Bilişim Dünyası 12 HAZİRAN 2016 / 13:55

​Mobil içerikte hız önemlidir

Google’ın mobil web’in hız ve performansını değiştirme hedefiyle geliştirdiği AMP sayfalarına yönelik destek, Türkiye’deki kullanıcıların da hizmetine sunuldu. Türkiye, bu desteğin uygulamaya geçtiği ilk ülkeler arasında. Yeni bir açık kaynak girişimi olan AMP ile Android veya başka platformda mobil cihazlarla web’de gezmek kolaylaşıyor, AMP ile hazırlanan web sayfaları benzer sayfalara kıyasla ortalama 4 kat daha hızlı yüklenirken, on kat daha az veri kullanıyor. Geçtiğimiz Ekim ayında mobil web’in hız ve performansını değiştirmeyi hedefleyen yeni bir açık kaynak girişimi olan Accelerated Mobile Pages (AMP), kısa sürede mobil web’in geliştirilmesi misyonu etrafında bir araya gelen yüzlerce yayıncı, teknoloji şirketleri ve reklam teknolojisi şirketlerinin katılımıyla önemli gelişim sergiledi. 
Böylece Google’da mobil bir cihaz ile arama yapıldığında, AMP kullanılarak tasarlanan sayfalar, ilintili arama sonuçları paralelinde ‘Öne Çıkan Haberler’ bölümünde yer alıyor. Okumak için seçilen bilgiye anında yüksek hızla erişilebilirken, yüklenmesi için beklemeden veya okurken sağa sola atlamadan haberi kolayca yukarı-aşağı kaydırabilmek mümkün. Sayfayı kaydırarak AMP haberlerinin birinden diğerine de kolayca geçilebilecek. 
ETİKETLER : 1076 Google
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN