yapmasına izin vermek üzere dikey depolama, donanım alanındaki en son yeniliklerle mümkün hale gelen bellek içi teknolojiler, makine kodu üretimi ve veri sıkıştırmadan oluşan bir bileşimden yararlanıyor. Kullanıcılar verilerini incelerken, Amazon QuickSight da veri tip ve ilişkilerini anlıyor, ilgili verileri toplamak için optimal sorgulamalar yapıyor, sonuçları SPICE motorunda kümeliyor ve mümkün olan en iyi veri görselleştirmeleri için öneriler sağlıyor. SPICE, yüksek erişilebilirlik için verileri otomatik olarak kopyalarken, Amazon QuickSight’ın hepsi de çok çeşitli AWS veri kaynaklarının genelinde eş zamanlı olarak hızlı etkileşimli analizler gerçekleştirebilen çok sayıda kullanıcıya göre ölçeklendirilebilmesini sağlıyor. Kullanıcılar aynı zamanda StoryBoard özelliğini kullanarak, analizleri organizasyondaki diğer kişiler ile paylaşabiliyor.
 
 
 
ETİKETLER : 1045

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics