Bilişim Dünyası 24 EYLÜL 2013 / 12:30

“Maketlerin dünyası yaratıcı ve güvenli”

Altar Maket Kurucusu Abdullah Turhal: “Bu iş bir insan ömrüne sığmayacak kadar büyük bir iş. Hayat boyu öğrenmeyi gerektiren bir uğraş”

Bir hobi edinmenin insanı rahatlatan tarafı hep konuşulur. Bir terapi gibi insanı dinlendirir ve mutlu eder uğraşlar... Hele de o sizi dinlendiren ve keyiflendiren uğraşı işiniz olarak yaşamınızın bir parçası haline getirebildiyseniz sizden şanslısı yoktur. Abdullah Turhal da, küçük yaşlarda başlayan maket tutkusunu zamanla bir hobi olmaktan çıkarıp yaşamının bir parçası haline getirerek bunu başarmış isimlerden biri. “Hayat boyu öğrenmeyi gerektiren bir uğraş” diye tanımladığı maket ve minyatürler, Latince “Repraesenta Vitam, Tuum proprium Mundum aedifica”, yani “Hayatı yansıt, kendi dünyanı kur” mottosuyla kurduğu Altar Maket’le onun yaşamının bir parçası haline gelmiş.
Bugün Türkiye’nin her yerindeki maket ve minyatür meraklılarının ilgi gösterdiği popüler figürlerin yaratıcısı o. Tarihteki gerçek karakterlerin figürlerini meraklıları için canlandıran Turhal ile biz de maket ve minyatürlerin dünyasına uzanan bir söyleşi yaptık.

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz? Abdullah Turhal kimdir? Altar Maket, nasıl ortaya çıktı?
Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunuyum. Siyasi tarih ve bölge çalışmaları alanlarında uzmanlaştım. Kendi bölümünün yanı sıra ODTÜ Tarih Bölümünde ilave seçmeli derslere devam ettim. 1997 yılında yüksek lisans için Avrupa’nın en köklü Rusya ve Doğu Avrupa Araştırmaları enstitüsü olan, Britanya’daki Glasgow Üniversitesi Rusya ve Doğu Avrupa Araştırmaları Enstitüsü’nden MPhil “Master of Philosophy” derecesi aldım. Türkiye’ye döndükten kısa süre sonra çokuluslu büyük bir enerji şirketi olan British Petroleum (BP)’da kıdemli siyaset danışmanı, güvenlik ve stratejik risk müdürü olarak çalışmaya başladım ve bu şirkette kıdemli siyaset ve dış ilişkiler danışmanlığı görevini 2010 yılına kadar sürdürdüm. Akademik çalışmalarıma doktora seviyesinde 1998-2006 arasında, önce ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünde, ardından Britanya’da bulunan Kraliyet Askeri Bilimler Kolejinde (Royal Military College of Science- RMCS) devam ettim. 1986 yılından beri maketlerle uğraşıyorum. Türk askeri, siyasi ve kültür tarihinin derinliğinin yeterince yansıtılmadığını düşündüğümden 2005 sonlarında Ankara’da “Altar: Askeri Tarih Araştırmaları, Maket, Figür ve Savaş Oyunları” merkezini kurdum. Halen Londra merkezli bir stratejik risk şirketine siyaset ve güvenlik danışmanlığının yanı sıra tarih, güvenlik politikaları ve askeri tarih konularında araştırmalar yapıyor, Türk tarihinden savaşçı karakterlerinin dünya standartlarında maketlerini üretiyor ve savaş oyunları tasarımları hazırlıyorum.
Altar Türk siyasi, askeri, sosyal ve kültür tarihinin değişik dönemlerinden seçtiği figürleri kapsamlı ve titiz araştırmalar sonucunda tasarlar ve üretir. Bunun yanı sıra araştırma ve saha çalışmalarını özgün makaleler ve kitaplar halinde yayımlar. Türkiye’de maketçiliğin ve maketler vasıtasıyla tarih bilincinin geliştirilmesi, dünya çapında bu alanda, Türkiye ile ilgili boşluğun doldurulması temel amaçtır. Dünya standartlarında, Türk tarihinden figürler sunan ilk ve tek Türk kuruluşudur. Maket yapan insanlar, hayatı yansıtmaya ve kendilerine bir dünya kurmaya çalışırlar. Maketçiliği en iyi anlatan bu yaklaşım, Altar’ın Repraesenta Vitam, Tuum proprium Mundum aedifica (Latince: “hayatı yansıt, kendi dünyanı kur”) olarak benimsediği temel düşüncede ifadesini bulur. Maketlerin dünyası yaratıcı, huzurlu ve güvenlidir.

Makete olan ilginiz ne zaman başladı? Nasıl bugünlere geldi?
Pek çok küçük erkek çocuğu gibi ben de küçük yaşlarda savaş uçakları, arabalar, robotlar ve kurşun askerlerin büyüsüne kapıldım. Bunları incelemek ve sadece resimlerine bakmanın ötesine geçerek kendim bunları oluşturmayı denedim. Ortaya bir şeyler çıktıkça merakım ve ilgim arttı. İlginiz arttıkça bilginizi de artırmak gerekliliği ortaya çıkıyor, okumaya, normalde yaşıtlarınızın ilgisini çekmeyecek tarih ve siyaset kitapları okumaya başlıyorsunuz.

Ben de 12-13 yaşlarında başlayan bu süreç sonunda, tarih ve siyaset alanında lisans ve yüksek lisans eğitimi yapmaya ve bu konularda profesyonel danışmanlık yapma noktasına geldim. Yani maket merakı ve bu hobinin ardı ardına sordurduğu sorularla siyaset danışmanlığı ve tarih araştırmacılığı alanlarına girmiş oldum.
Atalarımız yüzyıllar boyunca oldukça fazla savaşmışlar. Savaşmanın yanı sıra çok köklü bir kültür tarihi oluşmuş. Tüm bunları günümüz insanına anlatmanın en kolay yolu yüksek bütçeli çekici filmler, kaliteli kitaplar ve son olarak iyi tasarlanmış çekici maket ve model figürlerdir. İlk iki alanda yorum yapmayacağım ama üçüncü alanda maalesef bu tür bir faaliyet Türkiye’de oluşamamıştır. Bu gerçekten yola çıkarak, bu boşluğu doldurmak amacıyla 1986’dan beri sürdürdüğüm maket ve tarih araştırmalarını birleştirerek 2005 yılında Altar Maket’i kurdum. Amacımı tüm dünyaya Türk askeri, siyasi ve kültür tarihini figürleri kullanarak anlatmak olarak belirledim.

 

Altar Maket’teki çalışmalarınızdan bahseder misiniz? Altar Maket’e gelenler neler görebilir?
Askeri tarih, siyasi tarih ve kültür tarihi ile ilgili pek çok nadir kitap, dergi ve obje sunuyorum. Bu konularda çalışan araştırmacılar ve koleksiyoncular için kaynak sağlamaya gayret ediyorum. Araştırmalar, kitap ve belgeler önemli bir faaliyet alanım, diğer önemli alan ise elbette maket ve model figürler. Kendi tarihimizden özgün figürler üretmenin yanı sıra, boyanmış, hazır, tarihten çeşitli sahnelerin canlandırıldığı eşsiz diorama çalışmaları sunuluyor. Tüm bunların yanı sıra oldukça geniş bir yelpazede uçak, gemi, araba, zırhlı araç maketler ve gerekli tüm malzemeler meraklılarına sunuluyor.

Değişik kitap çalışmalarınız da var. Onlardan da biraz bahsedebilir misiniz?
H. G. Wells’in Küçük Savaşlar adlı 1913 tarihli kitabının ilk Türkçe baskısını yapmanın yanı sıra yayımlanmış dört kitabım daha vardır: Maket Dünyasına İlk Adım (2005), Gök Tonga (2009) ve Osmanlı’nın muhteşem süvarileri: Deliler (Doğan Kitap, 2011) ve Ankara 1402 (2011). Bunun yanı sıra makaleler yazıyorum ve bunlar Türkiye’nin en çok okunan aylık tarih dergisi Atlas Tarih dergisinde yayımlanmaktadır. Şu sıralar son kitabım üzerinde çalışıyorum. Bu kitap 1930’lar dünyası ve Türkiye’sini anlatacak ve bu zor dönemde Türk ordusunda kullanılan ilk tank incelenecektir.

 Türkiye’de maket ve minyatüre olan ilgi nasıl? Maket ve minyatür yapımını öğrenmek isteyenler ne yapabilir? Nasıl uzmanlaşabilir, özel bir eğitim var mı bu konuda?
Koleksiyon bilinci var. Çeşitli seviyelerde güzel koleksiyonlara sahip kişiler var. Kendisi boyayan ve diorama hazırlayan kişi sayısı ise nispeten daha az. Yaklaşık on yılda bu konuda yoğun çaba göstererek bu sayıyı artırmaya çalıştım ve hala da çalışıyorum. Öğrenmek isteyenler için özel bir kurs yok. Başlamak isteyenler internetten araştırma yaparak hobi hakkında bilgi toplayabilir, mütevazı adımlarla model, boya ve malzeme alımı yaparak deneye deneye bu işte ilerleyebilirler. Bu konuda Altar bilgi aktarımına, tecrübe paylaşımına her zaman açıktır. Okul ve üniversitelerde bu konuda tanıtıcı konuşmalar yapmanın yanı sıra Ankara mağazasına gelenlere yüzyüze bilgi vermeye veya internet üzerinden sorulan soruları cevaplamaya çalışıyorum.

 

Son olarak yeni projeleriniz var mı?
Şu an daha çok kitaplarım üzerinde çalışıyorum. 2010 yılından beri üzerinde çalıştığım tank kitabını bitirmeye gayret ediyorum. Bu kitap ile aynı anda Türkiye’de bir ilk olacak 1/72 ölçekte tank modelini de piyasaya süreceğim. Ondan sonra bitmesi gereken, uzun süredir ertelemek zorunda olduğum üç kitap daha var. Yeni figürler sunmaya devam edeceğim. Bu iş bir insan ömrüne sığmayacak kadar büyük bir iş. Bu da hiçbir zaman proje sıkıntısı çekmeyeceğim anlamına gelir, mesele maddi manevi imkânları doğru kullanarak bunları insanlarımıza ve tüm dünyadaki meraklılara başarılı biçimde sunmaktır. Altar yaklaşık 10 yıldır bunun için var.
ETİKETLER : Sayı:939

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics