Bilişim Dünyası 17 ARALIK 2014 / 15:31

“Ekol, anlatmaya, eğitmeye, yönlendirmeye devam ediyor”

BThaber’de çalışmaya başladığımda çiçeği burnunda bir gazeteciydim. Öncesindeki yegane gazetecilik tecrübem, günlük bir gazetenin dış haberler bölümünde çeviriler yapmaktan ibaretti.

Beliz Kudat

BThaber Yazı İşleri Müdürü

BThaber’e tesadüfler eseri iş görüşmesine geldiğimde, bilişim kelimesini ömrümde birkaç kez duymuştum. Görüşme esnasında o dönemdeki Yazı İşleri Müdürümüz Güneş Kazdağlı’ya, “Bir gazeteci yerine neden bir bilgisayar mühendisini işe almıyorsunuz ki?” diye sorduğumu anımsıyorum. Sanırım internet, bilgi ve iletişim teknolojileri gibi kavramlar gözümü korkutmuştu. Bilişim alanında yetişmesi gereken gazeteciler olduğu gerçeğini kavramaktan henüz epey uzaktım. Yıl 1998’di ve dünyada yaşanacak olan internet patlamasından biraz önceydi. Sevgili Güneş, iyi ki beni cesaretlendirmiş de, BThaber ailesinin bir parçası olmuşum. Böylece, sadece yeni bir iş sahibi olmakla, yeni bir alanda deneyim kazanmakla kalmadım, aynı zamanda önümde yepyeni bir dünyanın kapıları açılmış oldu. O dönemde hem BThaber’in, hem de bizlerin Türkiye’nin bilgi toplumu olması yolunda ne denli önemli bir rol oynuyor olduğumuzun farkında değildim. Bazı şeyleri anlamak, idrak etmek için üstünden yıllar geçmesi gerekiyor...

BThaber, bilişim sektörünün gelişip ilerlemesinde, Türkiye’nin bilgi toplumu olması için kamuoyunun yaratılmasında, bilişim teknolojilerinin eğitim sistemimizle bütünleştirilmesi ve devletin bu alana yönelik yatırımlarını artırmasında ülkemizde önemli bir rol oynadı. Bizler de, BThaber’de görev yapmış gazeteciler olarak, Türkiye’nin öncü bilişim muhabirleri olma şerefine eriştik ve BThaber’in sektörde oynadığı bu rolün birer parçası olduk.

BThaber çatısı altında çalıştığım 10 yıl boyunca muhabirlikten editörlüğe, haber müdürlüğünden yazı işleri müdürlüğüne pek çok farklı alanda görev yaptım. Hem dünyada hem de ülkemizde, sektörün en heyecanlı günlerine şahitlik ettiğimi söylemek abartı olmaz. BThaber’de görev yapan bizler, zaman içinde deneyimlerimizi farklı alanlara, kurumlara taşıdık. Bunu yapabilmemizi sağlayan ise bu çatı altında öğrendiklerimiz oldu.

BThaber, Türkiye bilişim sektörü için bir ekoldür. Bu ekol, bugün 1000’inci sayısıyla anlatmaya, eğitmeye, yönlendirmeye devam ediyor. Birçok kuruluşun gelip geçici olduğu ülkemizde BThaber’in halen istikrarla yayınlanıyor olmasını önemli buluyor ve nice 1000 sayılar diliyorum.

 

 

 
ETİKETLER : 1000

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics