Bilişim Dünyası 01 MAYIS 2018 / 11:41

‘Yapay zekanın testi’ temel gündem oldu

Yazılım Test ve Kalite Derneği tarafından her yıl düzenlenen uluslararası yazılım testi konferansı TestIstanbul’un dokuzuncusu gerçekleştirildi. Yazılım testindeki son trendlerin ve test profesyonellerinin beklentilerinin ele alındığı etkinlikte, yapay zekanın test edilmesi ve cloud testing konularına odaklanıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen, dünya genelindeki büyüklüğü 60 milyar dolara ulaşan yazılım testi sektörünün yapay zeka konusunu gündeme aldığını söyledi. Konunun iki boyutu bulunduğuna dikkat çeken Yitmen, “Yapay zekanın test edilmesi ve yapay zekanın test ettiği sistemin yeniden gözden geçirilmesi gerekecek” dedi.

Konferansın keynote konuşmacıları arasında yer alan PSTQB Başkan Yardımcısı Joel Oliveira, geliştiricilerin yüzde 50’sinin gelecek birkaç yıl içinde yapay zekanın farklı formlarından yararlanmaya başlayacaklarını söyledi. Yazılım testinde yapay zeka kullanımının bugün de geniş bir karşılık bulduğunu hatırlatan Oliveira, “Bu, manuel testin ya da yapay zeka bazlı olmayan test otomasyonunun sonunu getirmeyecek, ancak günden güne yaygınlaştığı da bir gerçek” dedi.

BKM, Keytorc, Mobven, TEB ve Testinium’un sponsorluğunda düzenlenen TestIstanbul’da önde gelen markalarda yazılım testi konusunda çalışan yöneticilerin söz aldığı paneller de düzenlendi. “Yüksek kaliteli yazılım elde etmek: Statik ve dinamik kod analizi” başlıklı panele ACM, Bilyoner, Mobven, Testinium ve Turkish Testing Board’dan, “Testin geleceği” başlıklı panele ise Anadolu Sigorta, BA-Works, BKM, Garanti Teknoloji, Persona Tech ve TEB’den yöneticiler katılarak görüşlerini paylaştı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics