Bilişim Dünyası 05 ŞUBAT 2018 / 09:41

​İnkjet teknolojisi, iş çözümlerinde geleceğe yön verecek

Kurumsal çözümler odaklı büyümeye önem veren Epson, EMEA bölgesi özellikle Türkiye’de bu alana yönelik konumunu güçlendirmeye öncelik veriyor.

Epson, Türkiye’ye 20 yıl önce yatırım yapmaya başladı. Çok yönlü kanal ve ürün yaklaşımı paralelinde yatırımların devam edeceğini vurgulayan Epson EMEA Bölgesi Tüketici Ürünlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Massimo Pizzocri, yerel kaynaklara akıllıca yatırımların sonucunda bugün Epson Türkiye ofisinin geniş bir ekip haline geldiğini belirtti. Türkiye pazarında büyümeye devam kararlılığına işaret eden Massimo Pizzocri, burada bazı önceliklerin söz konusu olduğunu da hatırlattı. Buna göre, tüketici ürünleri yelpazesi genişlemeyi sürdürecek. “İş çözümleri dediğimiz, kurumları hedefleyen alanda ciddi bir güçlenme olacak” eklemesini de yapan Massimo Pizzocri, endüstriyel alanda, özellikle Türkiye’nin küresel platformda liderlerden biri olduğu tekstil sektörüne yönelik çözümler de dahil olmak üzere, yatırımlarının devam edeceğinin altını çizdi. Türkiye cirosunda kısa ve orta vadede ciddi artış beklentisine dikkat çeken Massimo Pizzocri, “Gelecek beş yıl için ortalama yüzde 50 büyüme hedefimiz var” dedi ve sorularımızı yanıtladı:
Tüketici ürünlerinde EMEA nasıl bir pazar?

Tüketici ürünleri tarafında 1 milyar 200 milyon avroluk bir gelir dilimini temsil ediyoruz. Dünyada bir ilk olarak lanse ettiğimiz ‘Orijinal Mürekkep Tankı Sistemli’ yazıcılarımız, nihai tüketici odaklı yazıcı kategorisinde farklı bir sayfa açtı. Tanklı yazıcılarımız konusunda kullanıcıların ne kadar yüksek bir tatmine sahip olduğunu görüyoruz ve bu alanı daha da ileriye taşıyacağız.
Tüketici ürünlerinde yenilikleriniz neler? Bu alanda 2018 yılı stratejiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Orijinal Mürekkep Tankı Sistemli yazıcılarımızı, tüketicilerin daha da rahat kullanabilmesi adına geliştirmeye devam ediyoruz. Burada ciddi bir mühendislik ve teknik özellik gelişimi söz konusu. Seriye son kattığımız modeller, öncekilere göre daha küçük ve ergonomik bir tasarıma sahip ve alan kullanımı açısından bu önemli. Aynı zamanda, akıllı mürekkep şişeleri sayesinde hiçbir rengi başka bir rengin haznesine doldurmak mümkün olmuyor. Dolayısıyla kullanıcı açısından da kolay ve konforlu. Şu anda 4 ve 6 renk baskı özellikleriyle Türkiye’de tanklı yazıcı model sayımız 21’e ulaştı. Biz inkjet teknolojisini savunuyoruz ve Türkiye’deki hedefimiz; şu anda yüzde 50’lerde olan bu alandaki pazar payımızı belirgin oranda yükseltmek. Video projektör tarafına bakarsak, bu alandaki liderliğimizi korumak ve daha da güçlendirmek ana hedefimiz. Lazer ve ‘ultra kısa mesafe’ teknolojilerimizle televizyon-ekran tercihine doğru ve daha iyi bir alternatif olabilmek istiyoruz. Hem lazer hem de ‘ultra kısa mesafe’ teknolojisini içeren en yeni modelimiz LS100’e bakarsak, 43cm gibi bir mesafeden 130 inç genişliğe kadar mükemmel görüntü elde etmek mümkün. Ultra kısa mesafe ve kurulum özellikleri sebebiyle de günümüz evleri için ideal.
Tüketici ürünlerine nelerin eklenmesi bekleniyor? Tüketiciler sizden neler bekliyor?

Her zaman tüketicilerin ihtiyaçlarının tam olarak ne olduğunu dinleyerek, araştırarak, bu ihtiyaçları bire bir karşılayacak çözümler üretmek üzere ürün geliştiriyoruz. Bunun en büyük kanıtlarından biri de tüketicilerin baskı maliyetine bakışını kökten değiştiren ‘Orijinal Mürekkep Tanklı’ yazıcılarımız. Ayrıca, çevre dostu bir kurum olarak, buradaki ana yaklaşımımız hep daha çevreci ürünler geliştirmek. Enerji tüketimini azaltmaya, ürün boyutlarını küçültmeye ve ürün ömrü sırasında ortaya çıkan atık maddeleri minimize etmeye devam edeceğiz.
Gerek 2018 yılı gerekse orta vade için stratejiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Kurumsal ürünler Epson’un EMEA bölgesinde gerek ürün portföyü gerekse insan kaynakları bazında en çok yatırım yaptığı segmentlerden biri. EMEA da oldukça stratejik bir pazar. Temiz ve sürdürülebilir olarak tanımlayabileceğimiz inkjet teknolojisi, iş çözümlerinde geleceği yönlendiren teknoloji olacak. Elbette inkjet teknolojili ürünler de öyle. Epson olarak bu alanda önce WorkForce RIPS (Replaceable Ink Pack System) serisi ürünlerimizi sunduk. Bunlar da mürekkep tankı teknolojisinin büyüğü aslında ve mürekkep poşetleri kullanılıyor. Poşetlerin kapasiteleri sayesinde akla gelebilecek tüm lazer modellere kıyasla, bu seri baskı maliyetini minimumda tutuyor ve çevre dostu. Yine kurumsal ürünler çerçevesinde son lanse ettiğimiz seri ise WorkForce Pro Enterprise. Henüz tek bir modelle ilerliyoruz ve dakikada 100 sayfalık baskı hızından söz ediyoruz. Bu hızda da maksimum baskı kalitemizi koruyoruz. Kurumsal çözümler tarafındaki büyümemiz tüm EMEA bölgesindeki insan kaynakları yatırımımızda da artış getirdi ve özellikle Türkiye’de bu alana yönelik kadromuzu genişletmeye devam edeceğiz. Kurumsal çözümler konusunda da liderliği hedefliyoruz.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics