Bilişim Dünyası 26 EYLÜL 2013 / 11:19

“Gelecek teknolojiler her bireyin farklı yaşamasına fırsat verecek”

ICT Summit NOW’ın ikinci gününde ana tema konuşmacısı Intel Orta Doğu, Türkiye ve Afrika Bölge Başkanı Ayşegül İldeniz ‘7 milyar gelecek’ başlıklı konuşmasında, teknolojinin dünyanın her yerindeki insanlara fırsatlar sunduğunu, düşlerimiz doğrultusunda yeni cihazlar üreteceğimizi söyledi.
Ayşegül İldeniz, teknolojinin yarattığı değişimlerle ilgili şunları söyledi: “Teknoloji önümüzden değil arkamızdan geliyor. Bugün kullandığımız cihazlar ihtiyaçlarımızın ve hayallerimizin sınırlarını gösteriyor. Düşlerimize göre cihazlar üretmeye devam edeceğiz. 7 milyar insan farklı düşler ve ihtiyaçlar anlamına geliyor. Gelecek teknolojiler her bireyin farklı yaşamasına fırsat verecek. Bugün teknoloji sayesinde 6,5 milyar insan iletişim kurabiliyor, bir saatte 4 milyon akıllı cihaz satılıyor ve 850 milyon araba trafikte.”
Teknolojinin bireylerin hayatındaki yarattığı dönüşümün önemine dikkat çeken İldeniz, sorumlu olduğu bölgelerden biri olan Kenya’dan örnekler verdi: “Karanlık kıta olarak bilinen 1 milyar 250 milyon nüfusa sahip olan Afrika’da 750 milyon insan artık internete bağlı ve kullanıcıların yüzde 80’i mobil cihazla internete bağlanıyor. Kenya’da telekom operatörü safar.com ile birlikte sabit ağ bağlantısı olmadığından güvenliği sağlamak adına verileri bulut bilişimde saklama ve yedekleme imkanı sunduk. Ürettiğimiz telefonla Kenya halkının telefon aracılığıyla internete bağlanmasını sağladık.”
Afrika’da yaşanan teknolojik gelişmelerin, sosyal dönüşüme yadsınamaz katkısını unutmamak gerektiğini belirten İldeniz, Türkiye’den yemeksepeti.com gibi çok önemli şirketlerin çıktığını söyledi ve ekledi: “Eğitim müfredatına çocuk yaştan girişimcilik ve inovasyon derslerini koymamız, teknoloji ve yeni fikirlerle iç içe gençler yetiştirmemiz ve desteklememiz gerekiyor.”
ETİKETLER : Ayşegül İldeniz

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics