Bilişim Dünyası 01 ARALIK 2014 / 10:04

“Türkiye’yi merkez bir konuma getirmek istiyoruz”

Türkiye Ülke Müdürü Didem Duru’ya göre Dell, BT modelleriyle iş süreçlerini hızlandırarak müşterilerin yüksek verim almasına olanak sağlıyor.

 

Dell Çözüm Günü Türkiye buluşması, 25 Kasım 2014’te Wyndham Grand İstanbul’da gerçekleştirildi. Etkinlikte Dell’in, kurumların iş süreçlerini kolaylaştıran strateji, teknoloji ve iş modelleri tanıtıldı.

Etkinlik, Dell Türkiye Ülke Müdürü Didem Duru’nun ev sahipliğinde ve Dell Kurumsal Çözümler Satış ve Strateji Dünya Başkanı Brian Humphries’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Dell Ülke Müdürü Didem Duru, Dell Çözüm Günü ile ilgili olarak; “Kurumsal ağlardan tabletlere, PC’lerden IT danışmanlığa kadar uzanan geniş bir alanda sunduğumuz ürün ve çözümler ile kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Sağlık, otomotiv, perakende, finans, üretim ve eğitim sektöründe faaliyet gösteren müşterilerimiz, Dell'in uçtan uca BT modelleriyle hem iş süreçlerini kolaylaştırıyor hem de müşteriden gelen isteklere yanıt verme süresini ciddi oranda azaltıyorlar. Özellikle BT bütçelerinden en yüksek verimi almak isteyen müşteriler için, tedarikçi sadakati de önemli bir konu. Dell olarak bu ihtiyaçlara yönelik esnek çözümler sunmak için çalışıyoruz. Uçtan uca bir ürün ve çözüm sağlayıcı olarak, müşterilerimize ihtiyaçları olanı, en kısa sürede, en düşük fiyat ve mümkün olan en yüksek verimle sunabiliyoruz. Bugün Dell Çözüm Günü’nde tüm bu çözümlerimizi müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Türkiye büyüme potansiyeli olan ilk dört ülke arasında

Dell’in Türkiye için son derece önemli pazarlardan biri olduğunu vurgulayan Didem Duru, “Dell olarak Türkiye’yi bir merkez olarak konumlandırmak istiyoruz. Son dönemde Türkiye’de müşteri portföyümüzü iki katına çıkardık. Gelecekte de bu alanda yatırımlarımız devam edecek. Türkiye ayrıca, bölgedeki en fazla büyüme potansiyeli bulunan ilk dört ülke arasında yer alıyor. Dünya çapında da ilk onda bulunuyor. Türkiye, tüm gelişmekte olan ülkeler için katkı sağlayan bir merkez. Dell, Türkiye’de satış öncesi teknik destek, satış, satış sonrası teknik destek, pazarlama ve finans ekibiyle faaliyet gösteriyor. Kurumsal ve tüketici pazarına özel ürünlerimizi bütünleşik bir yapıda yönetiyoruz bu da start-up ruhuyla gelen ve bize büyük esneklik sağlayan bir iş modeli” diye sözlerine devam etti.

Didem Duru, Dell’in IDC verilerine göre 2014’ün ilk yarısında, terabayt cinsinden toplam dâhili ve harici depolama kapasitesi satışlarında ilk sırada yer aldığını vurgulayarak Dell PartnerDirect programına yazılımın eklenmesinden bu yana, Dell Software’in kanal kaynaklı gelirlerinde de çift basamaklı büyüme kaydedildiğini de belirtti ve “Küresel pazar payında üst üste 7 çeyrekte, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla artış sağlandı. Dell ayrıca, bütün dünyada PC sevkiyatlarını, üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, yaklaşık yüzde 10 artırdı. Ek olarak Dell, Gartner tarafından açıklanan rapora göre, bütün dünyada sağlık alanında BT hizmetleri sunan firmalar arasında ilk sırada konumlanıyor” dedi.

 
ETİKETLER : 998

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics