Bilişim Dünyası 06 NİSAN 2015 / 09:26

‘Herşey sanat için’ desek de, aslında daha fazlası var

Popmundo, iki İsveçli arkadaş Jonas Farnsworth ve Frank Blomdahl tarafından 2004 yılında kurulmuş, tarayıcı üzerinden oynanan çevrimiçi ‘rol yapma’ oyunu.

Sanal müzik sektöründe şöhrete kavuşmak oyunun anafikri. Ama bu kadar da değil. Şirket yönetmek, suç dünyasında yer almak, polis veya doktor olmak gibi farklı kariyer dallarında ilerlemek de mümkün. Hem bu meslekleri yaparken müzik kariyerinizi devam ettirebiliyorsunuz. Gerçek zamanlı oynanan oyunda, oynatılan karakter de oyun boyunca gelişimine devam ediyor. 2012’de oyun, mobil cihazlarda daha kullanışlı yeni arayüz ve özelliklerle modernize edilip oyuncuların beğenisine sunuldu. Popmundo'nun en fazla üyeye sahip olduğu ülke ise İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya illeri ile Türkiye.  Oyun geliştiriciler Bernard Mackenzie, Jonas Farnsworth, Billy Bob Samuels, kıdemli elçiler Cavlan Tatbul ve Levent Hancı’nın desteklediği oyunda sadece karakterinizin ana özelliklerini seçebilirsiniz. Yani isim, yaşadığınız şehir, tercih ettiğiniz müzik türü gibi… Bunları daha sonra isteğiniz paralelinde değiştirebilirsiniz, ama bu ilk bilgiler karakteriniz ana yapısını oluşturmakta büyük rol üstleniyor. Detayları Cavlan Tatbul ve Levent Hancı anlatıyor:

Popmundo ne zaman, nasıl bir fikirle geliştirildi?

Cavlan Tatbul: Oyunun ana fikri ve esin kaynağı aslında reality TV programları, ayrıca içinde şöhret ve müziği barındıran türlü programlar. Aklımıza gelen bu fikri 2000'li yılların başında hayata geçirdik. Popmundo oyunu yeni bir dünya olarak başladı desek yeridir. Popmundo ekibi, aynı zamanda Hattrick isimli çevrimiçi futbol menajerlik oyununu da geliştiren ekip. Popmundo bir rol yapma oyunu olduğu kadar, aynı zamanda bir simülasyon oyunu.

Oyunu oynamak ve kayıt yaptırmak için neler yapmak gerek?

Levent Hancı: Bir internet tarayıcısı ve e-posta adresi. E-posta adresi asla üçüncü şahıslara verilemez ve sadece oyuncular ile iletişim kurmak için kullanılır. Bazı ihtiyaç durumlarında özel oyuncu destek adreslerimizden iletişim halinde olabilmek için bunu istiyoruz. 2000'li yılların başından günümüze kadar oyun dünyası hızla yükselen bir döneme girdi. Oyun firmaları çıkardığı oyunlarla ve yaptığı tanıtımlarla beraber birbirleriyle kıyasıyla rekabete girdiler. Sayfa tabanlı oyunlar ise biraz daha mütevazı bütçelere sahip. Genelde internet reklamları ve gönüllü oyuncular tarafından reklamları yapılıyor. Zaten Popmundo bu şekilde tanıtıldı. Ben de Popmundo'ya 2007 yılında okuduğum bir gazete sayesinde başlamıştım.

Bu oyun nasıl bir ekip tarafından hayata geçirildi ve devam ettiriliyor?

Cavlan Tatbul: Oyun geliştiriciler tarafından oluşturuldu ve küçük bir ekip tarafından devamlılığı sağlanıyor. 11 yıl boyunca herhangi bir zamanda oyun içinde 2-3 kişiden fazla geliştirici bulunmadı. Oyun sahipleri birkaç kez değişti ama şu anda üç tane geliştiriciye ait.

Oyuncular nasıl rekabet ediyor?

Levent Hancı: Oyun solo ya da işbirliği içinde bilgisayar simülasyonuna karşı oynanıyor. Oyuncular dolaylı olarak sıralamada rekabet ve özel etkinlikler üzerinden yarışıyorlar birbirleriyle.

2015 yılı plan ve hedefleriniz neler?

Levent Hancı: Müzik oyunumuz Popmundo'da 2015 yılı içinde uygun bir suç oyunu tamamlamaya çalışıyoruz ve bunu da en kısa sürede yayınlamayı planlıyoruz.

Bu oyunda başarılı olmak için kişinin neler yapması gerek?

Cavlan Tatbul: Oyunda ne kadar zaman harcadığımız tamamen size bağlı bir konu. Oyuna çok fazla zaman ayıramayacaksınız üzülmeyin, karakteriniz kendisi ile her dakika ilgilenilmedi diye oturup ağlamaz. Oyunda olan bitenleri haftada birkaç defa kısa aralıklarla kontrol etmeniz de kariyerinizi geliştirmenize yeter. Diğer yandan, oyunla daha sık ilgilenen başka bir oyuncunun da anlık gelişmelerden haberdar olacağı için haftada bir defa oyun ile ilgilenen başka bir oyuncuya göre bir adım daha önde olacağı da kaçınılmaz bir gerçek. Bu tercih tamamıyla gerçek hayattaki yaşam tarzınıza kalmış bir şey.

Kaç oyuncu var ve bunların kaçı Türkiye'den?

Cavlan Tatbul: Şu anda kayıtlı olan 70 bini aşkın kişi var. Bu kayıtlı oyuncular dünyanın dört bir yanından oynayan oyuncular. Bu oyunda en çok Türk ve İspanyol oyuncular bulunuyor.

 
ETİKETLER : 1016

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics