Bilişim Dünyası 30 MART 2015 / 09:20

‘Sağlık Bilişimi’ Bakü’de anlatıldı

Sisoft ve Oracle iş birliği ile gerçekleştirilen ‘Sisoft Day’, Azerbaycan’ın başkenti Bakü şehrinde 11 Mart tarihinde düzenlendi.

Başta Türk ve Azeri Sağlık Bakanlıkları yetkilileri olmak üzere, Azerbaycan’da bulunan çeşitli özel ve devlet hastanelerinin temsilcileri ile Sisoft ve Oracle çalışanları katılımıyla düzenlenen etkinlikte; açılış konuşmalarını Oracle Orta Asya ve Kafkaslar Satış Direktörü Serkan Elgezen ve Sisoft Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nejat Çakmak yaptı.

Sağlık sektörünün iş ortaklarıyla birlikte yürümeyi hedefledikleri öncelikli sektörlerden olduğunu kaydeden Elgezen, Sisoft ile beraberTürkiye’de çok başarılı projelere imza attıklarını söyledi ve Azerbaycan’da da çok güzel bir başlangıç yaptıklarını ifade etti. Dr. Çakmak ise, düzenlenen toplantıda; ‘Sağlık Bilişimi’ alanında son gelişmelerin, gelecek vizyonunun, yazılım çözümlerinin konuşulacağı oturumlarda bir arada olacaklarını söyleyerek Sisoft olarak  hedeflerini; dünyanın farklı kültürlerinde ve ülkelerinde geliştirdikleri ve uyguladıkları teknolojileriyle, sağlık çalışanlarının işlerini kolaylaştırarak vazgeçilmez olmak olarak açıkladı.

Türkiye ve Azerbaycan arasında bilgi ve tecrübe paylaşımı olacak

Sağlık Bakanlığı Proje Geliştirme Daire Başkanı Şahin Aydın yaptığı konuşmada, “Biz Türkiye'de ‘Sağlık Bilişimi’ alanında faaliyet gösteren yazılım firmalarının dış ülkelere açılmasını çok değerli buluyoruz. ‘Sağlık Bilişimi’ alanında yazılım ihracatı yapan firmalarımızı desteklemeye devam edeceğiz” dedi ve bakanlığın yeni uygulaması olan e-Nabız'ı tanıtmaktan onur duyduğunu söyleyerek, e-Nabız projesinin detaylarını anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Azerbaycan Sağlık Bakanlığı BT Departmanı Direktörü Cebrail Esed-Zade de konuşmasında; T.C. Sağlık Bakanlığı’nın sağlık bilişiminde gelmiş olduğu konumdan etkilediklerini ve yapılan işlerin dünya çapında olduğundan bahsetti ve iki ülke arasında bu konuda bilgi ve tecrübe paylaşımı olabileceğini söyledi. Sisoft CEO’su Ömer Siso ise ‘Bulutta Sağlık’ konulu sunumunu gerçekleştirdi. Siso konuşmasında, “2004 yılında Azerbaycan’a geldim. O zamanlar buranın Türkiye’den 30 yıl geride olduğunu düşünerek ayrılmıştım. Bundan yaklaşık 2 yıl önce geldiğimde de aradaki mesafenin kapandığını gördüm. Artık kendimizi takdim edecek, Türkiye’de yaptıklarımızı burada rahatlıkla anlatabilecek durumda olduğumuzu görüyor ve burada bu sunumu yapmaktan büyük gurur duyuyorum” şeklinde konuştu.

 
ETİKETLER : 1015

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics