Bilişim Dünyası 11 MART 2012 / 16:11

“Beş yıldır söylediklerimizi gerçekleştirdiğimizi görüyoruz”

Turkcell, son beş yıldır mobil iletişimin önemine değinen bir şirket. Mobiliteyle bireylerin hayatının daha kolay olacağı öngörülüyor. ABD, İspanya ve Hindistan Regülasyon Başkanları’nın da mobil şirket vizyonunun altını çizdiğini belirten Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, “Bütün şirketler mobil şirket olmalı ve mobiliteyi kullanmalı, önümüzdeki yıllarda mobiliteyi kullanmayan şirket kalmayacak. Hindistan ve ABD mobiliteye verdikleri önemle ekonomilerine büyük destek sağlıyor. Avrupa’da ise regülasyon kararlarının ekonomik durgunluğa yol açtığı belirtiliyor. Çok net olarak şunu söyleyebiliriz ki dünya genelinde şu an mobil internet kullanan 1.2 milyar kişi var, beş yıl sonra bu rakam 5 milyara ulaşacak ve bunu da dün Amerika FCC Başkanı bizzat kendisi söyledi” şeklinde konuştu.
Bugün geldiğimiz noktada akıllı telefon satışlarının PC satışlarını geçtiğini ifade eden Ciliv, “Tabletlerin de satışı 2016’da PC’leri geçecek. Bu alan istihdam sağlayan ve ekonomilerin kalkınmasını tetikleyen çok önemli bir güç. Dünyada başka sektörlerin yaptığı konferanslara katılımda çok büyük düşüş var. Ancak bu mobil iletişim konferansına geçen sene 50 bin kişi katılmış bu sene 70 bin. Çünkü tüm sektörler artık mobil iletişimin önemine inanıyor ve kendilerini nasıl buna bütünleştirir ona bakıyor” dedi.

Mobil finans en önde
Turkcell olarak mobil ticarete, mobil finansa ve mobil cüzdana çok önem verdiklerinin de altını çizen Ciliv, “Mobil finansta BlackBerry, NFC ve mobil cüzdan konusundaki tanıtımını Turkcell’le yaptı. Geçtiğimiz günlerde BlackBerry’nin CEO’suyla birlikteydik, GSMA’deki BlackBerry standında en ilgi çeken alanlardan birinin de Turkcell Mobil Cüzdan uygulamasının tanıtıldığı bölüm olduğunu söyledi. BlackBerry’nin standında tek bir operatör vardı ki o da Turkcell. Cepte parada ise Türkiye’de Akbank, Garanti Bankası ve Yapı Kredi ile çalışıyoruz. Kısa bir süre sonra Vakıfbank, Denizbank ve Finansbank’la da çalışmaya başlayacağız” dedi.
Türkiye’de 2.5 milyon kişinin mobil ödeme kullandığını belirten Süreyya Ciliv, bu konuda ise şunları söyledi:
“Biz mobil cüzdan uygulaması da yapıyoruz, rakiplerimiz daha yeni yeni yapacaklarından bahsediyor. Mobil devlet uygulamalarımız sayesinde abonelerimiz hastane randevularını alıp, davalarını takip ediyor. Mobil eğitim ve mobil sağlık alanında çok yenilikçi uygulamalarımız var ve önümüzdeki günlerde birçok uygulamayı hayata geçireceğiz. Bilindiği üzere Turkcell’de inovasyona çok önem veriyoruz. Bizim için inovasyon sadece yeni bir fikir değil, yeni bir fikrin toplumsal faydaya dönüştürüp milyonlarca kişinin bunu kullanmasıdır. Çiftçiler dünyasında 1.1 milyon çiftçiye değerli hizmet, servis bilgi veriyoruz. Mobil ilanlar servisiyle ürünlerini satmalarına yardımcı olup ekonomik katkı sağlıyoruz. Ne eşit ürün üretiyorlarsa abonelerimiz, ona göre eğitimler ve bilgiler, hava durumu, nem, rüzgâr gibi onların günlük hayatını kolaylaştıracak bilgileri anında cebinde buluyorlar.”

“Sürekli sahadayım”

İşi gereği sürekli Anadolu’yu gezerek sahada kaldığını belirten Süreyya Ciliv şu bilgileri verdi: “Bu turlar sırasında gördüğüm mağazalarımıza giren her 100 kişiden 80’i internete girecek cihazlar istemesi oldu. Burada da Turkcell’in T serisi ürünleri fiyat performans açısından çok önemli. 400 TL seviyesinde bir cihazla abonelerimiz, Süper Lig’deki golleri, istedikleri klibi, videoları izliyorlar. Abonelerimiz kredi kartlarını tanımlayarak T11’in KGS özelliğiyle köprüden geçebiliyor. Şu anda 3.8 milyon akıllı cihaz var. Penetrasyon sene sonunda yüzde 20’yi bulacak. Toplam 11.5 milyon kişi de internete giriyor. Akıllı cihazlarla internete girişin artacağını düşünüyoruz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:862

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics