Bilişim Dünyası 02 KASIM 2015 / 08:20

​Tedarikçilere yönelik güven azalıyor

Kaspersky Lab ve B2B International tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, şirketlerin üçte birinden fazlası tedarikçilerine güvenmiyor. 2015 yılında bu rakam yüzde 37 ile, geçen yıla göre yüzde 4 daha fazla. Bu eğilim, KOBİ'ler ve büyük kuruluşlar için aynı. Sebep ise tedarikçilerin neden oldukları BT güvenliği olaylarının sayısının artması, tedarikçilerin 2015 yılında gerçekleşen siber olayların yüzde 18'inden sorumlu olmaları. Araştırmaya göre, bu tür olayların şirketlere ortalama maliyeti de 3 milyon doları aşıyor.
Araştırmada da görüldüğü gibi, üçüncü şahıs tedarikçileri ilgilendiren olaylar, doğrudan şirketin altyapısına yönelik siber saldırılardan daha az tehlikeli değil. Her iki durumda da, olayların sonuçlarını ortadan kaldırmanın maliyeti aynı derecede yüksek. Araştırmaya göre, tedarikçiler ile ilgili siber olaylar KOBİ'lere ortalama 67 bin dolar, büyük kuruluşlara ise ortalama 3,27 milyon dolara mal oldu.
 
ETİKETLER : 1044
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN