Bilişim Dünyası 29 KASIM 2015 / 21:00

‘e-Faturada kesinlikle erteleme yok’

Özel Entegratörler Toplantısı’na katılan GİB yetkilileri, 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek olan e-faturada erteleme olmayacağını belirttiler.
 
Özel Entegratörler, 20 Kasım’da düzenlenen ERP Komitesi ve Kurumsal Dönüşüm Platformu ile birlikte düzenlene kurulda ikinci kez bir araya geldiler. ERP Komitesi ve Kurumsal Dönüşüm Platformu'nda ikinci kez bir araya gelen Özel Entegratörler toplantısında 30’dan fazla temsilci eFinans ev sahipliğinde bir araya geldi. Toplantının moderatörlüğünü ilk toplantıda olduğu şekilde BThaber Grup Yayın Koordinatörü Ayhan Sevgi yaptı.
 
ERP komitesi ve Kurumsal Dönüşüm Platformu Koordinatörü M.Göker SARP ‘ın ERP Komitesi ve Özel Entegratörlerle birlikte organize edilen kurul toplantıları ve  kamu spotu projesi hakkında verdiği bilgilerle başlayan toplantının ilk bölümünde, özel entegratör temsilcileri kamu spotu projesi, yıl sonundaki e-fatura geçişisi ve gündemdeki e-dönüşüm başlıkları hakkında bilgi alışverişinde bulundular ve gündemi birlikte yorumladılar.
İlk toplantıda olduğu gibi ikinci bölümde ise Geliri İdaresi Başkanlığından Denetim ve Uyum Yönetimi Daire Başkanı Mutlu Akın ve Engin Uysal’ın da katılımıyla toplantının biricinci bölümünde konuşulan ve toplantı moderatörü Ayhan Sevgi tarafından kendilerine iletilen konular hakkındaki yorumlarını ilettiler, planlarını paylaştılar ve kendilerine yöneltilen soruları birinci elden cevapladılar.
GİB Aralık’ın ilk haftası mükelleflere mektup ile bildirimde bulunarak yıl sonu geçmesi beklenen 30 bine yakın firmaya konuyu tekrar hatırlatacak ve başvuru sürecini hızlandırmaya çalışacak.
Bilindiği gibi e-fatura için son başvuru tarihi 31 Aralık ancak e-fatura başvurusu öncesinde tamamlanması gereken bir de mali mühür süreci var. Son başvuru tarihi yaklaştıkça ve ertelenme olmayacağına dair bilgiler yaygınlaştıkça mükelleflerin başvuruları yığılmamaya başlayacak, ayrıca TÜBİTAK’ın günlük mali mühür üretme kapasitesini de hesaba katarsak mükelleflerin başvurularını son başvuru tarihini beklemeden yapması gerekiyor.
Özel entegratörler arasında iletişimin geliştirilmesi ve sektörel düzenlemeler için toplantılar devam ediyor olacak. Bir sonraki Özel Entegratörler kurul toplantısı VBT firması evsahipliğinde yapılacak.
 
ETİKETLER : 1048

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics