Bilişim Dünyası 03 HAZİRAN 2013 / 08:09

“KOBİ’ler için paket çözümler ürettik”

Bilgi teknolojileri sektöründe ağ tabanlı çözümler ve yazılım geliştirme hizmetleri sunan Simternet’in yeni dönemdeki çalışmaları, hakkında şirketin Yönetici Ortağı Ataol Ay ile konuştuk.

1997 yılında Simternet’i kurduklarını belirten Ay, ilk dönemlerde ağ tabanlı çözümlere yoğunlaştıklarını ve daha sonradan web eğilimlerinin artmasıyla birlikte yazılım alanında ilerlediklerini belirtti. Bu dönemden itibaren web tabanlı çözümler geliştirdiklerini belirten Ay, 2005 yılından itibaren Microsoft’un iş ortağı olarak bu kanala girdiklerini söyledi. Microsoft ürünleri tarafında özellikle Sharepoint üzerine uzmanlaştıklarını ve şirket olarak genellikle proje bazlı işler yaptıklarını ifade eden Ataol Ay, irili ufaklı birçok şirkete danışmanlık hizmeti verdiklerini de sözlerine ekledi.
Microsoft adına İş Bankası ile yaptıkları 28 bin kullanıcılı intranet portalının Microsoft Sharepoint üzerinden uyarlanması projesinin kendileri adına önemli bir adım olduğunu belirten Ataol Ay, bunun yanında Türkiye’de Sharepoint üzerinden yapılandırılan en önemli web sitelerinden bir tanesi olan Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın web sitesinin de kendileri tarafından kurulduğunu, altyapı, bakım ve barındırma hizmetlerinin de halen kendileri tarafından sürdürüldüğünü ifade etti. Ay, bunların dışında ağırlıklı olarak bankalarla çalıştıklarını söyledi.
Proje bazlı yapılan işlerle hedefledikleri büyümeden ziyade şirketin büyümesini yazılım ürünleri vasıtasıyla devam ettirmek istediklerini belirten Ay, İTÜ Arı Teknokent’e yerleşmek için başvurularını yaptıkları sırada yeni Türk Ticaret Kanunu’nun görüşülmeye başlandığını ve burada bahsedilen her ticari kurumun bir web sitesi sahibi olması gündemine paralel olarak Sharepoint ürününü KOBİ’lere nasıl kolay bir şekilde ulaştırabilecekleri üzerine yoğunlaştıklarını ifade etti. Bu dönemde sahip oldukları tecrübe ve program kütüphanesini kullanarak Sharepoint’i KOBİ’lere daha makul bir ücrete ve daha kolay bir şekilde ulaştırabilmek için platform üzerine kendilerine ait bir katman geliştirerek, şirketlerin aynı altyapı üzerinde diğerlerinden izole kendi işlerini sürdürebilecekleri bir platform geliştirdiklerini ifade etti. Şu aşamada bu platformun aynı zamanda Office365 ile uyumlu olması için gerekli çalışmaları da yaptıklarını belirtti.
Bu ürünü yurtdışındaki pazara sunmak için TÜBİTAK’tan destek aldıklarını belirten Ay, aynı zamanda bu program kütüphanesi üzerinden iki farklı ürün daha geliştirdiklerini belirtti. Bugüne kadar kurdukları intranet ağlarından edindikleri tecrübeyle birlikte geliştirdikleri ürünleri paket halinde ve kolay kuruluma yönelik olarak tasarladıklarını belirten Ay, şirketlerin genel olarak benzer modülleri kullandıklarını ve ürünlerinde bu modülleri basit bir paket çözüm haline getirerek bir günde kurulumu ve uyarlanması tamamlanacak hale getirerek özellikle KOBİ’lere yönelik bir çözüm olarak sunduklarını söyledi. Belediyelere yönelik de hizmetler verdiklerini ve Büyükçekmece Belediye’sine web sitesi, kurumsal web, kiosk ve mobil uygulamalar geliştirdiklerini de söyleyen Ataol Ay, bunun yanında kurumlara yönelik bir CRM ürünü geliştirdiklerini de sözlerine ekledi.

Birlikten kuvvet doğdu

Simternet’in Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı için kurduğu “invest.gov.tr” ödüllü bir web sitesi. 12 dilde yayınlanan bu web sitesi Türkiye’ye yatırım yapacak olanlara yönelik bir tanıtım hizmeti veriyor. Site aynı zamanda Google maps ve Microsoft’un CRM platformları ile uyumlu çalışıyor. Dünya Bankası’nın Nisan 2012’de yayınladığı ve yatırım ajanslarını değerlendirdiği raporda “invest.gov.tr” Avrupa ve Asya Merkez olarak değerlendirilen kendi bölgesinde en iyi web sitesi olarak gösterildi. Bunun yanında sıralama kapsamındaki en iyi yatırım ajansı web sitesi sıralamasında da daha önce 50. sırada olan Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı sitesi bu yeni siteyle birlikte 7. Sıraya yükseldi. Sıralamada birincilik Avusturya yatırım ajansı, ikincilik Çek Cumhuriyeti yatırım ajansı, üçüncülük ise Avustralya yatırım ajansının web sitesine ait.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics