Bilişim Dünyası 11 ŞUBAT 2013 / 08:00

“İş uygulamalarında ve danışmanlıkta hızı ve kaliteyi bir arada tutmaya çalışıyoruz”

KOBİ’lere yönelik ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) çözümleri sunan Navigator’de ana hedef ERP uygulamalarında kurumsallaşmayı sağlamak ve böylece ERP kullanan şirketleri rakbette bir adım ileri taşımak.

Navigator, iş uygulamaları, süreç ve performans iyileştirme, BT personeli işe alım danışmanlığı hizmetleri veren ve SAP Gold Partner’ı olan bir şirket. Navigator Genel Müdürü Cenk Bıçakçı, 2013 yılında SAP yazılımı satın alan şirketlere uygulama sonrası hizmet verdikleri nDesk ile öne çıkacaklarını belirtti.
Arkas Holding Grubu bünyesinde hizmet veren şirket aslında kendi SAP yazılımı kullanımı ve uygulamasından sonra bünyesindeki bu birimi geliştirerek diğer şirketlere hizmet vermeye başlamış ve 5 yılda 8 çalışandan 65 çalışana ulaşarak hizmetlerini artırmış. 3 temel alanda hizmet veren Navigator Genel Müdürü Cenk Bıçakçı, kuruluş öykülerini şu sözlerle anlattı:
“Holdingin 2005 yılında ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) sürecinde SAP yazılımlarını kullandık ve şirketleşme sürecimiz başladı. Arkas Holding bünyesinde bulunan 50 şirketin yaklaşık 45 tanesi SAP yazılımlarını kullanıyor. 2007 yılında artık birim olarak tüm holdingin SAP projelerini uygular hale geldik; o zaman 8 kişilik bir ekibe sahiptik. Birim olarak kalmak yerine şirketleşmeyi tercih etttik. Sadece ERP yazılımları uygulayan bir şirket değil, 3 temel alana odaklanan bir şirket olarak hedeflerimizi belirledik.Teknoloji, süreç yönetimi ve insan kaynağını hizmetlerimizin temeline oturttuk.”
Bıçakçı verdikleri bu hizmet alanlarını “İş uygulamaları alanında SAP danışmanlığı veriyoruz. Kurumsal içerik yönetimi alanında ayrıca EMC’nin Captiva ve Documentum ürünlerinin danışmanlığını veriyoruz. İkincisi süreç ve performans iyileştirme alanında ise tek başına projeler yapmanın dışında ERP projelerinde destek hizmeti verme anlamında örneğin Tofaş ile bir çalışmamız oldu. Yurtdışından bir şirket Tofaş’a ERP uygulaması yapmadan önce biz süreçleri çıkarttık. Aynı zamanda Turquality danışmanlığı da yapıyoruz. Süreç ve performans iyileştirme alanında süreç modelleme ile ilgili bir araca ihtiyacımız vardı; iGrafx ürününün 2012 yılından itibaren Türkiye dağıtıcılığını üstlendik. Dünyada 20 ülkemizde 6 milyon kullanıcısı olan iGrafx, tüm sektörlere hitap ediyor. Son olarak BT personeli işe alım danışmanlığı alanında ise bizimle çalışan şirketlerin insan kaynağına ihtiyaç duyarlarsa bu birimimize başvurabiliyorlar” sözleriyle açıkladı.
Piyasada ya holding şirketleri ya yerel şirketler ya da küresel şirketlerin olduğunu belirten Bıçakçı, Navigator olarak bu çeşitli şirketlerin avantajlarını yakalamaya çalıştıklarını söyledi ve ekledi: “Holding şirketi olduğunuz zaman biraz daha yavaş hareket ediyorsunuz; yerel şirketseniz daha hızlı hareket ediyorsunuz ama imkanlarınız kısıtlı oluyor; küresel bir şirketseniz danışman kaliteniz çok iyi oluyor ancak hedefleriniz yukarıda kalıyor, Türkiye gerçekleriyle uyuşmuyor. Biz Navigator olarak hizmetlerimizde hızı ve kaliteyi bir arada tutmaya çalışıyoruz.”
“2013’te SAP’nin kurumsal içerik ve doküman yönetiminde kullanılan Opentext ürününün de danışmanlık hizmetini vermeye başladık” diyen Bıçakçı, SAP danışmanlığından gelen bilgi birikimlerini başka bir ürün uygulamasına da aktardıklarını belirtti.

KOBİ’lere Özel ERP uygulamaları
Navigator’un hizmet ağında KOBİ ölçekli işletmelerin ayrı bir yeri bulunduğunu söyleyen Bıçakçı, SAP Business One ürünü ile küçük ve orta ölçekli işletmeler için uygun maliyetli, uygulaması kolay bir iş yönetimi çözümü sunduklarına dikkat çekti.

SAP Projeleri’nde kalite ön planda olmalı
Bıçakçı, Navigator’un 2013 hedefleri ile ilgili ise şu sözleri söyledi: “Bizim için proje sayısı elbette önemli ancak hizmet ve kaliteli projeler ortaya koymak şirketimiz açısından daha önemli. Projenin tam zamanında ve istenilen kalitede tamamlanması. 2012 yılına bakacak olursak, 2011 kadar verimli geçtiğini söylemek mümkün değil. Teknolojik gelişmeler anlamında gerileme olmadı ancak SAP danışmanlığı alanında gerilemeler yaşandı. Bunun nedenlerinden biri de danışmanlıkta kalite düşüşü. Bunu önlemek için SAP çeşitli sertifikasyonlar getirdi. SAP yazılımı oranları çok düşmüştü; 2013’te de çok artmayacaktır ama kalite anlamında bir yükseliş olacaktır.”
nDesk hizmetinin 2013’te öne çıkan hizmetlerinden olacağını söyleyen Bıçakçı, nDesk ile ilgili şu detayları paylaştı: “ERP uygulamalarının şirkete kurulmasından sonra şirketin hizmet ihtiyacı bitmiyor, sistem kullanıldığı sürece danışmanlığa ihtiyacı var. Bu ihtiyacı karşılayabilmek için destek merkezi kurduk. Şirketlerin ihtiyaçlarını uzaktan ya da yerinde tespit edip gerekli araçları geliştiriyor.”

“ERP uygulamaları kurumsallaşmayı sağlıyor”
“ERP uygulamalarının avantajları nedir?” sorusuna Bıçakçı “ERP uygulamaları bütünleşik sistemler yani tüm birimlerinizin eş zamanlı çalışması, her birimin istediği veriye tek bir platformdan ulaşması anlamına geliyor. ERP uygulamaları, doğru veriye ulaşmayı, istenilen raporlamayı yapabilmeyi dolayısıyla şirketin kurumsallaşmasını sağlıyor. Her veriyi, belgeyi kısacası iş süreçlerini ve yapılan işleri takip edebilme imkanı sağlıyor.
ETİKETLER : Sayı:908

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics