Bilişim Dünyası 17 HAZİRAN 2012 / 14:18

“Bilgisayar okur yazarlığı büyümeyi de getiriyor”

CA Technologies, dünya çapında 615 CIO ile yapılan araştırmayla, yönetim kurulu seviyesinde sayısal okuryazarlığın yetersiz olduğunu ortaya koydu.  CA Technologies’e göre kıdemli yöneticilerin sayısal okuryazarlıklarının geliştirilmesiyle, Türk şirketlerinin verimliliği ve büyümesi çok daha hızlı olacak.
Dünya Ekonomik Forumu (WEF) için Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştiren CA Technologies EMEA Başkanı Marco Comastri, ‘CA Profesyonel Dijital Okuryazarlık Araştırması’ sonuçlarını Türkiye’deki şirketler için değerlendirdi. Comastri CIO’ların, şirketlerde teknolojinin yönetime sağlayacağı eğitim katma değerini ortaya koymada oynadığı yaşamsal rolün altını çizdi.
Türk iş dünyası liderlerinin dikkatini ‘teknolojinin işletmelerdeki önemi ve değerini kavrama’ konusuna çeken CA Technologies EMEA Başkanı Marco Comastri, CA’in yaptırdığı araştırmaya göre şirket üst yönetiminde sayısal okuryazarlık eksikliği, şirket verimlilik ve büyümesinin önünde büyük bir engel oluşturuyor. Marco Comastri, araştırma hakkında yaptığı değerlendirme çerçevesinde şunları söyledi:
“Türkiye’deki CIO’lar, sayısal stratejik düşünme yaklaşımları ve karar verici düzeyindeki müzakere avantajları nedeniyle yönetim kurulunda güçlü pozisyonları bulunuyor. Buna rağmen, CIO’ların yarısından fazlası, üst düzey iş stratejilerinin oluşmasında katılımcı olarak yer almıyor. Kıdemli profesyonel yöneticiler seviyesinde sayısal okuryazarlıkta yetersiz kalma durumu, pazardaki gelişmelere karşı atak davranamama, iş ve yatırım fırsatlarının kaçırılabilmesi, zayıf bir rekabetçilik anlayışı ve pazara anında müdahale edememek gibi sorunları da beraberinde getiriyor.”

Finans ve telekom bir adım önde
CA Türkiye Genel Müdürü İlkem Özar ise CIO’ların değişmesi gereken rolleri ve şirketlerin büyümesine olan katkılarıyla ilgili şu yorumu yaptı:
“Biz Türkiye’de bu anlamda daha şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Özellikle finans ve telekom sektöründe üst düzey yöneticiler teknolojinin işlerine katkısını görüp, CIO’larına hem yatırım imkanı veriyor hem de karar süreçlerine dahil ediyor. Türkiye’deki bankaların Avrupa ve Amerika’daki rekabetine göre daha avantajlı olmasında da bu anlayışın önemli etkenlerden biri olduğunu düşünüyorum. Ancak tabii ki Türk şirketleri arasında da bu konuya daha fazla önem vermesi gereken yöneticiler de halen var.”

Araştırma nasıl yapıldı?

CA Technologies, bu araştırma için bağımsız uzman bir teknoloji pazar araştırma şirketi olan Vanson Bourne’u görevlendirdi. Rapor, 500 ya da daha fazla çalışanı olan telekom, perakende, finans ve üretim sektörlerinde faaliyet gösteren kurumların CIO’ları arasında gerçekleştirilen 615 telefon görüşmesi sonucu ortaya çıktı. İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya, Benelux ülkeleri, Avusturya/İsviçre, İsrail, İskandinav ülkeleri, Avustralya, Çin, Hong Kong, Hindistan, Malezya, Singapur, Kore, Tayvan, Tayland, Kanada ve ABD’den 30’ar, Portekiz’den ise 15 CIO ile görüşme gerçekleştirildi.
ETİKETLER : Sayı:876

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics