Bilişim Dünyası 02 KASIM 2015 / 10:38

“Amacımız hem sağlıklı hem de adil şartlarda üretilen ürünleri tüketiciye sunmak “

Türkiye'ye online satış platformları ile giriş yapan “Organickid” aldığı uluslararası GOTS ve Fairtrade sertifikaları ve yüzde 100 organik olması ile rakiplerinden farklılaşıyor. Türkiye’nin en köklü markaları arasında yer alan ilk organik pamuk iplik üreticilerinden Topkapı İplik’in 2013 yılında hayat verdiği marka ”Organickid” bebek ürünleri, fermuardan ipliğe, etiketten ambalaja kadar tamamen organik. Türkiye ve Avrupa’nın da birçok yerinde satışa sunulan Organickid markasının yaratıcısı Merve Akıncı ile girişimi hakkında bir röportaj gerçekleştik.

Organik bebek kıyafeti tasarlama fikriniz nasıl ortaya çıktı? 
1985 yılında İstanbul'da doğdum. Amerika’da North Carolina Üniversitesi Tekstil Tasarımı Bölümü'nden mezun oldum. New York’ta düzenlenen bir “Haute Couture” (Kişinin özel beğenisine göre tasarlanmış, özel tasarım elbise anlamına gelen Fransızca kökenli bir moda terimi) defilesinde asistanlık yaparak profesyonel iş hayatına başladım. 2008 yılında asıl işi iplik ve kumaş üretimi olan ve aile şirketimiz Topkapı İplik’in hazır giyim bölümünün başına geçtim. Bu görevdeyken kurduğum profesyonel ekiple iç pazara yönelik bay, bayan ve çocuk hazır  giyim ürünleri tasarlayıp ve ürettim. 2012’de kızımın doğumuyla birlikte, bebek hazır giyim sektörüyle daha yakından ilgilenmeye başladım. Bu sırada yine Amerika'daydım ve buradaki organik bebek giyim pazarını yakından inceleme fırsatı buldum. Topkapı İplik'in organik iplik üretiminden aldığı güç ile 2013 yılında şirket bünyesinde ve ailemin de desteğini alarak, Organickid markasını hayata geçirdim. Her zamankinden renkli, canlı ve ekonomik organik ürünler sunmak istedim.
 
Türkiye’de girişiminizi ilk internet üzerinden gerçekleştirmenizin nedeni nedir? Mağaza açma planlarınız var mı?
Organik bebek kıyafetlerinin satışı konusunda Türkiye pazarı yurtdışından çok farklı, çok geride. Mağazalaşma konusunda Türkiye'de sayacağınız örnekler bir ya da iki olur. Güçlü bir satış ağından da bahsetmek mümkün değil. Dolayısıyla bu işe başlamak için en güzel platform internet olur diye düşündük ve bu şekilde başladık. Aslında markamız doğduğu andan itibaren yurtdışında pek çok noktada bulunurken, Türkiye'de kendi e-ticaret satışımız ve iyi e-ticaret kanallarının desteği ile yola çıktık. Bebek ve çocuk giyimi üzerine çalışıyoruz. Markamız yüzde 100 organik renkli ve ekonomik ürünler sunuyor. Giyim ürünleri, aksesuarlar, kozmetik ürünler ve anne ve anne adaylarına özel ürünler de sunuyoruz.
 
Evet, mağazalaşmayı hedefliyoruz. Ürünlerimize Ataköy A Plus’ta, ve City’s’deki mağazalardan da ulaşabilirsiniz.  Kapbula mağazalarında satışlarımız başladı.  Şu an için kendi sitemizden ve bir takım e-ticaret kanalları üzerinden satışa devam ediyoruz. Mağazalaşma planlarımız da var. Öncelikle İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere büyük şehirlerde AVM ve cadde mağazalarda bizi de görmeye başlayacaksınız. 
 
Organik giyimle ilgili Türkiye’de bilinmeyen bir sürü gerçek var. Siz bu konuda insanları nasıl bilgilendirmeyi düşünüyorsunuz? 
Organik ürünleri diğer ürünlerden farklı kılan özellikleri arasında en başta gelen sağlığa zararlı kimyasal kullanılmadan üretilmiş olmasıdır. Bu yüzde 100 organik olarak üretilen gıdadan giyim ürünlerine kadar her ürün için geçerlidir. Buna ek olarak organik bir ürün aynı zamanda ekolojik bir üründür. Yani üretim aşaması çevreye, tarımcıya, hayvanlara, havaya ve suya zarar vermeden gerçekleşmektedir.
 
Organickid’te etiketinden fermuarına, ipliğinden ambalajına kadar her şey yüzde 100 organik. Tamamıyla organik olduğumuzu uluslararası GOTS sertifikasıyla tescilledik. Organik renksizdir algısını kırıyor ve 600’ün üzerinde renk ve model alternatifi sunuyoruz. Bu sezondan itibaren siyah renk bile kullanmaya başladık. Erkek çocuklar için yüzde 100 organik siyah pantolonlar ürettik.  Bununla birlikte ülkemizde yaygın olan organik pahalıdır algısını da kırıyor ve ürünlerimizi oldukça ulaşılabilir fiyatlarla sunuyoruz.

Farklı ülkelerde e-ticaret deneyiminiz olmuş. E-ticaret alanında Türkiye ve diğer ülkeler arasındaki kullanıcıların farkları var mı? Varsa nelerdir?
Daha farklı modellere ve renklere ilgi gösterebiliyorlar.  Burada çok ilgi görmeyen bir model orada çok ilgi çekebiliyor.
 
Hedef kitleniz kimlerdir?
24-40 yaş aralığında anne ve anne adayları. Birçok zaman baba adayları ve babaların da alışveriş yaptığını izliyoruz.

İnsanların çoğu artık internet kullanımını akıllı telefonlardan yapıyorlar. Kullandığınız mobil çözümler var mı?
Tabi, organickid.com.tr aynı zamanda mobil uyumludur. Beraber çalıştığımız diğer e-ticaret siteleri de aynı şekilde çalışmaktadır.

Yakın dönem planlarınız ve hedefleriniz nelerdir? Gerek Türkiye gerek küresel stratejiniz hakkında bilgi verir misiniz? 
Ürünlerimizdeki kaliteyi tamamıyla oturttuk. Kalite konusunda hiçbir konuda ödün vermeden özenle çalıştık. Kumaş kalitesi ve dikiş kalitesinde 43 senelik tecrübemizle hareket ettiğimizden en iyi kumaş kalitelerini kullanarak temiz bir üretim algısı oluşturduk.
 
Başta sadece yeni doğan bebeklere odaklanarak koleksiyonlarımızı hazırlamıştık.  Arz ve talep arttığından ve organik giyimde Türkiye'de fazla marka olmadığından 6 yaşa kadar koleksiyon hazırlamaya başladık. Ayni zamanda home collection adı altında, bebekler için organik nevresim takımları hazırladık.
 
Ek olarak çeşitli tamamlayıcı ürünlerin distribütörlüğünü aldık. İtalya’dan bebek ve yetişkinler için organik sebze ile üretilen Linea Mamma Baby markalı banyo bakim ürünlerini getirdik. Gıda konusunda da yine İtalya’dan Rustichella markasının çocuklar için özel olarak ürettiği organik, glütensiz ve sebzeli Zerotre adı altında makarnalar getirdik.
 
Bir konuya daha dikkat çekmek isterim. Organickid ürünleri organik sertifikalı olması yanı sıra bir de Fairtrade sertifikalıdır. Bu dünyada bilinen bir organizasyon olmasına rağmen şu anda Türkiye’de bu konuyu bilen kişi sayısı ne yazık ki çok az. Fairtrade, adil ticaret, anlamına gelmekte olup çeşitli ülkelerde (Afrika’daki ülkeler gibi) güçsüz üreticilerin ekonomik olarak kendi kendilerine geçinmelerini sağlama amaçlı bir kuruluştur. Bizim alıyor olduğumuz pamuklar ve üretim şartlarımız da Fairtrade üretimine uygundur. Amacımız hem sağlıklı hem de adil şartlarda üretilen ürünleri son tüketiciye sunmak.
 
Ayrıca, Organickid şu anda sadece Türkiye’de değil, Avrupa’nın da birçok yerinde satışa sunulmaya başladı. Türkiye’de çeşitli şehirlerde, Avrupa’da ise çeşitli ülkelerde bayiliklerimizi vermeye başladık. En son olarak, İsviçre, Almanya, İngiltere ve Fransa’dan sonra şimdi de İtalya’dayız! Üretimimizin yüzde 90’ını ihraç ediyoruz ve sahip olduğumuz GOTS ve Fair Trade sertifikalarıyla da yurtdışında adımızdan sıkça söz ettiriyoruz. Organickid ürünleri bundan böyle İtalya’da da satışta olacak.
 
Başladığımız noktadan bu yana ekibimizde, üretimimizde ve ciromuzda yüzde 50’lik bir artış söz konusu. Önümüzdeki süreçte ise hedeflerimiz yine kapasiteyi arttırmak olacak. Organik ve Fairtrade sertifikalı ürünlere dünyada hızla artan bir ilgi mevcut, çok yakında Amerika ve Asya pazarlarına da girmeyi hedefliyoruz.
 
ETİKETLER : 1044

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics