Bilişim Dünyası 18 MART 2014 / 11:35

‘Ya şimdi?’ sorusuna yanıt aranacak

Dünyanın dört bir yanında sosyal, siyasi ve ekonomik belirsizlikler “Ya Şimdi?” sorusunu kafalarda uyandırıyor. Ortak aklı, ilham veren fikir ve projeleri, ne olup bittiğine ilgi duyan herkesle buluşturmayı amaçlayan TEDxReset bu sorunun peşine düşüyor. İlki 2010 yılında “Sıfırla” temasıyla başlayan TEDxReset’te hayatın her alanından, farklı düşünen 34 konuşmacı “Ya Şimdi?” sorusunu cevaplayacak.

İletişimci Ali Üstündağ’ın küratörlüğünde, bu sene 5’incisi düzenlenecek konferans yine alanında fark yaratmış konuşmacıları ağırlayacak. 17-18 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek TEDxReset’te Tanrılar Okulu’nun yazarı Prof. Stefano D'Anna, Stanford Üniversitesi’den Dan Klein, çağdaş sanatçı Ahmet Öğüt, KONDA’nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Gelecekhane’nin yaratıcısı Halil Aksu, mimar Selva Gürdoğan Thomsen gibi alanında fark yaratmış konuşmacılar bugünü sorgularken yarına ilişkin fikirlerini paylaşacaklar.

“Ya Şimdi?” teması çerçevesinde, TİM Show Center’da düzenlenen TEDxReset Konferansı’nda alternatif iş, yaşam ve ekonomi modelleri, eğitimin geleceği, sivil toplumun gücü, yeni iletişim platformları ve mucizeler yaratan yeni bakış açıları anlatılacak. Nanoteknoloji, “big data”, robot teknolojisi, alternatif enerji teknolojileri gibi teknolojiler ile dünyayı değiştirebilecek yeni tasarım anlayışları, teknolojiyle iç içe geçen çağdaş sanattan kesitler bundan sonra neler olacağına dair gerçekçi bir öngörü sunacak.

Dünyada en çok satan kitaplar listesinde yer alan Tanrılar Okulu’nun yazarı Prof. Stefano D'Anna, Amerika’da geliştirdiği Kalpsiz Kalp Pili projesiyle, 'Uluslararası Maria Pia' ödülünü kazanan Canan Dağdeviren, İstanbul’un kentsel açıdan geleceğini tasarlayanlar arasında yer alan Selva Gürdoğan Thomsen, sivil topluma ve yeni siyaset modellerine ilişkin yenilikçi fikirleriyle gündem yaratan, KONDA’nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır, haberleriyle gündemin nabzını tutan Rıdvan Akar, Türkiye’nin en önemli tasarımcı ve eğitmenlerinden Oruç Çakmaklı, tasarıma dair yenilikçi söylemlerin temsilcisi Rauf Kösemen, Gelecekhane inovasyon projesinin baş mimarı Halil Aksu gibi farklı alanlardan 34 uzman iki gün boyunca ‘zihin açıcı’ konuşmalar gerçekleştirecek.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics