Bilişim Dünyası 26 MART 2017 / 16:11

​Ödeme sistemlerinde yeni döneme hazır olun!

Cardtek, bilgi paylaşım platformu Questions Four (Q4) etkinlik serisi ile sektörde farkındalık yaratmak odaklı çalışmalarını sürdürüyor. Q4’un son gündem maddesi Ödeme Sistemlerinde Siber Güvenlik, Bilgi Güvenliği ve Kişisel Verilerin Korunması oldu. Ödeme sistemleri konusundaki çalışmalar, kullanıcı sayısının artması ve teknolojinin gelişmesiyle güvenlik sorununu gündeme taşıdı. Bu paralelde düzenlenen panelin açılış konuşmasını yapan YASAD Başkanı ve Cardtek Yönetim Kurulu Üyesi Doğan Ufuk Güneş, “Ödeme sistemi çözümleri bugün sadece finans değil, e-ticaretten ulaşıma pek çok sektör için büyüme ve gelişme için önem taşıyor. Böyle bir ortamda siber güvenlik, bilgi güvenliği ve kişisel verilerin korunması kurumların itibarı ve rekabet gücüne doğrudan etki ediyor. Bilgi ekonomisi çağında bilginizi paylaşmak, yeni işbirlikleri kurarak, ekosisteminizi oluşturmak hem şirketlerimize hem ülkemize yeni açılımlar sağlamak açısından çok değerli. Bu amaçla düzenlediğimiz Q4 etkinliğimize her geçen yıl artan ilgi de memnuniyet verici” yorumunu yaptı.
Panelde öne çıkan ana konular biyometri çözümleri, e-kimlik uygulaması, kart sahtekarlıkları ve alınabilecek önlemler ile “6698 Sayılı Kanun Kapsamında Kişisel Verilerin Korunması ve Uyum Süreci” oldu. Uzmanlar biyometri teknolojisinin kimliklendirme, doğrulama ve yetkilendirme özellikleri ile sağladığı hızlı, esnek ve güvenilir kullanıcı güvenliği çözümlerini ele aldı. Cardtek’in parmak izi damar tanıma sistemine dayanan ve kişisel bilgilerin korunması düzenlemelerine de uygun olan biyometri çözümleri bu kapsamda ele alındı.
Kamu ve özel sektörün çalışma biçimini hızlı bir şekilde değiştiren e-Dönüşüm ile kritik güvenlik risklerini ortadan kaldıracak kimlik tanıma ve doğrulama çözümleri de masaya yatırıldı. e-Dönüşüm kapsamında kolay taşınabilir, dayanıklı ve çevreci olan yeni kimlik kartları uluslararası standartlarla uyumlu olacak. Kart çipinde saklanacak kişiye ait bilgiler parmak izi verisi gibi bilgilerle güvence altına alınacak.
Bu arada, Türkiye’de her 100 kart sahtekarlık vakasının 85’i kartsız işlemler ile gerçekleştiriliyor. Uzmanlar tarafından kart sahtekarlıklarının önüne geçebilmek için önleyici yazılımlar, destekleyici doğrulama sistemleri, yetkin insan kaynağı ve denetim için belirleyici kurallar alanında çalışmak gerektiği üzerinde duruldu. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics