Bilişim Dünyası 19 MART 2017 / 14:57

​Trafik yoğunluğu dert olmaktan çıkacak

Italdesign ve Airbus, kalabalık şehirlerde trafik tıkanıklığını gidermek için tasarlanan ilk modüler, tamamen elektrikli, sıfır emisyonlu konsept araç sistemi Pop.Up’ı 87. Cenevre Uluslararası Motor Show'da tanıttı. Pop.Up, hem kara hem hava sahasında tam kullanım sağlayan çok modlu ulaşım için modüler sistem öngörüyor ve üç katmanlı bir konseptten oluşuyor:
  • Kullanıcı bilgilerine dayanan, alternatif kullanım senaryoları üreten, seyahat karmaşıklığını yöneten ve sorunsuz yolculuk deneyimi sunan yapay zeka platformu.
  • İki farklı ve bağımsız, elektrikle çalışan yer ve hava modüllerini birleştirecek şekilde tasarlanan yolcu kapsülü şeklinde araç. Ayrıca diğer toplu taşıma araçları da bu Pop.Up kapsülüne entegre edebiliyor.
  • Kullanıcılar ile tamamen sanal ortamda iletişim kuran bir arayüz modülü.
 
Pop.Up aracı; iki kişilik küçük bir kara aracının esnekliğini, dikey kalkış ve iniş (VTOL) yapabilen bir hava aracının hızı ile buluşturuyor. Yolcular, bir uygulama aracılığıyla yolculuklarını planlayıp, yerlerini ayırtıyor. Sistem, hava veya yer modülünü ya da diğer ulaşım araçlarını yolcu kapsülüyle birleştirerek, yolcuların tercih ve ihtiyaçlarını da takip ederek kullanıcı bilgisine, zamanlamaya, trafik tıkanıklığına, maliyetlere ve paylaşım taleplerine göre otomatik olarak en iyi ulaşım çözümünü öneriyor.
Konseptin temelini oluşturan kapsül de karbon fiber şasili ve pille çalışan bir yer modülüne kolayca bağlanarak bir şehir otomobiline dönüşebiliyor. Kapsül, yolculukları için yer modülüyle bağlantısını kesip, 8 döner pervane ile güçlendirilen 5 x 4.4 metrelik hava modülü aracılığıyla havalanıyor. Yolcular varış noktalarına ulaştıklarında, kapsüllü hava ve yer modülleri, bir sonraki müşterilerini beklemek üzere otomatik olarak özel şarj istasyonlarına dönüyor.
 
ETİKETLER : Italdesign Airbus Pop.Up 1114

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics