Bilişim Dünyası 28 EKİM 2013 / 08:09

“Bulut olmasaydı da NSA belgeleri olacaktı”

Gelişmekte olan pazarlardan sorumlu IBM yöneticisi ile yaptığımız görüşme NSA skandalı sonrasında veri gizliliği konusuna verilen önemin arttığını gözler önüne serdi.

IBM Connected 2013 etkinliğinin İstanbul ayağı birçok üst düzey IBM yöneticisinin katılımıyla gerçekleştirildi. Ana tema olarak belirlenen büyük veri, mobilite, bulut bilişim ve güvenlik üzerinde duruldu. BThaber olarak yakından takip ettiğimiz etkinlikte Gelişen Piyasalardan Sorumlu Küresel Teknoloji Hizmetleri Bulut Geliştirme Yöneticisi Omar Pêna ile sohbet etme fırsatı bulduk. Etkinlikte “Bulut Çağında İşinizin Büyümesini Nasıl Hızlandırabiliriz?” başlıklı bir sunum yapan Pêna, sunumda gördüğü ilgiden oldukça memnun olduklarını belirtti. Sunumda bulut ortamının nasıl oluşturulması gerektiği ve günümüz BT altyapısındaki fonksiyonundan bahsettiğini aktaran Pêna sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Bulut üzerinden şirketlerin elde edebilecekleri üzerinde durduğum bir sunum oldu. Örnek verecek olursam, finansal modelleme uygulaması uygun olabilir. Sadece modelleme yapmak oldukça meşakatli. Bunu yapabilmek için yeni bir sunucu almak yerine bulut üzerinde saniyeler içerisinde işlemleri gerçekleştirmek mümkün. Bu aslında kısaca sadece sipariş verip, yediğiniz bir yemeğin parasını ödemeye benziyor.”

IaaS vizyonu temel oluşturuyor
Türkiye’nin büyüme fırsatı elinde olan ülkelerin başında olduğunu dile getiren Pêna, “Burada birçok yetenekli şirket ve sağlam bir BT altyapısı var. IBM Türkiye’nin burada sundukları açısından da piyasadaki koşullar oldukça olumlu seyrediyor” dedi.
Türkiye konusunda yeniden görüşlerine başvuracağımız Pêna, sorumlu olduğu bölge hakkındaki sorumuza, “Japonya hariç Asya ve Avustralya, Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Güney Amerika” şeklinde cevapladı. Bu dev bölge için 147 kişilik bir ekibi olduğunu belirten Pêna, “Bu ekip gelişen pazarlarda bulut bilişimin geliştirilmesi ve IBM’in vizyonu doğrultusunda kullanıcılara ulaştırılması için çalışmalarını sürdürüyor” diye konuştu.

Veri gizliliği artık daha çok önemseniyor
Türkiye’nin de aralarında bulunduğu Ortadoğu ve Doğu Avrupa ülkelerinde, kurumların tüm verilerini genel bulutta saklamaktan imtina ettiğini, bu durumun bulut bilişimin temel kavramlarının gelişimi açısından bir engel oluşturup oluşturmadığını sorduğumuz Pêna, “Aslında bu durum sadece bu bölgeye özgü değil. Özellikle birçok ülkede verilerin o ülke sınırları içerisinde tutulmasını gerektiren yasalar var. Finansal ya da kamusal verinin içeride tutulmasını anlayabiliriz ancak sürekli işlenmesi gereken birçok önemsiz veriyi buluta taşımakta bir sakınca yok. Burada önemli olan hangi iş yükünü hangi modelin kaldırabileceğine karar vermek” cevabını verdi.
NSA skandalının ardından dünya çapında bulut bilişime karşı bir sorgulama dönemi başladı. Bunda başı çeken Avrupa ülkeleri şimdiden kendi bulut bilişim sistemlerini oluşturmanın adımlarını attı. Bu gelişmelerin bulut bilişimin gelişimi için yaratması muhtemel tehdidi hatırlattığımız Pêna, “NSA ile ilgili ortaya çıkan belgeler, ortada bulut olsa da olmasa da var olacaktı. Veri gizliliği sorunu bundan önce de vardı ve bundan sonra da olacak gibi görünüyor. Son yaşananlar biraz daha fazla veri gizliliği üzerinde durulacağını gösteriyor” ifadelerini kullandı.
ETİKETLER : Sayı:943

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics