Bilişim Dünyası 27 ARALIK 2015 / 12:02

“Truecaller’ı başarılı kılan inovasyon ve teknoloji iç görüsü”

Birçok cep telefonu kullanıcısının en büyük sorunu arasında yer alan istenmeyen numaralardan gelen çağrıları ve kısa mesajları belirleyen ve engelleyen Truecaller uygulamasının CTO’su Umut ALP ile bir röportaj gerçekleştirdik.
Truecaller uygulaması kullanıcılarına gelen aramayı cevaplamadan; veri tabanına kayıtlı 2 milyara aşkın telefon numarasıyla, arayanın kim olduğunu, diğer Truecaller kullanıcılarının bu numarayı engelleyip engellemediğini, arayanın hangi GSM operatöründen, hangi şehirden ve ülkeden aradığını gösteriyor. 
 
Truecaller fikri nasıl ortaya çıktı? Dünyada bu teknolojinin başka örnekleri var mı? 
2009 yılında, Alan Mamedi ve Nami Zarringhalam arkadaşlarından, aile üyelerinden ve yurt dışındaki iş arkadaşlarından gelen cevapsız telefon aramalarına ait numaraların kime ait olduğunu kolayca görebilecekleri iyi bir çözüm arayışındaydılar. Bu ihtiyaçtan yola çıkan Alan ve Nami, ilk olarak bir online forumda hayat bulan Truecaller’ı yarattılar. Uygulama bir hafta içinde 10 bin kez indirildi. O dönemde uygulama mağazaları bugünkü işleyişinde değildi ve telefon için uygulama indirmek gerçekten zordu.
Topluluk üyelerimiz ve kullanıcılarımız görüşlerini bizimle paylaşma konusunda son derece cömertler. Biz de Truecaller’ın onların günlük hayatlarının bir parçası olduğunun farkındayız. Bir uygulama yaratmanın en önemli kısmının, nasıl göründüğü ya da fonksiyonlarının neler olduğundan çok, hizmet ettiği insanlara ne derece yarar sağladığı ile ilgili olduğuna inanıyoruz.
 
Truecaller ile müşterilerinize neler sunuyorsunuz? Truecaller neden tercih edilmeli? 
Trucaller, telefon rehberinizde kayıtlı olmasa bile, sizi kimin aradığını gerçek zamanlı olarak görmenizi sağlayan bir uygulama. Ayrıca istenmeyen arama (spam) olarak belirlenen çağrıları engelliyor. Tüm dünyadan kullanıcılar, istenmeyen aramaların raporlanmasına ve ihtiyaç duyulan kişi ve kurumların iletişim bilgilerinin aranmasına yardımcı oluyor.
Truecaller’ın şu an dünya genelinde 150 milyon kullanıcıdan oluşan bir topluluğu var. Geçtiğimiz altı ayda kullanıcı sayısını 2 milyondan 3 milyona çıkararak yüzde 50 artırdığımız Türkiye’de güçlü bir büyüme yakalayacağımıza inanıyoruz. Topluluk tabanlı ürünümüzün tüm kullanıcılarımızın günlük hayatlarına değer kattığına ve küresel bir sorunu çözdüğüne inanıyoruz.
  
Gelir modelinizden bahsedebilir misiniz? 
Öncelikli odağımız kullanıcı tabanımızı büyütmek ve küresel sorunları çözecek yenilikçi ürünler geliştirmek. Truecaller aslında çok şanslı diyebiliriz. Sequoia Capital, Atomico ve Kleiner Perkins Caufield Byers gibi dünya çapında tanınan yatırımcılar vizyonumuza inanıyor ve hedeflerimize ulaşmamız için bizi destekliyor. Truecaller şu anda freemium adı verilen modeli kullanıyor. Kullanıcılar uygulamayı ücretsiz olarak kullanabiliyor ya da ek özellikler getiren premium üyelik satın alabiliyorlar. 
  
Üyelerinizin bilgi güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz? 
Güvenlik özellikleri tüm ürünlerimize entegre. Kullanıcılarımızı ve mobil cihazlarını güvende tutmak konularında çok özenli davranıyoruz. Stockholm’deki şirket merkezimizde önceliği güvenlik olan bir ekibimiz sürekli çalışıyor. Truecaller, kullanıcılarımızın şifre ve kredi kartı gibi hassas bilgilerini hiçbir şekilde saklamıyor.
 
Türkiye ve gelişmekte olan pazarlarda uygulamanıza ilgi ne durumda? 
Truecaller kullanıcılarımızın günlük hayatlarında önemli bir teknoloji haline geldi ve Türkiye’de güçlü bir organik büyüme yakaladık. Bu yılki önceliklerimizden biri daha da yerel olmaya odaklanmak ve ülke çapındaki görünürlüğümüzü artırmak. Büyük şehirlerin yanı sıra küçük topluluklarla ilişkilerimizi derinleştirmek için yerel marka elçileri ile çalışmaya başlıyoruz.
Pazarlama konusundaki çalışmalarımızı da sürdüreceğiz. Şirketimizde çok sayıda Türk çalışan var ve Truecaller CTO’su olarak, bölgede sürekli büyüme ve gelişmeye kararlı olduğumuzu belirtmek isterim. Yerel temsilcilerimizle birlikte, Truecaller’ın Türkiye’deki büyümesini sürdürecek girişimleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.      
 
Truecaller’ın yakın gelecekte küresel hedef ve stratejileri neler olacak? 
Şu anki odağımız büyüme ve kullanıcılarımız için en iyi ürünü geliştirmek üzerine. Küresel bir sorunu tespit ettik ve dünya çapındaki kullanıcılarımız için bu sorunun çözümüne odaklanmış durumdayız. Hızlı bir büyüme olacağı düşüncesindeyiz. Bu büyüme aynı zamanda tespit ettiğimiz problemin sağlamasını yapmak gibi de olacak. Ürün geliştirme ve büyümeye odaklanmayı seçen bir ekibiz. Çantamızda her zaman projeler var diyebilirim. Yakın zamanda duyuracağımız yenilikler de takım olarak hepimizi heyecanlandırıyor.  
 
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics