Bilişim Dünyası 21 EKİM 2013 / 08:09

“Kişiye özel teknoloji ve hizmetler geliyor”

Son dönemde teknolojiye yatırımlarını artıran TTNET, bu yılın başlarında tanıttığı 360 vizyonuyla birlikte müşterilerinin ihtiyaçlarına en uygun çözümleri geliştiriyor.

Şirket vizyonunu teknoloji şirketi olarak benimseyen ve bu yolda çalışmalarını sürdüren TTNET, kısa sürede daha güçlü hale getirdiği altyapısıyla daha da müşteri odaklı bir konuma geldi. Bu vizyonu çizerken altını da mutlaka doldurmak için çaba sarf ettiklerini dile getiren TTNET Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Şahin Şen, gerek teknoloji altyapısı gerekse de teknoloji anlamında tamamladıkları süreçlerle BT dönüşümüne imza attıklarını kaydetti.
Bu dönüşümünün karşılığını kısa sürede almaya başladıklarını ve bu dönüşümün son kullanıcıya olumlu yansımaları olduğunu da ifade eden Şen, “TTNET olarak bir iletişim şirketi olarak kalmak yerine teknoloji tarafımızı da geliştirdiğimiz bir teknoloji şirketi olma hedefi koyduk. Bu hedef çerçevesinde de yılın hemen başında TTNET 360 vizyonunu tanıtmıştık. Bu vizyon çerçevesinde e-ticaretten, bulut bilişime kadar birçok alanda yeni ürünler sunuyoruz. Ürün-hizmet geliştirme sürecinde teknoloji yönetimimiz de bu vizyona paralel bir katkı sağlıyor” dedi.

“Kendi altyapımızı kurduk”
Türk Telekom grup şirketi olarak daha önce ortak altyapıları kullandıklarına değinen Şahin Şen, “Ancak büyüme stratejimiz gereği kendi altyapımızı kurma çalışmalarımıza başladık. Buna bir dönüşüm değil sistemin sıfırdan hayata geçirildiği bir oluşum projesi demek daha doğru olacak. Bu proje de bizce çok başarılı oldu. Zira projenin bir parçası olan CRM tarafını 18 ay gibi kısa bir sürede başarıyla bitirdik. Benzer ölçekteki projelerin dünyada ortalama 4-5 yıl gibi sürelerde tamamlandığını ve çoğu zaman başarısız sonuçlar alındığını düşününce bu söylediklerimin ne kadar doğru olduğunu göreceksiniz” şeklinde görüş belirtti. Tüm projeyi çok uluslu şirketlerin ürünlerini yerli iş ortaklarıyla uyarladıklarını ve mümün olduğu kadar da adil davranmaya çalıştıklarının da altını çizen Şen, bu konuda şunları söyledi:
“HP Service Virtualization (Servis Sanallaştırma) yazılımını EMEA bölgesinde ilk kullanan şirket olduk. Söz konusu HP Servis Sanallaştırma yazılımının yanında başka bir işbirliği örneği olan Goldengate projesi de iş süreçlerimizi olumlu bir şekilde etkiledi. Olası riskler karşısındaki cesur tavrımız da başarımızın ardında yatan bir başka gerçek oldu.”

“En yoğun talep kişiselleştirilmiş hizmetlere”

Eskiden beri süregelen kişiselleştirilmiş hizmet duruşlarını kendi altyapılarıyla daha üst seviyeye çıkartmayı planladıklarını kaydeden Şahin Şen, şöyle konuştu:
“Veri tarafındaki çalışmalarımızla sosyal ağlarda, çağrı merkezimizden ve internetten her gün milyonlarca veri topluyoruz. Bu veriler bize hem işimizi nasıl daha iyi yapacağımız konusunda ışık tutuyor hem de gelecek vizyonumuzu şekillendiriyor. Müşterilerimiz genellikle standart paketler yerine kendilerine en uygun çözümü istiyor, biz de bu yönde çalışıyoruz. Öte yandan yeni sistem bize kullanıcılarımızın kullanımlarını inceleyerek onlara daha uygun paketi sunma olanağı da sağlayacak. Örneğin 12 GB kotalı paket kullanan müşterimiz belli bir süre boyunca 4 GB’ın altında bir kullanım gösteriyorsa ona paket değiştirme önerisi sunarak kabul etmesi durumunda geçiş yapmasını sağlayacağız.”
ETİKETLER : Sayı:942

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics