Bilişim Dünyası 03 EYLÜL 2017 / 00:18

​Yaz dönemi fırsat vakti

Yaz döneminde azalan operasyonel yoğunluk, BT departmanlarının biraz olsun rahatlamasını sağlıyor. Ama bu dönem, iş süreçlerinde bazı iyileştirmeler yapmak ve gerçekleştirilemeyen projeleri hayata geçirmek için de önemli bir fırsat. Radore Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kubilay Akyol, BT departmanlarının yıl boyunca daha rahat çalışabilmeleri için beş farklı öneride bulunuyor:
Envanterinizi temizleyin: Eski PC’ler, vakti dolmuş ağ anahtarları, çalışmayan güvenlik duvarları başta olmak üzere yazılım ve donanım tabanlı tüm varlıklarınızı gözden geçirin. Zira varlıklarınızı konsolide etme zamanı geldi.
Dokümantasyonunuzu güncelleyin: Çalışanların uygulamalarında yaşanan sorunları en düşük seviyeye çekmenin yolu, BT departmanının ihtiyaçlarını açık ve anlaşılır bir dille ifade eden dokümanlar oluşturmaktan geçiyor. Bu döneme eksik dokümantasyonlar tamamlanıp, diğerleri üzerinde güncellemeler yapılabilir.
Felaket kurtarma planınızı gözden geçirin: Sistemlerinizi yedeklemek rutin iş akışınızda yer alır. Yaz döneminde felaket kurtarma stratejileri için testler yapabilir, önceliklendirilecek konuların üzerinden geçebilirsiniz.
BT ekibine eğitimler düzenleyin: BT ekibinin güncel kalarak yeni teknolojiler hakkında bilgi sahibi olması için kendi içinizde seanslar düzenleyebilirsiniz. Dışarıdan gelen bir eğitimci ve farklı disiplinlerde çalışan BT ekip arkadaşlarınızdan çok şey öğrenebilirsiniz.
Vizyonunuzu yeniden değerlendirin: İşler azaldığında, geriye çekilip tüm süreçte neler yaptığınızı, nasıl yol aldığınızı değerlendirebilirsiniz.
Bunların yanında, profesyonel bir veri merkezi ile çalışmak birçok işletmenin, cihaz satın alımı, güncellenmesi ve bakımı gibi sürekli yinelenen maliyetleri en alt seviyeye indirmesini sağlıyor. Böylece BT departmanları, kendi iş alanlarına yönelik katma değerli projeler geliştirmeye odaklanabiliyorlar.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics