Bilişim Dünyası 29 ARALIK 2014 / 10:33

“NSA güvenlik farkındalığını artırdı”

Veri koruma çözümleri konusunda çözümler geliştiren Acronis’ten Jan-Jaap Jager, Türkiye pazarı ve veri korumasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

2003 yılında kurularak dünya çapında 18’den fazla ofise sahip olan Acronis, veri koruma çözümleriyle hizmet veriyor. Son dönemdeki bulut tabanlı hizmetlere uyum sağlayan şirket, veri yedekleme, felaket kurtarma ve güvenli dosya paylaşımı konularında ürün geliştirmeye devam ediyor. Acronis International Başkanı Jan-Jaap Jager ile hem gündemdeki konuları hem de Türkiye’de Acronis’in stratejisini sorduk.

Kurum olarak Türkiye'de ofisinizi açtınız ve çekirdek ekibinizi oluşturdunuz. Türkiye'ye yönelik stratejiniz ve yatırımlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Hızla büyüme gösteren gelişen pazarlar ve Asya bölgelerine daha fazla odaklanma hedefiyle hareket ediyoruz. Türkiye’yi de sahip olduğu büyük potansiyel dolayısıyla “Gelişmekte olan Pazarlar Bölgesi” içinde değerlendiriyoruz. Bulut bilişim ve mobilitenin yaygın olarak kabul gördüğü Türkiye, bizim için büyük önem taşıyor. Aramıza yeni katın ekiplerimiz, yakın zaman önce gerçekleştirdiğimiz BackupAgent ve nScaled satın almaları sonrasında bünyemize katılan çözümler hem Türkiye’de hem de bölgede büyümemize önemli bir ivme kazandırdı. Ayrıca geçtiğimiz ay pazara sunduğumuz hem KOBİ’ler hem de büyük ölçekli kurumlarda güvenli dosya erişimi, senkronizasyonu ve paylaşım imkanı sunan Acronis Access ve Advaced Access’in yeni sürümleri büyümeye katkı sağladı.

Peki, rakipleriyle kıyasladığınızda şirketin bu büyümesinin altında yatan sebep nedir?

AnyDataEngine teknolojisi, imaj teknolojisi, güvenli dosya erişimi, senkronizasyonu ve paylaşımına imkan veren çözümleri, tüm dosyaların, uygulamaların ve işletim sistemlerinin sanal, fiziksel, bulut ve mobil gibi tüm ortamlardan yedeklenebilmesini sağlayan ürünleri bizi pazarda ayrıştırıyor.

Bizi rakiplerimizden ayıran en önemli farkın şirketin en karmaşık ve iş yoğunluğu yüksek kurumlar için bile mobiliteyi kolaylaştırması olduğunu söyleyebilirim. Acronis Access ve Acronis Access Advanced çözümleri güvenli dosya paylaşımı ile ilgili birçok ihtiyaca cevap vermek üzere geliştirildi. Tümüyle müşteri ortamına kurulan bu çözümler müşterinin kullanmakta altyapıdan yararlandığından veri aktarımına gerek duyulmuyor. BT yönetimleri içeriği tam olarak kontrol ederek güvenlik ve uygunluğun sağlanmasını güven altına alabilir, çalışanların kendi cihazlarından kurumsal sistemlere bağlanmasını (BYOD) güvenle etkinleştirebilirler. Çalışanlar kullanmakta oldukları cihazlardan kurumsal dosyalara güvenli erişim sağlayabilir, içerikleri diğer çalışanlar, müşteriler ve iş ortaklarıyla güvenli bir biçimde paylaşabilirler. Söz konusu çözümler ortak teknoloji platformu üzerine inşa edildiğinden ürünler arasında kolaylıkla geçişler de sağlanabiliyor.

Acronis Access; BT birimlerinin kullanıcılar, veriler ve uygulamalar için birçok parçadan oluşan politikalar belirleyebilmesine imkan verirken, çalışan verimliliğini artırıyor ve mobil cihazların işin doğal bir uzantısı haline dönüşmesine yardımcı oluyor.

Sizin de belirttiğiniz gibi BYOD konusu oldukça önem kazandı. Son zamanlarda ise Kendi Cihazını Tercih Et (CYOD) kavramı öne çıkmaya başladı. Sizce CYOD kurumlar için daha avantajlı mı?

İşletmelerin iş modellerine ve durumlarına göre her iki seçeneğin de sağladığı avantajlar olabilir. Bizim yaklaşımımız her ikisini de desteklemek yönünde. Müşterilerimiz dosyalarını güvenle paylaşıp tüm popüler mobil cihazlar üzerinde senkronizasyonu sağlayabilirler. GoodDynamics ve MobileIron gibi popüler mobil cihaz yönetim çözümlerini tümüyle desteklemememize rağmen, bu çözümlerin kurum içerisinde var olması şartını da koşmuyor.

Şirket içerisindeki veri güvenliği bir şekilde sağlanırken, NSA kaynaklı saldırı ve siber casusluk ile ilgili gelişmelerin ortaya çıkardığı endişeler karşısında şirketler, BT güvenliklerini nasıl sağlamalıdırlar?

NSA olayı insanların güvenlik konusundaki farkındalıklarını artırdı ve kesinlikle herkes bulutta saklanan verilerin güvenliğini sorgulamaya başladı. NSA sorununun bir kısmı programın odağında hangi bulut sağlayıcıların olmasıyla ile ilgili. Bu sorunu çözmenin yollarından birisi verilerin bulut yerine müşteri ortamında saklanmasından geçiyor.

Biz de bu doğrultuda geliştirdiğimiz Acronis Access ve Acronis Access Advanced gibi çözümlerimizle ürünlerin tümüyle müşteri ortamına kurulması ve müşterinin veriyi yüzde 100 kontrol edebilmesine imkan vermesini hedefliyoruz. Veri müşterinin kullanmakta olduğu altyapı üzerinde; bir dosya sunucusunda, NAS, SharePoint ya da başka bir veri havuzunda depolanıyor. Herhangi bir taşıma işlemine gerek duymadan güvenle kullanılabiliyor. Kapsamlı güvenlik fonksiyonlarının yanı sıra kullanıcılar, uygulamalar ve veriler için sunulan birçok parçadan oluşan politika kontrolleri, BT yönetiminin güvenli veri erişim ve paylaşım ortamını kurabilmelerine, yönetebilmelerine imkan veriyor. Bunlar Acronis'in, bulut servisi olarak sunulan dosya paylaşım ürünlerinin özellikleri arasında yer alıyor.
ETİKETLER : 1002

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics