Bilişim Dünyası 20 OCAK 2014 / 08:07

“Odağımızda bölgesel gelişme ve kalkınma bulunuyor”

Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü Kurucu Ortağı Berrin Benli, Novusens’in çalışmalarını paylaşmanın yanı sıra 4 Şubat’ta gerçekleştirilecek ‘Akıllı Şehirler ve İnsanlar’ etkinliği hakkında da bilgi verdi.

Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü’nü; inovasyon ve girişimcilik alanında gerek ulusal, gerekse uluslararası ortamlarda profesyonel, özgün eğitim ve danışmanlık hizmetleri veren bir teknoloji ve hizmet şirketi olarak tanımlayan Berrin Benli, “İnovasyon ve girişimcilik konusunda, benimsemiş olduğumuz temel değerlerle, kaliteli hizmet anlayışıyla, özgün, sonuç odaklı, toptan çözüm hizmetleri vermek hedefiyle enstitüyü 2009 yılında kurduk. BT konusunda 30 yıllık bir deneyime sahibim. İnovasyon ve girişimcilik, Türkiye’de hâlâ çok yeni ve gelişmekte olan bir alan. Daha çok alınacak yolumuz bulunuyor. Acaba ben de teknoloji ağırlıklı olarak nasıl bir katkıda bulunabilirim diye düşündüm ve Novusens bu şekilde doğdu” açıklamasını yaptı.

Şimdi her şey küresel olmak zorunda
“Novusens olarak, toplam çözüm hizmetleriyle; bu alandaki ihtiyaçları karşılamak amacıyla, kamu, üniversiteler, STK’lar, özel sektör, ‘start-up’lar, hepsiyle bütünleşik hizmet üretmek amacıyla hareket ediyoruz” ifadesini kullanan Benli, “Enstitüyüz ama bağımsız hizmet veriyoruz. Hizmetlerimiz sadece danışmanlık değil akademik tarafı da olan bir yapıda olduğundan dolayı verdiğimiz hizmetlerde farklılık yarattık. Bize benzer profesyonel organizasyonel yapılara rol model olduk. Peki vizyonumuz nedir? Bu alana nasıl katkıda bulunacağız? Gelişmekte olan bir ülke olduğumuz için sürdürülebilir kalkınmanın öneminin farkındayız. Bu nedenle amacımız; Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasına katkıda bulunmak. Özellikle de bölgesel gelişme ve bölgesel kalkınma odağımız olsun diyoruz. Ülkemizde buna büyük bir ihtiyaç bulunuyor. Biz, küresel olma amacıyla kurulduk. Dünya artık tek düzlem. Yapılan herhangi bir şeyin uluslararası çapta olması gerekiyor. Eskiden her şey yerelde olurdu, dışarıya transfer etmeye çalışırdınız. Şimdi sektör bağımsız, her şey küresel olmak zorunda. Stratejik iş ortakları Novusens için çok önemli; hem yerelde hem de uluslararası arenada, uzman kurum ve kişilerle stratejik işbirliği yapıyoruz ve bunda da çok seçiciyiz” şeklinde konuştu.

Tasarım olmadan inovasyon olmaz
Benli, inovasyonun tüm sektörleri yatayda kesen bir konu olduğunu kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: “BT dışında; sağlık, eğitim, telekomünikasyon, yaratıcı endüstriler, tarım ve enerji sektörlerinde daha çok aktifiz. Merkezimiz Ankara ama küresel, ağ tipinde her şeyin birbiriyle ilintili olduğu bir yapıda çalışıyoruz. Hiyerarşik bir organizasyon yapımız bulunmuyor. Bizi farklılaştıran konulardan biri de endüstriyel tasarımdır. Kurucu ortağımız Dr. Hakan Gürsu bu konuda uzmandır. İnovasyon; bilim, teknoloji ve tasarımdan oluşur. Ülke olarak, bilim ve teknoloji tarafında iyiyiz ama tasarım tarafında hayli eksiğiz. Bu üç bileşen olmadan inovasyonun sahaya ticarileşmiş olarak çıkması beklenemez. Eğitimlerimizde bunu da anlatıyoruz.” Benli, Novusens’in ürettiği çözümlerle, verdiği servislerle, bütünleştirici özelliğiyle uluslararası düzlemde, küresel sularda etik yaklaşımıyla da adı saygın bir şekilde anılan iyi bir kurum olma hedefinde olduğunun altını çizerek “Dürüstlük, adil olmak, saygı, güven, bağlılık, çok çalışmak bizim vazgeçilmezlerimiz. Ne yazık ki bunlar iş dünyasında kaybettiğimiz değerler. Gerek kişi gerek kurum anlamında, bu değerlerimiz konusunda da rol model olmak istiyoruz” dedi.

Akıllı Şehirler’i ‘insan’ odağıyla ele alıyoruz
Daha önce Büyük Veri Enstitüsü’nü kurduklarını, şimdi de Akıllı Şehirler Enstitüsü’nün tanıtımını yapacaklarını kaydeden Benli, konuyla ilgili şu bilgileri aktardı:
“4 Şubat’ta ‘Akıllı Şehirler ve İnsanlar’ etkinliğini düzenliyoruz. Bu etkinlikte Akıllı Şehirler Enstitüsü’nün tanıtımını da yapacağız. ‘Akıllı Şehirler’ konusunu masaya yatırmak, genel resmi çizebilmek, bileşenleri irdeleyebilmek istedik. Konunun uzmanlarını davet ettik. Bu temayı; ‘insan’ odağıyla ele alıp bu alanda geliştirilmiş ve geliştirilecek uygulamaların insanların yaşamlarına olan etkilerinin değerlendirmesini yapacağız. Etkinliğin kapsamında konu; enerji, sağlık, ulaşım, BT, kentleşme, sürdürülebilirlik, yeşil enerji, mimari, büyük veri, açık veri - açık şehir, şehir planlama, çağdaş sanatlar gibi çok farklı katmanlarda irdelenecek. Etkinliğin ana destekçisi ise Türkiye Bilişim Vakfı.”
ETİKETLER : Sayı:955

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics