Bilişim Dünyası 23 EKİM 2016 / 04:34

​Makinelerin takibini sensörler yapacak

Bosch'un liderliğinde 7 şirket, Endüstri 4.0'a yönelik geleceğin sensör sistemini geliştirmek üzere AMELI 4.0 isimli projede işbirliği yapıyor. Bu sensör sistemi; makineleri takip ediyor ve çalışmalarında meydana gelen sapmaları anında tespit ediyor. Sistem sayesinde fabrikalar, makinelerin planlanmayan arızalarını önleme konusunda adım atabilecek, şirketler bakım aralıklarına bağlı kalmak yerine, bakıma ihtiyaç olduğunda ekipmanlarına müdahale edebilecek. Bu yaklaşımın; makinelerin bakım, inceleme ve tamir maliyetlerini yüzde 30 azaltması bekleniyor. AMELI 4.0: Endüstri 4.0 ile ilgili olarak Alman şirketlerinin pazardaki konumunu arttırmayı hedefliyor. Bu nedenle proje, Almanya Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF) tarafından "IKT 2020 - İnovasyon İçin Araştırma" programının bir parçası olarak 3,84 milyon avro finansman ile desteklendi.
AMELI 4.0 projesi; sensör teknolojisi, sistemler ve makine mühendisliği, makinelerin durum takibi, enerji dönüşümü ve miktoteknoloji gibi alanlarda küresel liderler olan enstitüleri ve endüstri ortaklarını bir araya getiriyor. MEMS sensörleri alanında pazar lideri Robert Bosch GmbH, projeye liderlik ederken, projenin diğer ortakları Siemens AG, Hahn Schickard Gesellschaft, Fraunhofer Institute for Production Systems and Design Technology IPK, Binder-Elektronik GmbH, Schaudt Mikrosa GmbH ve Stackforce GmbH. Öte yandan ‘AMELI 4.0’ adı, Endüstri 4.0'da durum takibine yönelik mikro elektro mekanik sistemin kısaltması. 2015 Aralık’ında başlatılan projenin, 2018 yılının sonunda sonuçlanması hedefleniyor.
ETİKETLER : 1093 Bosch AMELI 4.0
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN