Bilişim Dünyası 24 AĞUSTOS 2015 / 06:18

‘Küresel bir marka yaratmak istiyoruz’

Ses ve kayıt teknolojilerini mobil ortama taşıyan Deplike, başta ABD olmak üzere dünyanın pek çok pazarına açılmayı hedefliyor.

Deplike’nin kurucuları Ufuk Polat ve Harun Yılmaz, ses teknolojileri konusunda Türkiye’de sanayi olmadığına dikkat çekerek bu konuda öncülük yapmak istediklerini kaydettiler. 2014 yılında, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Teknogirişim Sermaye Desteği ile kurulan Deplike, ODTÜ Teknokent’te çalışmalarını sürdürüyor. Kurucular; Ufuk Polat ve Harun Yılmaz, Deplike ile ilk gitar amfisi ve çok efektli prosesör olan ‘Andrig’in doğuş öyküsünü anlatmaya şöyle başladılar: “Daha önce mobil yazılım uygulamalar üzerine geliştirmeler yapıyorduk. Geliştirdiğimiz uygulamalar, 5 milyondan daha fazla indirilen uygulamalardı. İçimizde kendi işimizi yapma duygusu vardı ve müzik üzerine iletişimimiz çok kuvvetliydi. Uygulamamız; gitaristlerin çok ihtiyacı olan Android’te yapılmamış bir şeydi.”

Yeni teknolojilerle beraber eskiden taşınılan şeylerin yavaş yavaş cebimize girmeye başladığına dikkat çeken Deplike ekibi şunları kaydetti: “Bunun en büyük örneklerinden bir tanesi de müzik sektörüne yansımaya başladı. Müzik sektöründe bir amfinin minimum ağırlığı ortalama 6-7 kilodan, maliyeti de 100-150 dolardan başlıyor ve bunun sonu yok. Amfinin yanında kullanılan efekt prosesörleri sese renk katıyor. Örneğin ekolu ses vermek de, sese renk katmaktır. İşte bu tür efektler de katılıyor. Uygulamayı kullananlar başlangıç, orta ve ileri seviye gitar çalan kişiler. Pratikte kolaylık sağlayabilmek amacıyla bu işe girdik ve geçen sene teknogirişim desteği aldık. Uygulama geliştirmelerden öğrendiğimiz şey, ‘müşteriyle uygulamayı geliştir’ anlayışı. Dört ay sonra sadece anfiyi çıkardık. Uygulamayı da 2014 Ağustos ayında mobil markette yayınladık.”

Kullanıcıları platformlardan bağımsız kılmak istiyoruz

“Şirket olarak kurulduğumuzda kendimize vizyon olarak; Türkiye’de müzik ve kayıt teknolojileri konusunda katma değeri olan, ekonomik ürünler yaratan küresel bir marka yaratmak istiyoruz dedik” ifadesini kullanan Polat ve Yılmaz, hedeflerini anlatmaya şöyle devam ettiler: “Müzik ve ses-kayıt teknolojileri konusunda her şeyi yapacağız. Bu bizim için bir girişti. Ses kayıt bile tek başına çok büyük bir iştir. Ekleyebileceğimiz daha pek çok müzik uygulamaları var. Bu tür uygulamaların hepsini bir markanın altına toplamak gibi bir hedefimiz bulunuyor. Uzun vadede; müzik ve ses kayıt teknolojileri üzerine uygulamalar geliştirmek istiyoruz. Kullanıcıları platformlardan bağımsız kılmak istiyoruz. Kullanıcı hangi ürün yüzü isterse oradan kullanabilecek.”

Polat ve Yılmaz, ayrıca şu noktalara vurgu yaptı: “Ses teknolojileri Türkiye’de çok bilinen bir şey değil ve bu konuda dışarıya çok fazla bağımlıyız. Biz öncelikle ses konusundaki bütün know how’ı Türkiye’ye getirmek istiyoruz. Bu bilgi Türkiye’de olması gerekiyor diye düşünüyoruz. Akademisyenlerimiz, üniversitede okuyan kişiler bu konuda çalışamıyorlar çünkü bu konuda sanayi bulunmuyor. Bir şekilde burada sanayiyi yaratabilirsek ülke açısından faydalı bir şey olacağını düşünüyoruz. Öncelikle ses konusundaki bütün bilgiyi içeriye çekmeye çalışıyoruz. Bu sanayiyi oluşturmak için öncülük yapmak istiyoruz. Sadece müzik olarak düşünmemek gerek. Savunma sanayinde dahi sesle ilgili teknolojiler kullanılıyor. Dijital ses, ses teknolojisi nedir, buradaki know-how’ı geliştirmeye çalışıyoruz. Uygulamalar stüdyo kalitesine erişemiyor. Analog seviyeye ulaşamasa dahi, ona yaklaştığında bile bu büyük bir pazar. Örneğin bağlama ile ilgili herhangi bir uygulama yok, başka ülkelerde de bulunmuyor. Orta gelir seviyeye de hitap edebilecek şekilde hem kaliteli sesi hem de kaliteli ses rengini, standart bir şekilde ölçebileceğimiz bir çalışma mevcut değil. Mobil uygulama şeklinde başladığımız sohbetimiz farklı noktalara da gitti! Zaten önemli olan başlangıcı iyi bir şekilde yapmak.”

ODTÜ Teknokent desteği hep hissediliyor

ODTÜ Teknokent Kurumsal İletişim ve Pazarlama Direktörü Selin Doğu da hayata geçirdikleri girişimcilik programlarıyla Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin oluşmasında öncü rol oynadıklarını kaydederek “ODTÜ Teknokent olarak biz, girişimcilerin elini emekleme aşamasından itibaren tutup onları ulusal ve hatta uluslararası başarılar kazanmış patronlara dönüştürmekten büyük gurur duyuyoruz. Girişimcilerimiz kendi şirketlerini kurduktan sonra da kuluçkalarımızda yerlerini alarak nihai başarıya ulaşana kadar ODTÜ Teknokent’in desteğini hep hissederler. Kuluçka programlarımızla desteklediğimiz Deplike de istikrarlı ve başarılı ilerleme gösteren firmalarımızdan biri” şeklinde konuştu.

En büyük pazarımız Amerika

Polat ve Yılmaz, 100 binden fazla indirilen ve tamamen organik bir şekilde büyüyen uygulama için “Geliştirme sürecinde anketler yayınladık. Kullanıcıların talep ettikleri pedalları, efektleri geliştirdik. Şu an en basit halinde, hâlâ geliştireceğimiz, ekleyeceğimiz çok şey var, üzerinde çalışıyoruz. Pedalları satmaya başladık, başlangıç için iyi rakamlar elde ettik. Gelir ve giderin eşit olduğu yerde yatırımcıya gidebiliriz; hedefimiz bu. ODTÜ Teknokent’ten aldığımız mentorluk eğitimi de ticari ve pazarlama boyutunda çok faydalı oluyor. Ticarileşirken, farklı farklı metodolojiler deniyoruz. Reklamlarla gelir sağlamaya çalışıyoruz. Bizim en büyük pazarımız Amerika, daha sonra Brezilya, sonra da Tayland ve Endonezya geliyor. Türkiye ve Meksika bu ülkeleri takip ediyor. Satışlarımızın yarısı başlı başına Amerika’ya oluyor. Türkiye pazarı çok enterasan, yurt dışından gelen şeyler her zaman daha cazip oluyor. Uygulamanın devamında bir tane donanım geliştirelim dedik ve bu donanım bütün cihazlarla bütünleşsin ama mobiliteyi bozmasın istedik. Çünkü bizim vurguladığımız iki tane şey var, mobilite ve ekonomik olması. Bizim sesi işlediğimiz tarafı o cihaza aktaracağız ve o cihazın ses kalitesini de yükselteceğiz şeklinde bir proje yazıyoruz. TÜBİTAK ile beraber geliştiriyoruz.  Bu donanım bütün telefonlar ve bütün cihazlarla bütünleşebilecek.  Böylece yaşadığımız teknik sorunlar da giderilecek ve aynı zamanda ses kalitesini de yükseltebileceğiz. Donanımdan sonra güncelleme durumu olabilecek; biz yeni bir efekt çıkardığımızda donanım da güncellenebilecek. Kullanıcıları da interaktif şekilde tutmaya çalışıyoruz” açıklamasını yaptılar.

 
ETİKETLER : 1035

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics