Bilişim Dünyası 29 EYLÜL 2014 / 09:41

“Türkiye BT pazarında üç kat büyüyeceğiz”

Schneider Electric, geçtiğimiz günlerde geleneksel olarak Dubai’de düzenlediği ve geçtiğimiz yıl bizim de katılma fırsatı bulduğumuz Power to the Cloud Veri Merkezi Çözümleri Konferansı’nı bu yıl İstanbul’a da taşıdı. 500’ün üzerinde BT ve enerji sektörü profesyonelini bir araya getiren konferansta Schneider Electric BT İş Biriminden Sorumlu Genel Müdürü Yardımcısı Filiz Gökler ile veri merkezleri, yeni nesil veri merkezleri, kritik güç çözümleri, ev ve ofis ağı uygulamaları hakkında konuşma fırsatı bulduk.

“Power to the Cloud” etkinliğinin Türkiye’de gerçekleştirilmesi hem sizin hem de ülkemiz açısından nasıl bir önem taşıyor?

Power to the Cloud (PTTC), Schneider Electric'in enerji ve güç yönetimi uzmanlığının, akıllı BT ve bulut teknolojileri ile birlikte dönüşüm yolculuğunu baz alan bir platform. 1.500 metrekarelik alanda BT sektöründeki ‘uçtan uca çözümler’imizi tanıttığımız 2014 senesinin en önemli etkinliği.  Bu yıl ilk kez Dubai’den sonra İstanbul’da, Schneider Electric Türkiye olarak gerçekleştirdiğimiz Power to the Cloud Konferansı’na 500’den fazla BT ve Enerji uzmanı katıldı. Bu rakamlar bağımsız bir organizasyon için büyük başarı ve şirketimiz için önem taşıyor.

Türkiye için ise anlamı daha büyük. Türkiye ekonomisinin yüzde 4 civarında büyüdüğü 2013 yılında Türkiye'de bilişim sektörü 3 kat daha fazla büyüdü. Çift haneli büyüyen Türkiye pazarında, yenilikçi demografik gücümüz ve kritik cografi konumumuz sebebi ile Türkiye’nin bu sektörde hak ettiği değeri ve yeri bulması gerekiyor.  Biz Schneider Electric olarak; Türkiye’nin bu potansiyeline dikkat çekerek, hem BT yapılanmamız hem de bu etkinlik ile Türkiye’ye yatırım yapıyoruz ve yapmaya devam edecegiz mesajı vermek istedik ve bu konuda başarılı olduğumuza inanıyorum.

Bu yılki etkinliğin konu başlıkları ve teması hakkında bilgi verebilir misiniz?

Etkinliğimizde konu başlıklarını yeni nesil veri merkezleri, kritik güç çözümleri, ev ve ofis ağı uygulamaları ve servisler ekseninde toplayabiliriz.

Veri merkezleri başlığında; bilişim teknolojileri gereksinimlerinin analizi, bu gereksinimleri karşılayacak mimarinin nasıl yaratıldığı, yeni iş modellerinin değerlendirilmesi, yeni nesil yeşil veri merkezleri çözümleri, standardizasyonun sağlanması, sanallaşma ve akıllı izleme - otomasyon teknolojileri aktarıldı. Veri merkezi altyapı yönetim yazılımını da içeren uçtan uca entegre çözümlerin enerji verimliliğine yeşil ve sürdürülebilir yapıya olan katkısı ele alındı. Kritik güç uygulamalarında verimliliği yüksek, modüler KGK lar tanıtıldı. Ev ve ofis uygulamalarında hedef segmentlerde farklı çözümler aktarıldı. Uçtan uca tam saha servisin önemi bir kez daha hatırlatıldı.

Schneider Electric Bilgi Teknolojileri Başkanı olarak hem iş ortaklarınız hem de müşterilerine vermek istediğini mesaj nedir?

Schneider Electric olarak, enerjiyi verimli kullanabilmek, sürdürülebilir olmak için yeşil ve yenilikçi çözümler geliştiriyoruz. BT sektörüne akıllı veri merkezi çözümlerimiz, kritik güç uygulamalarımız, ev ve ofis tipi network uygulamalarımız ile hizmet veriyoruz. Bugün sahip olduğumuz teknolojiler ile veri merkezi altyapısı yönetimi alanında, müşterilerimizin ihtiyaçlarına komple çözüm sunan önemli bir oyuncu haline geldik.

Önümüzdeki 4 yıl içinde Türkiye’de bilişim teknolojileri sektöründe 3 kat büyüme hedefimiz var. Bu hedefler doğrultusunda büyüyoruz ve büyümeye devam edeceğiz.

Schneider’in son dönemin en önemli eğilimleri arasında yer alan akıllı şehirler, bulut bilişim, çevreci BT ve nesnelerin interneti konularındaki vizyonunu açıklar mısınız?

Schneider Electric, Ar-Ge’sine yaptığı yüzde 5 yatırım oranı ile yenilikçi ve teknolojik çözüm sunan bir şirket olmaya devam ediyor. Bulut bilişim, çevreci BT, nesnelerin interneti her geçen gün daha fazla dünya gündeminde yer alırken, Schneider Electric yatırımlarının da bu eğilimde olması kaçınılmaz. Gerçekleştirdiğimiz her çözümün enerji verimli ve akıllı olması, diğer nesneler ile haberleşebilir olması, tek bir platformdan yönetilebilir olması, bu konuda projeleri hayata geçiren küresel BT firmaları ile ortaklık kurması ve işbirliğini artırması vizyonumuzun bir parçası.

Kurumların enerji verimliliği konusunda BT’yi kullanarak sağlayabilecekleri faydalar hakkında bilgi verir misiniz?

Hangi segment olursa olsun, enerji verimliliği için ölçmek ve iyileştirmek süreklilik ister. Akıllı bilişim teknolojileri bu noktada kritik bir rol oynamaktadır. Mevcut kaynakların analizi ve optimize edilmesi, gerçek zamanlı ölçümlerin yapılması, yük değişiminin görülmesi ve değişime göre altyapı revizyonu veya yapılandırılması, farklı bölgelerdeki işletmelerin tek bir platformdan yönetilmesi, karbon salınımının düşürülmesi akıllı altyapılar ve altyapı yazılımları ile gerçekleştirilmektedir.

 
ETİKETLER : 990

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics