Bilişim Dünyası 02 OCAK 2016 / 14:51

​Herkes internetin ucuzlamasını bekliyor

Vatandaşların daha hızlı sabit internete daha makul fiyatlara erişebilme beklentisi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) başta olmak üzere karar vericilere ve Türk Telekom’un üzerine önemli sorumluluklar yüklüyor. Zira Türk Telekom tarafından belirlenen ve BTK tarafından onaylanan toptan internet fiyatları, internet servis sağlayıcılarının internet paket fiyatlarını etkiliyor.  TELKODER tarafından yapılan açıklamaya göre, 2016 yılında internetin ucuzlayıp ucuzlamayacağını BTK’nın sabit internet fiyatları hakkında vermesi beklenen kararı belirleyecek.
BTK en son, 2014 yılı başında aldığı bir kararla toptan internet fiyatlarını belirlemişti. İnternet kullanıcılarının video izleme, sosyal medya, iş ve eğlence gibi internet kullanımlarının artması ile 2015 yılında bu fiyatların indirilmesi bekleniyordu. Ancak konuyla ilgili yapılan üst düzey açıklamalara rağmen, beklenen ucuzluk sağlanmadı. İki yıldır değişmeyen bu fiyatların artık ucuzlaması gerekli bulunurken, BTK’nın bu konuda olumlu bir karar alması bekleniyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın da, yeni bakanlık döneminin ilk icraatlarından biri olarak daha ucuz internet sağlanması yönünde destek vermesi bekleniyor. Konuyla ilgili açıklama yapan TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, şunları söyledi:
“Türkiye’de 22 milyondan fazla ev ve işyeri var, bunların sadece dokuz milyonu sabit internet kullanıyor. Geriye kalan 13 milyon ev ve iş yerinde sabit internet yok. Hedefimiz tüm ev ve işyerlerinde sabit internetin kullanılması olmalı. Bunun için de öncelikle iki yıldır değişmeyen toptan internet fiyatları düşürülmeli, internet servis sağlayıcı işletmeciler de bu indirimleri vatandaşa yansıtmalı. Bu noktada BTK’nın olumlu yaklaşım göstereceğini düşünüyor ve Türk halkının daha ucuz interneti hak ettiğine inanıyoruz.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics