Bilişim Dünyası 03 KASIM 2014 / 09:18

“Baskıcı tutum işe yaramaz”

Müzik dünyasının dişi Tom Waits’i olarak anılan Şirin Soysal ile teknoloji ve sosyal medyanın hayatındaki yeri üzerine sohbet ettik.

Yasemin Saygı

Avusturya’nın Viyana kentinde doğan, anne ve babasının diplomat kariyeri nedeniyle Türkiye, İsviçre, Avusturya ve İrlanda’da yaşayan Şirin Soysal, bugün Caz müziğin Türkiye’de genç kuşakça da bilinirliğini artırıyor. Küçük yaşlarından itibaren şarkı söylemeyi sevdiğini belirten Soysal, diğer yandan da tiyatrocu olmak istediği için İrlanda’da oyunculuk eğitimi almış ve sinema üzerine yüksek lisans yaptı. “Bir Şeyler Var” ve “Ziyaret” isimli iki albümü olan Soysal, çocukluk yaşlarından itibaren meraklı olduğu müziğe hedeflediğinden geç başladı.

“Tüm enerjimi Twitter’a vermek istemiyorum”

Şirin Soysal şarkı sözlerini yazarken kâğıt kalem kullanmayı tercih ettiğini dile getirirken, sonrasında dijital ortama da herhangi bir hata olmaması için kendisinin aktardığını belirtiyor. Konserlerinin birçoğunun dijital kaydı olduğunu ve tüm kayıtlarını YouTube hesabında yayınladığını belirten Soysal, seyircilerinin aksine sonrasında konser kayıtlarını izlemekten hoşlanmadığını aktarıyor. (www.youtube.com/user/sisisolas)

Facebook’ta bir takipçi sayfası olduğunu ve bu hesabı menajeri ile birlikte yönettiğini söyleyen Soysal, Twitter’ı da aktif olarak kullanıyor. Her gün bir paylaşımda bulunmasa da özellikle konserlerinin duyurusunu Twitter üzerinden yapıyor. “Tüm enerjimi Twitter’a vermek istemiyorum” diyen Şirin Soysal’ın en aktif olduğu mecra ise Instagram. Takipçileriyle sosyal medya üzerinden iletişim kurmayı sevdiğini söyleyen Soysal, sosyal medyada kendisine sorulan her soruya mümkün olduğunca yanıt verdiğini belirtiyor.

“Cihaz bozulmadan yenisini almam”

Teknolojik cihaz satın almadan önce kendi deyimiyle ‘bir bilene’ danıştığını söyleyen Soysal, teknolojik cihazları bozulmadan yenisini almaktan hoşlanmadığını ve bu alanda ihtiyaç doğrultusunda alışveriş yaptığını dile getiriyor.

Sosyal medyanın herkesin özgür bir şekilde düşüncelerini ifade edebilmesi için var olduğunu belirten Soysal, Gezi Olayları sonrasında hükümet gündeminin üst sıralarında yer alan sosyal medya düzenleme ve kısıtlamalarıyla ilgili şunları söylüyor:

“Sosyal medyanın var olma sebeplerinden biri de zaten kişilerin düşüncelerini özgür bir şekilde ifade etmek. Fakat kişilerin özgür iradeleri ile yazdıklarından hoşlanmayan otoriteler her zaman gerek sosyal mecralara gerekse basılı yayınlara baskı uygulamaya devam edeceklerdir. Fakat artık bu baskıcı tutumun internet ortamında işe yarayabileceğini düşünmüyorum.”
ETİKETLER : 994

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics