Bilişim Dünyası 12 AĞUSTOS 2013 / 08:10

“Sanallaştırma yüzdesinin artırılması gerekiyor”

KOBİ’lerin yoğunlukta olduğu, sürekli gelişen ekonomiler arasında yer alan Türkiye, sanallaştırma pazarının da büyümesine şahit oluyor.

VMware, her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği ve iş ortaklarıyla bir araya geldiği VMware Partner Exchange on Tour etkinliğini gerçekleştirdi. Sanallaştırma ve bulut altyapısının konuşulduğu toplantıda VMware Türkiye Genel Müdürü Mehmet Emrali ve VMware Güney Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Pazarlama Direktörü Stephane Antona ile söyleşi fırsatı bulduk.
2004 yılından bu yana VMware bünyesinde Güney Doğu EMEA bölgesinden sorumlu olarak görev alan Antona, 5-6 yıl öncesinde VMware’in ABD’de iş ortaklarıyla bir araya gelmek için etkinlikler düzenlendiğini hatırlatarak sözlerine başladı. VMware ekosisteminin hızla büyüdüğüne dikkat çeken Antona, “Bu çevreyi bir arada tutabilmek için dünyanın hemen her şehrinde iş ortaklarıyla bir araya gelinmesi istendi. EMEA bölgesinde 28 şehirde, Güney EMEA özelinde bakıldığında İstanbul’un da aralarında bulunduğu 8 şehirde iş ortaklarıyla buluşuldu ve sadece bu bölgede binin üzerinde iş ortağı toplantılara katıldı” açıklamalarında bulundu. Antona’nın verdiği bilgilere göre, bu yıl Türkiye’de 120’den fazla VMware iş ortağı yer alıyor.
Etkinlikteki ana amacın, sunulan kritik hizmetlerin iş ortakları olmadan hiçbir işe yaramayacağı ve “iş ortaklarının hiçbir zaman yalnız olmadıkları” mesajını vermek istediklerini söyleyen Stephane Antona, bölgeye bakıldığında Türkiye’nin nasıl göründüğünü şu sözlerle aktardı:
“Güney EMEA’ya bakıldığında iki tip piyasa görülüyor. Bunlardan biri Fransa, İtalya, İsrail gibi daha olgun pazarları temsil ederken, diğeri Türkiye’nin de aralarında bulunduğu hızla büyüyen pazarları işaret ediyor. Türkiye’de büyük şirketlerin yanında çokça KOBİ bulunuyor ve biz onlara yaklaşmaya çalışıyoruz. Türkiye’de yol alacak daha çok geniş bir alan var.”

Bulut yolunda iş ortaklarıyla büyüme hedefleniyor
Sanallaştırma pazarında kendilerini lider olarak gördüklerini belirterek sözlerine başlayan VMware Türkiye Ülke Müdürü Mehmet Emrali, sanallaştırma katmanında bulut bilişime tüm pazarı taşımak istediklerini ifade etti. Bu yolculukta iş ortaklarıyla beraber yol almak istediklerini aktaran Emrali, VMware’in Türkiye’deki kadrosunu genişletmeyi sürdürdüğünü de sözlerine ekledi.
Şirketlerin dönüşümüne katkı sağlamak istediklerini aktaran Emrali, “Türkiye’deki KOBİ pazarı oldukça kuvvetli. Bu alanda biz de çok güçlüyüz. Geliştirmeye çalıştığımız konu ise sanallaştırma yüzdesinin fazlalaşması” dedi.

“Sanal ortamlar fiziksel ortamlardan daha güvenli”

Son zamanlarda söyleşilerde Edward Snowden’ın ortaya çıkardığı NSA sızıntısından söz etmemek mümkün değil. VMware’in sanal altyapısına erişimi kontrol eden ve uyumluluk yönetimi sağlayan HyTrust’ın kurucusu ve başkanı olan Eric Chiu, sızıntıların ardından, “BT yöneticileri sistemlere ulaşabildiği için her zaman risk taşırlar ancak sanal makinelerde bu risk biraz daha fazladır. Zira sanal makineler tamamen kopyalanabilir” açıklamasında bulundu. Bu açıklamayı hatırlattığımız Stephane Antona, sanal makinelerin daha fazla denetlenebilir olduğu için fiziksel olanlardan daha güvenli olduğunu belirtti. Sanal makinelere sahip olan BT yöneticilerinin güvenlik konusunda önlemler almasının yanı sıra erişimin özel araçlarla denetlenmesi gerekiyor.
ETİKETLER : Sayı:933

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics