Bilişim Dünyası 06 KASIM 2016 / 15:51

​Üç girişimcimiz küresel Ashoka ağında

Dünyanın önde gelen sosyal girişimcilerinden Andreas Heinecke'den (Ashoka Fellow, Karanlıkta Diyalog kurucusu) sosyal girişimini İstanbul dahil 150 şehirde 10 milyon kişiye ulaştıran Ashoka Almanya ve Avrupa Direktörü Matthias Scheffelmeier'la sosyal girişimcileri iş dünyasıyla buluşup, iki tarafın sosyal ve ekonomik etkilerini nasıl en yükseğe çıkarabileceklerini açıkladı. Düzenlenen etkinlikte 3 sosyal girişimci de küresel Ashoka ağına katıldı.
Abdülhalim Demir, Tekstil İşçileri Komitesi: Demir, çocuk yaşta çalışmaya başladığı tekstil sektöründe sağlıksız ve güvensiz çalışma şartları ile meslek hastalıkları üzerine yaptığı çalışmalarla Türkiye’de kot kumlama yönteminin tamamen yasaklanmasını sağladı. Meslek hastalıkları ve çocuk işçiler üzerine çalışmalarını sürdüren Demir, doktorları, sendika yetkililerini, sanatçıları, moda tasarımcılarını, medyayı, işverenleri ve sayıları 10 milyonu bulan tekstil işçilerini kapsayan geniş bir kitleyle beraber tekstil sektörünün daha adil, sağlıklı ve güvenli hale gelmesi için çalışıyor.
Yaşar Adnan Adanalı, Beyond İstanbul: Mekanda adaletin, demokrasinin önemli bir bileşeni olduğuna inanan Adanalı, kentle ilgili çalışmalarını Beyond İstanbul (Mekanda Adalet Derneği) çatısı altında sürdürüyor. Adanalı, kentsel dönüşümde yurttaş katılımı ve ortak faydanın merkeze konması gerektiğini düşünüyor, yıllardır bu konuda bilgi ve örnek pratikler üretmeye devam ediyor. Beyond İstanbul’da kentliler, mimarlar, tasarımcılar, şehir planlamacıları gibi birçok paydaşı bir araya getiren Adanalı ve ekibi, insan odaklı çözümler sunmanın yanı sıra oluşturdukları Umut Arşivi ile iyi örnekler toplamaya devam ediyor.
Burak Ülman, Başka Bir Okul Mümkün: Başka Bir Okul Mümkün Derneği; Türkiye’de eğitim sisteminin temel problemlerine dikkat çekiyor, sadece öğretmenler ve velileri değil, çocukları da planlama ve uygulamaya dahil eden bir eğitim sistemi öneriyor. Paydaş katılımını ön plana çıkaran bu sistemle çocuklar; demokratik ve ekolojik öğrenme ortamında birey olduklarının farkına varıyor. Kooperatif olarak işleyen BBOM okullarında çocuklar girişimcilik, empati, ekip çalışması, yaratıcılık, farklılıklara saygı gibi beceriler elde ediyor.
 
ETİKETLER : ​1095 Ashoka

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics