Bilişim Dünyası 27 MAYIS 2013 / 08:12

“Nesnelerin İnterneti’ kavramının tam kalbinde olmak istiyoruz”

Geçtiğimiz hafta İstanbul’da düzenlediği etkinlikte Freescale EMEA Bölgesi Alan Uygulama Mühendisi ve Ekosistem Direktörü Jean-Christophe Bodet ile şirketin akıllı cihazlar kavramına bakış açısı üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.

Gömülü elektronikte oldukça büyük bir pazar payına sahip olan Freescale, son dönemde yenilikçi kavramlarla kullanıcıların karşısına çıkıyor. Şirket olarak son dönemde özellikle Nesnelerin İnterneti kavramı üzerinden akıllı eşya kavramı üzerine yoğunlaştıklarını belirten Bodet, enerji, ev, ulaşım araçları, ışıklandırma, tarım ve sağlık gibi birçok alanda bu kavramı uyguladıklarını belirtti.
Freescale olarak “Nesnelerin İnterneti” kavramının tam kalbinde bulunmak istediklerini belirten Bodet, şu dönemde özellikle akıllı otomobil ve park sistemleri, akıllı ev, akıllı enerji ve mobil sağlık teknolojileri üzerine yoğunlaştıklarını belirtti. Bodet, ölçme, işleme ve bağlanılabilirlik alanlarında sundukları çözümlerle akıllı cihaz kavramı ve bunların oluşturduğu ekosistemin her basamağında yer alabildiklerini belirtti. Örneğin şehir ışıklandırmalarında bütün lambaların içerdikleri mikrokontrolcüler ile sisteme bağlanarak kontrolünün ve arıza denetiminin sağlandığını belirten Bodet, trafik konusunda da araçların birbirleri ile iletişim içerisinde olarak birbirlerine hız ve konum bilgilerini bildirerek olabilecek trafik kazalarını oluşmadan önce engelleyeceği teknolojiler geliştirdiklerini belirtti. Freescale bünyesinde Automotive Radar Millimeter-Wave teknolojisi ile 77 Ghz’lik radarlarla bu ve bunun gibi gelişmiş sürüş destek sistemlerini geliştirmeye devam ettiklerini belirten Bodet, önümüzdeki 10 sene içersinde araçların sürücü kontrolü olmadan hareket edeceğini belirtti.
Tarım alanında geliştirdikleri teknolojilerden bahseden Bodet, tarlasında birden fazla ekin ekmek isteyen bir çiftçinin tarlada hangi noktada olduğu, ne kadarına hangi tohumu ektiğini belirleyerek yer tasarrufu ve ekinler biçilmek istediği zaman da traktördeki bu bilgilere göre hasat yapılarak zaman ve enerji tasarrufu yapılabildiğini söyledi.
Türkiye’de ise halihazırda Freescale çözümleri içeren birçok dünya markası ürünün kullanıcıyla buluştuğunu söyleyen Bodet, şu aşamada taşınabilir sağlık cihazları üzerindeki çalışmalarından bir tanesi olan hap kameralar hakkında bilgi verdi. Bir hap büyüklüğünde olan bu cihazı yutan hastanın çok daha kolay bir şekilde endoskopik görüntülemesinin yapılabildiğini belirtti. Bunun yanında şeker hastalarının vücutlarına yapıştırdıkları bant şeklindeki bir cihazla kan ölçümlerinin yapılarak gün içinde insülin iğnesi kullanmaya gerek kalmadan cihaz tarafından insülin ayarlaması yapılabildiğini ifade eden Bodet, hap kamera ve mini insülin pompası gibi mobil sağlık cihazlardan toplanan bilgilerin de doğrudan Nesnelerin İnterneti kavramı kapsamında uzaktaki doktor tarafından takibinin yapılabileceğini belirtti.
ETİKETLER : Sayı:923

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics