Bilişim Dünyası 03 ŞUBAT 2014 / 08:20

10. yaşına giren Facebook’un kaç yıllık ömrü kaldı?

Açıldığı günden beri başta ABD olmak üzere hızla yayılan ve ülkemizde de oldukça ilgi gören Facebook, Princeton Üniversitesi’nin yaptığı araştırmaya göre kan kaybediyor. Araştırma, Facebook’un 2017 yılında yüzde 80 oranında kullanımında azalma görüleceğini öngörüyor.

Myspace ve Bebo gibi rakiplerinden daha uzun süre hayatta kalmayı başaran Facebook, 4 Şubatta 10. yılını kutlamaya hazırlanıyor. Araştırmalar 10. yıldır hayatta kalmayı başaran Facebook’un ömrünün uzun olmadığı görüşünde.
US Üniversitesi’nden John Cannarella ve Joshua Spechler makine ve uzay mühendisliği bölümü, Facebook’un Google arama motorunda arama terimi olarak yazılma sayısıyla ilgili bir araştırma gerçekleştirdi. The Guardian Gazetesi’nin haberine göre, ‘Google Trends’ servisinden alınan grafikler Google’da yapılan Facebook aramalarının 2012 Aralık ayından beri düşmeye başladığını gösteriyor.
Cannarella ve Spechler bu araştırmayı yaparken, yayılma ve iyileşme oranını gösteren SIR (duyarlılık, hastalık ve iyileşme) hastalık modelini esas aldılar. Bu yöntemi önce Myspace’de test ettikten sonra Facebook’ta uyguladılar. 2003 yılında kurulan Myspace, 2007’de kullanıcı sayısı 300 milyona ulaşarak tavan yaptı. Myspace’i Rupert Murdoch’ın şirketi News Corp 580 milyon dolara satın aldı. 2006 yılında Google ile 900 milyon dolara reklam alanı anlaşması yapan Myspace, düşüşe geçmesinin ardından 35 milyon dolara satıldı ve 2011’de kullanıma kapandı.

Kullanıcı sayısı artıyor
Facebook Ekim ayında 1.2 milyara yakın aktif kullanıcısı olduğunu açıkladı. Facebook’a masaüstü bağlanan kullanıcı sayısının azalması cep telefonuyla bağlanma oranının artmasından kaynaklanıyor. Ayda 870 milyon kişinin cep telefonuyla bağlandığı düşünülüyor. Bu sadece Google’da arama yaparak Facebook’a girenlerin sayısı. Buna rağmen Facebook Finans Müdürü David Ebersman, geçtiğimiz 3 ayda günlük kullanıcı sayısında özellikle gençlerde bir düşüş olduğunu açıkladı.
Facebook’un 2011 yılında elde ettiği toplam gelir 3.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Mayıs 2012’de halka açılan Facebook’un 104 milyar dolar ettiği görüldü. Tüm bu kullanım düşüşlerine rağmen yatırımcılar Facebook hisselerine hala ilgili. Şirketin hisseleri bu ay 142 milyar dolara ulaştı.
ETİKETLER : Sayı:957