Bilişim Dünyası 10 AĞUSTOS 2015 / 07:09

“Müşteriyi özgür bırakıyoruz”

Voxporta CTO’su Batur Orkun, LeapVox® ürünlerinin bir Ar-Ge çözümü olduğuna vurgu yapıp açık kaynağın önemine dikkat çekerek ilk yerli IP telefon üzerinde çalıştıklarını da müjdeledi.

Voxporta’nın KOBi’lere özel tasarladıkları ilk ürünleri LeapVox® 2012’de piyasaya çıktı. Ürün, çok sayıda özelliği küçük bir kutuda sunmakta. Voxporta ekibi, başarılarının sırrını; donanım tasaramının yazılım dehasıyla uyumlu birleşimi olarak gösteriyor. Batur Orkun da, daha önce Bilkent Ünversitesi’nde Ar-Ge’de Proje Yöneticisi olarak çalışırken Voxporta ile yolu kesişiyor ve uzun yıllar süren üniversite geçmişinden sonra burada CTO olarak çalışmaya başlıyor. Orkun öncelikle, LeapVox®’ın bir santral çözümü olmaktan çok bir Ar-Ge çözümü olduğunu söylerek “Bütün KOBİ’nin ya da kurumun IP çözümleri tek bir sunucu, bir cihaz üzerinden sağlanmakta. Tüm iletişim cihazları bir noktada birleşiyor ve birbiriyle bütünleşik çalışabiliyor. Ses kaydı da aynı cihazda yapılıyor. Oysa ses kayıt cihazı; ihalelerde ayrı bir cihaz olarak koyulur. Biz her şeyi bilgilendirme sistemi içinde çözüyoruz. Ses verisini her noktada kullanmaya çalışıyoruz. CRM, Çağrı Merkezi sistemleri de eklenebiliyor. Bu sistemler aslında santralla bütünleşik çalıştığında mükemmel sonuç veriyor ve harika bir veri kaynağı oluyor. Yönetici bütün sistemi tamamen takip edebiliyor, tüm süreci görebiliyor. Müşterilerden gelen talepler doğrultusunda çalışmalarımızı yürütüyoruz. Projenin ihtiyaçlarına yönelik ilerlemeye çalışıyoruz. Örneğin TBMM’nin elektronik faks sistemini biz kurduk” dedi.

Her kıtada bir makinemiz var!  

İyi bir yazılım firması olduklarına vurgu yapan Orkun, hedefinin sektör santralleri, özellikle sektör IP çözümleri olduğunu söyleyerek eğitim kurumları için bu sistemin kurulabileceğine dikkat çekti ve kütüphanaler için de projeleri olduğunu aktardı. “IVR sistemini hayli genişlettik, web’den tamamen müşteri tarafından yönetilebiliyor. Müşterilerimizin sayısı arttıkça da büyük veri potansiyeli artıyor. Asıl amacımız kişilerin verisini, kişiye çok güzel şekilde gösterebilmek, raporlamak. Veriyi olabildiğince raporlayıp sunmak istiyoruz” şeklinde konuşan Orkun, 15 kişilik yazılım ekibiyle çalıştıklarını ifade etti ve sözlerine şöyle devam etti: “Lisansla ilgi müşteriye önemli avantajlar sağlıyoruz. Müşterimiz bizden bir kez satın aldıktan sonra bir daha ücret ödemek zorunda kalmaz. Lisansla ilgili ya da kullanacağı ekstra donanımları da kısıtlamıyoruz, marka zorunluluğu getirmiyoruz. Müşteriyi özgür bırakmaya çalışıyoruz. Aslında bütün kullanıcıların istediği bir şey bu. Diğer yandan bazı ses firmalarına sanal santral hizmeti vereceğiz. Bulut çözüm denilen bulut santraller de bizim sistemimiz içinde. Her kıtada bir makinemiz var! Ülkelere hizmet verirken; sanalda sunucudan hizmet vermeye çalışıyoruz. Sistemin bir özelliği de şu: Bizde her hafta bir iki sürüm çıkar! Düzeltmek için değil de sürekli bir hizmet eklediğimiz için. Müşteri için müthiş bir maliyet kârı oluyor. En büyük özelliğimiz; geliştirme. Sürekli gelişiyoruz.”

Türkiye’de uygulama konusunda büyük sıkıntılar bulunuyor  

Batur Orkun, VoIP’nin avantajları hakkında da bilgi vererek hâlâ küreselleşen dünyada neler yapılacağının farkına varılamadığına dikkat çekerek şöyle konuştu: “Analog görüşmeden hem daha ucuz hem de daha iyi bir altyapıyla görüşebiliyorsunuz. Sınırlar tamamen kalktı, bunu fark eden avantajlarını görüp kullanıyor. Bizim sistemimiz iki tarafta da çalışıyor.”  Kamuda daha iyi bir noktada olduklarını belirten Orkun, “Kamuda öncelikle demo sistem kurarak çalışıyoruz. Çünkü sistemin büyük yabancı firma ürünleri gibi çalıştığını gösteriyoruz ki yerli markalara olan önyargıyı kırmak mümkün olabilsin. Kurumlarla sürekli görüşerek ihtiyaçlarını anlamaya çalışıyoruz. Toprak Mahsülleri Ofisi, TBMM en çok çalıştığımız kurumlar arasında” dedi. Türkiye’deki en büyük sorunlardan birinin ürünü satışa sunup rafa çıkarmak olarak aktaran Orkun, üniversitedeki çalışmaların ticarileşemediğini kaydederek “Soyut matematik tek başına işe yaramaz; uygulamaya koymak gerekiyor. Türkiye’de uygulama konusunda çok büyük sıkıntılar var. ‘Verelim firmaya, firma yapsın’ anlayışı hâkim ki o firmalardan da iyi işler çıkamıyor.  Yerli yazılım firmaları bu işleri bırakmaya başladı. Devletin yazılımı ciddi anlamda desteklemesi gerekiyor. Hizmet sektörü önemli bir sektör ama alınan vergiler çok yüksek. Bizim gibi ülkelerde; illa ürün alıp ürün satma anlayışı büyük sıkıntı. Bu da aslında ‘bir şey üretme, var olanı al, sat’ demek. Bugün büyüyen firmaların hepsi öyledir, mevcut ürünü alır, satar, hiçbir riski yok, burada bütün risk bizim gibi üreticilerde! Voxporta gibi idealistler üretmek istiyor. Ülke olarak biz teknolojiyi geliştiremedik, teknolojinin gelişmesini de topraklarımıza sunamadık. İşçiliğin ucuz hem de işsizin böyle çok olduğu bir ülkede çok ciddi yatırımlar yapılabilirdi” yorumunu getirdi.

Dünyaya açık kaynak kod sunmamız da çok önemli

İlk yerli IP telefon üzerinde çalıştıklarını aktaran Orkun, “Tablet tabanlı oluyor. Böyle bir ürün de yok aslına bakarsanız; genellikle yerli firmalarda dışarıdan bir ürünü alıp üzerine marka basıyorlar. Tüm tasarımını burada yapıyoruz. Yazılımını da tamamen biz yazacağız. Yazılım ve dış kutuyla donanımın tasarımı bize ait. Sadece kartları yine yurt dışında ürettireceğiz. Asıl kutuyu da burada yaptırmak istiyoruz ama o konuda Türkiye’de çok büyük eksiklikler bulunuyor” dedi. Orkun, açık kaynağın öneminin altını çizip kendisinin de Linux sistemleri uzmanı olduğunu, açık kaynak ekolünden geldiğini söyledi ve konuşmasını şu şekilde tamamladı: “Açık kaynak kod çok önemli bir kavram. Her şeyi kendiniz yazamazsınız.  Var olan altyapıyı kullanmak gerekir. Var olanı alacaksın, onları birleştireceksin ve geliştireceksin. Dünyada herkes zaten bunu yapıyor. Dünyaya açık kaynak kod sunmamız da, oradan destek almamız da çok önemli. Akademik bilişim çalışmalarına çok katıldım, pek çok makalem bulunuyor. Devlet üniversitelerinde ne yazık ki çok büyük paralar harcanıyor; adam harcamış beş milyon dolar, siz harcamışsınız 500 dolar. Bunu anlattığınızda tepki gördüğünüz noktalar oluyor. İşte biz yaptık çalışıyor!  Biz Voxporta’da da sonuna kadar açık kaynak kullanıyoruz! Başarımız; sistemleri derleyip bütünleştirip geliştirebilmek. Yerli büyük ürünlerin çıkması için mücadele ediyoruz. Bir ihalede biz alamasak bile yerli bir ürünün almasına hep taraf oluyorum, seviniyorum. Birbirimizi körelteceğimize destek olmalıyız.”

 
ETİKETLER : 1033
YORUMLAR
Tanju Görgülü 11 AĞUSTOS 2015 / 15:18 0 0
15 kişi mi çalışıyormuş bizde :)

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics