Bilişim Dünyası 13 NİSAN 2015 / 09:13

‘Sosyal Göz’ sizi analiz ediyor

Sosyal medyayı doğru analiz edip doğru anlayıp doğru yorumlayan ve uygun stratejileri geliştirebilen kurumlar önümüzdeki yıllarda bir adım önde olacak.

Hacettepe Teknokent’te faaliyet gösteren Mantis Yazılım’ın Genel Müdürü Dr. Güven Köse, sosyal medyayı doğru analiz edip doğru anlayıp doğru yorumlayan ve uygun stratejileri geliştirebilen kişi, kurum ya da ülkelerin önümüzdeki yıllarda bir adım önde olacağının altını çizdi. Mantis Yazılım firması tarafından geliştirilen ‘Sosyal Göz’ yazılımının kişi ve kurumlar için sosyal medyaya yeni bir pencere açtığına vurgu yapan Dr. Güven Köse, sosyal medya kullanımının hızla artmasıyla birlikte bu mecralardaki verilerin hem kurumlar hem de kişiler için çok önemli bir bilgi kaynağı haline geldiğini kaydetti. Köse, “Günümüzde kişi ve kurumların itibar ve marka değerlerini çoğunlukla internet ve sosyal medya üzerindeki olumlu, olumsuz mesajlar, haber ya da yorumlar belirliyor. Eğer sosyal medya üzerindeki görünümünüzü izleyip siz kontrol etmiyorsanız bunu sizin yerinize başkaları yapıyor ve bu çoğu zaman sizin adınıza negatif bir algı oluşturulması anlamına geliyor. Bu bağlamda uzun yıllardır arama teknolojileri üzerinde çalışmakta olan firmamız, sosyal medya analizi yapan ürünler arasında fark yaratacak yeni bir ürün yaratma motivasyonu ile Sosyal Göz (www.sosyalgoz.com) yazılımını geliştirdi” dedi.

TBD’den ödül

Sosyal Göz, TÜBITAK tarafından desteklenen bir Ar-Ge projesi. Köse, “Belki biraz iddialı olacak ama Sosyal Göz’ün yurt dışında bulunan benzerlerinden aşağı kalır bir yanı yok. Hatta Türkçe için çok daha ayrıntılı analizler yapabildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Konusunda son derece yetkin yazılımcılar ve geniş bir akademisyen grubu desteğiyle geliştirilen Sosyal Göz, piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra hem kurumsal hem de bireysel kullanıcılardan ciddi ilgi gördü. Bu ilginin bir sonucu olarak, Türkiye Bilişim Derneği tarafından geleneksel olarak düzenlenen yarışmada ‘En Etkili Sosyal Medya Projesi" dalında büyük ödüle layık görüldü” açıklamasını yaptı.  Sosyal Göz’ü öne çıkaran özelliklerinden bahseden Köse şunları kaydetti: “Sosyal Göz ülkemizde son derece popüler olan Twitter, Facebook, Instagram ve Youtube gibi farklı sosyal medya mecralarındaki içerikleri tek bir ara yüzden sunabiliyor. Diğer taraftan bu sosyal medya mecralarıyla birlikte haber siteleri, bloglar, forumlar, sözlük siteleri ve arama motorları tarafından sizinle ilgili keşfedilmiş web siteleri de sanal dünyadaki görünümünüzü belirleyen önemli kaynaklar ve Sosyal Göz bunların tamamına erişmenizi ve analiz etmenizi sağlıyor. Bunlara ek olarak sosyal medya mesajlarını konu bazlı olarak anlık olarak izleyebilme, mesajların yüksek bir doğrulukla duygu analizlerinin yapılabilmesi, önemli mesaj ve kişileri belirlemenizi sağlayan etki analizleri, konumsal analizler, önemli video ve resimleri izleyebilme, benzer ya da aynı resim paylaşımlarını ve hakaretleri tespit edebilme, kurumsal sosyal medya hesaplarınızı tek pencereden yönetebilme ve mesajlara anında yanıt verebilme onlarca gelişmiş özelliğinden sadece bir kaçı.”

Doğru yatırım için önce farkında olmak gerekiyor

Dr. Güven Köse, “Sosyal Göz, markanızın değerinin belirlenmesinden tutun da, müşteri şikâyetlerinin tespit edilmesi ve yanıtlanmasına, kampanya analizlerine, televizyon programlarının reytinglerinin hesaplanmasına, seçimlerle ilgili ön tahminlerde bulunulmasına, reklam verilecek mecraların ve kullanıcıların belirlenmesine kadar çok geniş ve farklı alanlarda kullanılabilmekte. Kurumsal olarak baktığımızda Sosyal Göz, itibarınızı ve marka değerinizi sürekli olarak izleyerek bunları analiz etmenizi, sosyal medyadaki görünümünüzü an be an izlemenizi sağlıyor. Markanızla ilgili bir haber, yeni bir kampanya ya da bir paylaşım sosyal medyadaki görünümünüzü dakikalar içerisinde tersine çevirebilmekte. Bu nedenle sosyal medyadaki olumlu ya da olumsuz kurumsal yansımaları yakın takip etmek, iyi analiz etmek ve bu analiz sonuçlarına göre gerekli aksiyonları bir an önce almak son derece önemli. İşte Sosyal Göz tüm bu gereksinimleri tek platform üzerinden yönetebilmenizi sağlıyor. Sosyal medya analiz yazılımları daha çok sosyal medyadaki hareketlerin izlenmesine odaklanırken, Sosyal Göz hem etkili analizlerle var olan durumu doğru değerlendirmenizi hem de sosyal medya kullanıcılarıyla doğrudan iletişime geçmenizi gerçekleştiriyor. Diğer yandan kişisel profilinizi güçlü tutmak ve ona doğru yatırımı yapabilmek için de öncelikle bunun farkında olmalısınız, ki Sosyal Göz bu konuda da önemli olanaklar sunuyor. Ayrıca Sosyal Göz’ün aileler için de büyük yararı bulunuyor; sadece çocuğunuzun paylaşımlarını değil çocuğunuz hakkında diğer insanlar tarafından yapılan paylaşımları da anlık olarak görebilmenize olanak tanıyor. Sosyal Göz bu yönüyle de önemli bir sosyal sorumluluğu yerine getiriyor” açıklamasını yaptı. Sosyal medyayı doğru analiz edip doğru anlayıp doğru yorumlayan ve uygun stratejileri geliştirebilen kişi, kurum ya da ülkelerin önümüzdeki yıllarda bir adım önde olacağının altını çizen Köse, “Unutmayalım ki ‘bilgi güçtür’ ve onu ne kadar doğru kullanırsak o kadar güzel ve etkili sonuçlar elde ederiz” ifadesini kullandı.

 
ETİKETLER : 1017

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics