Bilişim Dünyası 23 EYLÜL 2013 / 08:13

“Kablosuz ağlara odaklandık”

Türkiye’ye hızlı bir giriş yapan EnGenius, kablosuz ağ ürünleri pazarında güçlü bir yere sahip olmayı hedefliyor.

Türkiye’de küçük ve orta ölçekli işletmeler ve ev kullanıcılarının oldukça yakından tanıdığı bir marka olan EnGenius’un Yönetici Direktörü Yuhan Wang geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi ziyaret etti. Biz de bu ziyareti fırsat bilerek Yuhan Wang’la Türkiye’de sundukları ürünler ve Türkiye pazarı ile ilgili konuştuk. EnGenius, özellikle kablosuz ağ teknolojileri üzerine yoğunlaşmış Tayvanlı bir teknoloji şirketi. En önemli hedeflerinden birisinin en son teknolojilere sahip ürünleri uygun maliyetlerle müşterilerine sunmak olduğunu belirten Wang, Türkiye’nin çok önemli bir pazar olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:
“Türkiye çok büyük potansiyele sahip bir pazar. Özellikle son yıllarda Türkiye büyük gelişmelere sahip oldu. Ülke olarak çok güçlendi. Finansal açıdan bakıldığında Türkiye’nin pozisyonu çok güçlü gözüküyor. Kamu tarafında yeni teknolojilere çok büyük yatırımlar yapılıyor. Özel sektör büyük bir güce sahip. Türkiye’nin en büyük özelliklerinden birisi çok genç bir nüfusa sahip olması. Teknoloji açısından genç nüfus çok önemli. Genç nüfusun olduğu yerler teknoloji şirketlerine büyüme açısından çok daha fazla fırsat sunuyor.”
Son yıllarda mobil cihazların artması ile birlikte kablosuz ağ pazarı oldukça hızlı bir büyümeye sahne oldu. Kablosuz modemler, yönlendiriciler, erişim noktaları, kablosuz ağ istemcileri, kablosuz depolama gibi ürünlere olan ilgi bu doğrultuda önemli ölçüde arttı. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kablosuz ağ ürünlerine olan ilgi büyük. EnGenius’un 2012 yılının ikinci yarısından bu yana Tesan İletişim ile yaptığı dağıtıcılık anlaşması ile birlikte Türkiye’ye sağlam bir adım attığının altını çizen Wang, ev kullanıcılarından KOBİ’lere, büyük kurumlara kadar her ölçekte kullanıcıya hitap eden bir ürün ailesine sahip olduklarını belirtti. Wang, “Çok geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Şu an öncelikli hedefimiz küçük ve orta ölçekli işletmeler. Tesan’la bu pazara çok iyi hitap ettiğimizi düşünüyorum” dedi.

Tamamen işimize odaklıyız
Kullanıcıların EnGenius’u tercih etmelerinin en önemli nedenlerinden birisinin yaptığı işe tam anlamıyla odaklanmalarının olduğunu ifade eden Wang, şöyle devam etti:
“Sektörde bizim kadar kablosuz ağ teknolojilerine odaklanmış bir başka şirket yok. Tüm çabalarımızı bu yönde sarf ediyoruz. Araştırma ve geliştirme için büyük bütçeler ayırıyoruz. Araştırma ve geliştirme faaliyetlerimizi sadece donanımlarla sınırlandırmıyoruz. Yazılım geliştirme de bizim için çok büyük öneme sahip. Yazılım tarafı bizim farklılaşmamızı sağlayan en önemli nedenlerden birisi. Sadece donanımın tek başına yeterli olmadığını biliyoruz. Sonuçta bu çalışmalarımızın meyvelerini alıyoruz.”
Türkiye’nin bir diğer önemli karakteristiğinin marka bağımlılığı olduğuna dikkat çeken Wang, Türk kullanıcılarının gönlünü kazanmanın çok zor olmasına rağmen kısa sürede marka tanınırlığı açısından çok önemli bir başarıya imza attıklarının altını çizdi. Bunda Tesan’ın rolünün büyük olduğunu belirten Wang, önümüzdeki yıllarda pazardaki yerlerini daha da güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi.
Artık bağlanabilirliğin insanların vazgeçilmezleri arasına girdiğini aktaran Wang, bağlanabilirliğe duyulan gereksinimin satış rakamlarına da yansıdığını vurguladı ve sözlerine şöyle devam etti: “Dünyada 2012 yılında kablosuz ağ pazarı yüzde 45,5 oranında büyüdü. Türkiye’de de pazar büyüyor. Rakamlara baktığımızda Türkiye’de çok başarılı ve yükselen bir grafiğimiz var. 2012 yılının son beş ayına oranla 2013 yılının ilk 5 ayında yüzde 46’lık bir artış ile satış grafiğini artırmaya devam ettirdik. 2013 yılının ikinci yarısını daha da yüksek bir başarıyla kapatacağız.”
ETİKETLER : Sayı:939

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics