Bilişim Dünyası 16 ARALIK 2013 / 08:10

“İş ortaklarımız olmadan biz bir hiçiz”

HP Discover 2013, HP CEO’su Meg Whitman’ın da katılımıyla Barselona’da gerçekleştirildi.

HP’nin her yıl ABD’de düzenlediği HP Discover etkinliğinin Avrupa ayağı Barselona’da gerçekleştirildi. 10-12 Aralık tarihleri arasında Barselona Grand Fira’da düzenlenen etkinliği 11 bine yakın HP iş ortağı ve müşterisi takip etti. İki gün boyunca tüm HP ürün ve çözümlerinin sergilendiği ve adeta fuar havasında geçen etkinliğin en çarpıcı konuşmasını ise her yıl olduğu gibi yine Meg Whitman yaptı. Etkinlikte ön plana çıkan ana konular ise büyük veri, bulut bilişim, mobilite, güvenlik ve risk yönetimi oldu.
Konuşmasına katılımcılara teşekkür ederek başlayan Whitman, “Bizim için iş ortaklarımız ve müşterilerimiz her zaman en ön planda oldu. Onlar olmasaydı bu başarılı sonuçlara ulaşamazdık. HP Discover 2013’te 11 bine yakın misafirimiz tüm teknolojilerimizi yakından görüp tanıma fırsatı bulacak” dedi.
Konuşmasında bulut teknolojisinin önemine de dikkat çeken Whitman, “Eğer bulut sistemi bağımsız bir ülke olsaydı; dünya genelinde Çin, ABD, Rusya ve Hindistan’ın ardından enerji tüketiminde beşinci sırada olurdu. Veri merkezlerinin de yine dünya elektrik tüketiminin yüzde 2’sini teşkil ettiğini söylemek isterim. Bu tüketimin önüne geçilemezse bu rakam yüzde 3’ün üzerine çıkacak ki bu bence sürdürülebilir bir süreç değil. Bu rakamlardan hareketle biz de özellikle buluttaki enerji tüketimini düşürerek yeni teknolojiler üretmek için çalışıyoruz. Bunlardan biri de Moonshot ürün ailemiz. Bu ürünümüz enerji tüketimini azaltarak şirketlerin kârlılıklarını artırmasına olanak tanıyor. Bizim için devrimsel bir nitelik taşıyan Moonshot ürün ailemiz, veri merkezlerinin enerji tüketimini sorun olmaktan çıkartacak” şeklinde konuştu.

“İnovasyon DNA’mıza kazınmış”
Meg Whitman yaklaşık yarım saat süren konuşması sırasında HP’nin inovasyon kültürüne, ürün ve hizmetlerinin geçişten geleceğe nasıl değişimler gösterdiğine de vurgu yaptı. En güçlü oldukları alanları, büyük verinin güvenliği, yazılım, hizmetler ve altyapı olarak özetleyen Whitman, “Bu konularda başarılı ve iddialıyız çünkü bu bizim kurum kültürümüzden aldığımız bir miras. Bu kültürün kurucularımız Bill Hewlett ve Dave Packard tarafından kurumsal DNA’mıza kazındığını söylemek çok mümkün” dedi.
Şirketin Ar-Ge faaliyetlerinden de bahseden Meg Whitman, sözlerini şu şekilde noktaladı:
“Ar-Ge konusundaki yatırımlarımız her yıl artarak devam ediyor. Büyük veri analitiği, depolama inovasyonu gibi konulardaki başarımızı da Ar-Ge faaliyetlerimize borçluyuz. Önümüzdeki dönemde az önce de bahsettiğim gibi daha az enerji tüketen ürünlere ve üç boyutlu baskı tarafında daha hızlı ve kaliteli baskı olanağı sunan ürünlere odaklanacağız.”

“KOBİ’ler buluttan korkmamalı”

Etkinlikte HP Kurumsal Grubu Bulut Çözümleri Müdürü Frances Guida ile sohbet etme olanağı da bulduk. HP tarafında bulut konusundaki en yetkili isimlerden bir olan Guida, “Güvenlik konusu çok önemli ve bunun şirketlere özellikle KOBİ’lere çok iyi anlatılması gerekiyor. Güvenliğin başında insan olduğu KOBİ’lere anlatılmalı ve KOBİ’lerin önce kendi güvenliklerini sağlamaları sonra da şirketleri için gerekli düzenlemeleri yapmaları gerekiyor” dedi.
ETİKETLER : Sayı:950

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics