Bilişim Dünyası 29 EKİM 2017 / 14:47

​Ülkeler; fikirler ve bunların doğru korunabilmesi ile kazanır

2014’ de kurulan ve İstanbul Üniversitesi ile işbirliği sonucunda üniversite patentlerini kısa sürede 400’ün üzerinde çıkartan Aba Innolab, Türkiye’nin ilk uluslararası Blockchain projesi Copyrobo ile işbirliğine gitti. Bu kapsamda Aba Innolab, girişimcilerin projelerini Blockchain teknolojisi ve nitelikli zaman damgalarıyla korumaya alacak. Girişimcilerin de Bitcoin/Etherium/Litecoin/Dashcoin Blockchain teknolojisi ve Nitelikli Zaman Damgası kullanılarak eser, buluş ve diğer tüm fikri haklarının dünya çapında ve mahkemelerde geçerli bir şekilde korunmasını ve satışını sağlayacak. Aba İnnolab Genel Müdürü Gamze Sart, işbirliği ile ilgili şu bilgileri verdi:
“Uluslararası Mülkiyet Hakları Endeksi’ne göre, 2015 yılında Türkiye 129 ülke içinde 58’inci sırada. Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) 2011 tarihli raporuna göre, Fikri Haklar Endeksi’ndeki 1 puanlık artış ya da Patent Endeksi’ndeki yüzde 10’luk artış Türkiye’nin dış yatırım stokunda yüzde 16 artış demek. Uluslararası Ticaret Örgütü’nün raporlarında da aynı veriler ve fikri hakların iyileştirilmesiyle ülkenin sağlayacağı katma değer gösteriliyor. Copyrobo’nun sağladığı Blockchain ve diğer teknolojilerle; tüm girişimciler, öğrenciler ve öğretim görevlileri eserini anlık olarak tüm dünyada koruyabilecek. Koruma ile birlikte, ticarileşme de başlayacak. İşbirliğinin genişlemesi ile üniversitemiz ve ülkemizde fikri haklar farkındalığı artabilir, proje ve patent üretiminde değişim yaşanabilir ve Fikri Haklar Endeksi’nde ilerleme olabilir. Bu sayede üreten, geliştiren, buluş yapan dünyanın ilk 500 üniversitesine girmek için tüm öğrencilerin aktif katılımıyla inovasyon ruhu teşvik edilebilir.” 
Blockchain teknolojilerinin üniversitelerde geliştirilmesinin önemine işaret eden Copyrobo kurucu ortağı Av. Kadir Kurtuluş, “Dünyadaki şirketlere baktığımızda; gayri maddi duran varlıkların duran varlıklara oranı bazı ülkelerde yüzde 80’lerde iken, Türkiye’de durum tam tersi. Copyrobo teknolojisi ile hedef; bilginin ticarileştirilebilmesi ve ülkemizde de gayri maddi duran varlıkların şirketlerin esasına teşkil edebilecek seviyeye getirilmesi. Aba Innolab ile işbirliği, özellikle ülkemize sağlayacağı katma değer açısından heyecan verici. İşbirliğimizi, tüm dünyada internetten daha büyük bir devrim olarak kabul edilen Blockchain teknolojilerinin üniversitelerimizde geliştirilmesi noktasında da genişletmek istiyoruz.” 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics