Bilişim Dünyası 24 HAZİRAN 2013 / 08:11

“Uygulama danışmanlığı, projelendirme ve proje sonrası destek hizmetleri veriyoruz”

Kurumsal performans yönetimi, iş zekâsı ve veri yönetimi gibi konularda 2010 senesinden beri faaliyet gösteren Intellium hakkında Kurucu ve Yönetici Ortak Ali Kılıç’tan bilgi aldık.

IBM, Easy Software, Talend ve Anaplan gibi iş ortaklarına sahip olan Intellium, 2011 senesinden itibaren özellikle Ortadoğu bölgesinde çeşitli faaliyetlerde bulunuyor. Şirketin bu bölgedeki faaliyetlerinden bahseden Ali Kılıç, şu anda Suudi Arabistan’da iki tane iş ortağı olduğunu belirtti. Bunlardan bir tanesinin Riyad’da bulunan IBM temsilcisi Saudi Business Machines olduğunu söyleyen Kılıç diğer iş ortağının ise Cidde’de faaliyet gösteren IBM ve Oracle temsilcisi KDOT isimli bir şirket olduğunu ifade etti. Bu şirketlerle birlikte bölgedeki Saudi Hollandi Bank, Riyad Bank, Alhamrani grup şirketleri gibi çeşitli kurumlara hizmet verdiklerini belirten Kılıç, kuruluş döneminden bugüne kadar da çeşitli şirketlerin temsilciliğini üstlendiklerini ifade etti. Şu anda IBM’in iş ortağı olarak çalışmalarına devam ettiklerini söyleyen Ali Kılıç, son dönemlerde hizmet olarak yazılım kapsamında bir bulut teknolojisi olarak operasyonel ve finansal planlama aracı olan Anaplan uygulamasını piyasaya sunduklarını söyledi. Bunun yanında veri yönetimi alanında Talend’in iş ortağı olarak faaliyet gösterdiklerini belirten Kılıç, 2013’ün başında da Alman kökenli Easy Software’in SAP ve Microsoft’la bütünleşik olarak çalışabilen iş süreç ve doküman yönetimi yazılımının Kuzey Afrika ve Ortadoğu dağıtıcılığını aldıklarını belirtti.
Türkiye’de son dönemde özellikle elektronik fatura konusunda hizmet vermek amaçlı birçok görüşme yaptıklarını belirten Ali Kılıç, Easy Software’in bu konudaki çözümlerini piyasaya sunduklarını ifade etti. Intellium’un esas iş odağının kurumsal performans yönetimi çözümlerine dayandığını ifade eden Kılıç, Türkiye ve yurtdışında ağırlıklı olarak IBM’in Cognos ürünleriyle hizmet verdiklerini söyledi. Türkiye ve yurtdışı olarak iki ayakta işlerini yürüttüklerini söyleyen Kılıç Suudi Arabistan’ın yanında özellikle Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’da da iş ortaklıkları konusunda görüşmeler yaptıklarını söyledi. Son dönemde ise Mısır’da özellikle Easy Software’in temsilciliği için birçok görüşme yaptıklarını sözlerine ekledi.
Intellium olarak finans, lojistik, üretim, perakende sektörlerine çeşitli çözümler sunduklarını ifade eden Kılıç, IBM Cognos ürünleriyle özellikle sigortacılık ve bankacılık alanlarına yoğunlaştıklarını söyledi. Yeni Türk Ticaret Kanunu vesilesiyle şirketlerde şeffaflık istenen noktalardaki yasal gereklilikleri tamamlayacak çözümler sunduklarını belirten Kılıç, bu çözümlerde IBM Cognos ürünlerini tercih ettiklerini ifade etti. IBM’in bölgesel ve küresel gücüne güvendiklerini söyleyen Kılıç, müşterileri için daha önce uygulanmış çözümlerle yollarına devam ettiklerini söyledi. Şu aşamada proje bazlı çalışmalar üreten Intellium’un yeni TTK’nın getirdiği ortamla birlikte ürünleşme aşamasına geçtiğini söyleyen Ali Kılıç, IBM Cognos ve Anaplan uygulamalarına yönelik danışmanlık da verdiklerini söyledi. Kılıç, Intellium olarak uygulama danışmanlığı, projelendirme ve proje sonrası destek hizmetleri verdiklerini, bu hizmetleri 2014 yılında açmayı planladıkları bir Ortadoğu ofisiyle birlikte bölgeye sunmayı hedeflediklerini söyleyerek sözlerini bitirdi.
ETİKETLER : Sayı:927

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics