Bilişim Dünyası 27 AĞUSTOS 2016 / 09:19

​TOGED, Avrupa Oyun Geliştiricileri Federasyonu’na üye oldu

Avrupa Oyun Geliştiricileri Federasyonu (EGDF), Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği’nin (TOGED) EGDF’e üye olarak kabul edildiğini duyurdu. Türkiye’deki oyun geliştiricisi şirketlerin teknik, sosyal ve ekonomik açıdan gelişimine destek olmayı, sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücü yetiştirmeyi ve video oyunları hakkındaki toplumsal bilinci yükseltmeyi hedefleyen TOGED, böylece federasyonun 11’inci üyesi oldu. TOGED; EGDF üyeliği ile Türkiye’deki ve Avrupa’daki geliştiricileri birbirine yakınlaştırırken, geliştiriciler açısından her iki pazarda farklı alanlarda işbirlikleri için yeni fırsatlar sunmayı amaçlıyor.
Küresel dijital oyun pazarında karşılaşılan en önemli sorunlardan biri, oyunların her ülkede farklı yasal düzenlemelere tabi olması ve EGDF, geliştiricilerin bu alanda karşılaştıkları sorunları ortadan kaldırmayı hedefliyor. TOGED, EGDF üyeliği ile dijital oyunlara ilişkin Avrupa Birliği’nde (AB) çıkacak yasalara katkı sağlamayı, Türkiye’de olduğu gibi AB’deki yasal düzenlemelere ilişkin tartışmalara katılmayı ve oluşturulan düzenlemelere destek olmayı hedefliyor. AB ve Türkiye’de geliştirilen oyunlar arasındaki yasal uyum aracılığıyla, AB mensubu oyun şirketlerinin Türkiye’de yatırım yapmalarını teşvik edici ve kolaylaştırıcı bir etki yaratmak da hedefler arasında.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN