Bilişim Dünyası 17 HAZİRAN 2013 / 08:06

“Küreseldeki model Türkiye için de geçerli”

Türkiye’de yeni bir yapılanma sürecine giren ve bu çerçevede Profesyonel Çözümler bölümünü devreye sokan Nvidia yeni yatırımlarla geliyor.

1993 yılında kurulan ve görsel hesaplama alanında söz sahibi bir şirket olan Nvidia, Türkiye’ye daha fazla yatırım yapma kararı aldı. Bu karar doğrultusunda profesyonel çözümler grubunu kuran ve başına ülke müdürü olarak Oğuzhan Oğuz’u getiren şirket, kurumsal alana oldukça iddialı bir şekilde giriyor.
Nvidia’nın bugüne kadar birçok inovasyon yapan, elinde 5 bin adedin üzerinde patenti olan bir şirket olduğunu belirten Nvidia Profesyonel Çözümler Türkiye Ülke Müdürü Oğuzhan Oğuz, “Kendi bünyemizde dört büyük ana ürün grubumuz var. Bunların en başında en popüler olan birçok insanın bildiği GeForce oyun kartları var. İkinci en büyük işimiz Quatro, Tesla ve Grid ürünlerinin içinde bulunduğu profesyonel ürün grubu ailesi. Üçüncüsü de büyümekte olan Tegra dediğimiz daha çok mobil cihazlara giren tablet ve cep telefonu gibi cihazlara giren ürün grubumuz. Bunun dışında birkaç tane daha gelişmekte olan ürünümüz var” şeklinde konuştu.
Nvidia’nın Türkiye’de altı yılı aşkın süredir faaliyet göstermekte olduğunun altını çizen Oğuz, “Tabii ki bu daha çok GeForce alanında oldu. Profesyonel tarafta ise bir varlığımız yoktu. Benim bu göreve gelmemle beraber 2013 yılı başı itibariyle Quattro, Tesla ve Grid ürünlerimize de odaklanmaya başladık. Daha çok satış alanında olmakla beraber müşterilerimizle birlikte ortaklaşa çalışmaları çok daha yakın bir şekilde devam ettirmeye özen gösteriyoruz. Quatro yaklaşık 10 seneyi aşkın bir süredir pazarda olan bir ürünümüz. Türkiye’de de biliniyor. Fakat işe yeni başladığımızdan dolayı çok fazla bilinirliği yok. En büyük amaçlarımızdan bir tanesi de bunun faydalarını Türkiye’deki potansiyel müşterilerimize anlatmak. Quatro bazılarınızın bildiği gibi özellikle CAD pazarına, üretim sektörüne, sayısal medya sanatçılarına, enerji sektörüne küreselde çok fazla satan bir ürünümüz” dedi.

Profesyonellerin tercihi
Her on profesyonelden dokuzunun Quatro ürününü kullandığına dikkat çeken Oğuz, “Bunun yanında Tesla ürünümüz var. Tesla ürünümüz daha çok yüksek başarımda hesaplama HPC dediğimiz pazarı hedeflemekte. CPU’ların 2000’li yılların ortalarında ne kadar çok paralel işlem kapasitesinin olduğunun fark edilmesiyle birlikte ortaya çıkan bir ürünümüz. Bugün dünyada bir numaralı süper bilgisayar 19 bin adet Nvidia Tesla CPU’ları ile donanmış Titan isimli süper bilgisayar. Grid ürünlerimiz ise esasında şimdiye kadar hiç yapılamayan bir şeyleri artık yapabilme olanağını veren ürünler. Bunlar şimdiye kadar işistasyonu ve PC’lerin kullanıcı kartlarını kullanan tasarımcı, Solidworks, CATIA gibi profesyonel üç boyutlu yazılımları kullanan profesyonellerin tercihi oldu” şeklinde görüş belirtti.
Türkiye’de yine küreselde olduğu gibi çok yakın bir şekilde belli başlı iş ortaklarıyla çalıştıklarını belirten Oğuzhan Oğuz, sözlerini şu şekilde bitirdi:
“Dell, HP, Lenovo, Fujitsu, küreseldeki iş ortaklarımızla Türkiye’de de çalışıyoruz. Bunlar da bir şekilde büyümek arzusundalar. Beraber yurtdışında nasıl çalışıyorsak Türkiye’de de aynı şekilde yakın bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Kısaca Türkiye’deki modelin küreseldekinden hiçbir farkı olmayacak. Küreselde olan bir modeli Türkiye’ye taşımak amacındayız.”
ETİKETLER : Sayı:926

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics