Bilişim Dünyası 27 MAYIS 2013 / 08:06

“Sertifikalı yazılım dönemi ivme kazanmalı”

Yeni Hayat Bilişim, internet tarafında site üretimi, bakımı ve sürdürülebilirliği gibi hizmetleri yerine getiren kurumlara verilen internet servisleri yapabilirlik sertifikası aldı.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) bünyesine pek de bilinmeyen bir sertifikasyon programı var. Bu program çerçevesinde başvuran kuruluşlar gerekli yeterliliklere haiz olmaları durumunda bu sertifikaya sahip olabiliyor. Yurtdışında bu konunun çok yaygın olduğunu ancak ülkemizde henüz pek revaçta olmadığını belirten Yeni Hayat Bilişim Genel Koordinatörü H. Murat Şermet, “Yurtdışında şirketler kendi web sitelerine sahip. Bunları dışkaynak yoluyla bilgili şirketlere yaptırıyor ve bu şirketlerin de bilgisi ve deneyimini sahip oldukları sertifika ve projelerle ölçüyorlar. Biz de aldığımız bu sertifikayla, ölçek fark etmeksizin tüm şirketlere özel web siteleri yaratabileceğimizi, bakımlarını yapabileceğimizi garanti altına almış olduk” dedi.
Sertifikayı almaktan çok sertifikalı yazılım ve sertifikalı yazılım üreten şirketlere bir ivme kazandırmayı istediklerine vurgu yapan Şermet, “Bu yüzden öne çıkacak bir vizyon ortaya koymamız gerekiyor. Öte yandan bizim aldığımız bu sertifikayı aynı standartlarda yazılım üreten her şirket alabilir ve bize göre de almalı da. Son olarak yazılım dünyasında çokça yaşanan kod hırsızlığına karşı da olası itilaflarda bu sertifikaya ilk başvuran haklı olarak değerlendiriliyor. Bu da sertifikanın bir başka cazip tarafı” şeklinde konuştu.

Uluslararası sertifikasyon
Sertifikanın İTÜ UYSM (Ulusal Yazılım Sertifikasyon Merkezi) tarafından verildiğinin altını çizen Şermet, “Bu sertifikayı ilk alan şirket olmamızdan ötürü de bütün zorluklara biz göğüs gereceğiz. Bir sonraki adımda UYSM’den farklı diller için de sertifika alabiliyorsunuz. Biz İngilizce için başvurumuzu yaptık, Fransızca, Almanca, Arapça ve Rusça gibi diller için de hazırlığımızı sürdürüyoruz. İTÜ dünya çapında kabul görmüş bir kurum olduğu için yurtdışındaki fırsatlarda daha rahat çalışma ortamı bulabileceğiz” dedi.
Murat Şermet, sözlerini şu şekilde bitirdi:
“Tüm ölçekteki kurumlar için güvenliği, altyapısı ve güncelliği sertifikalandırılmış web siteleri kulağa gerçekten çok hoş geliyor. Her işte olduğu gibi bu alanda da şirketlerin yetkinlik ya da yeterlilik sertifikalarına sahip olmaları kaliteyi artıracaktır. Bu da önümüzdeki dönemde daha kaliteli ve başarılı sitelerin ortaya çıkmasıyla sonuçlanacaktır bizce. Ünlü Web sitesi izleme platformu Pingdom’ın verilerine göre 700 milyonun üzerinde site var ve bunların 695 milyondan fazlası atıl, işe yaramayan ya da güncellenmeyen yani bizim çöp olarak tabir ettiğimiz siteler. İşte sertifikalı web sitesi konusu da bunun önüne geçebilecek çözümlerden bir tanesi.”
ETİKETLER : Sayı:923
YORUMLAR
ser1 04 HAZİRAN 2014 / 04:10 0 0
html css kodlarının valid olup olmadığını ücret ödemeden internet üzerinde halleden onca kuruluş var. En başta w3c. eee bu itu bünyesindeki uysy kendisine bu konuda sertifika veremez. Önemli konular da keşke daha ciddi yaklaşan kurumlar olsa.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics