Bilişim Dünyası 17 ARALIK 2014 / 15:43

1000 sayıyı hayal etmemiştim!

İtiraf edeyim, BTHaber’i çıkarırken 1000 sayıya ulaşabileceğini hayal etmemiştim. Hele ilk sayıların çıktığı olağanüstü sancılı haftalarda, değil 1000 sayı, bir sonraki sayıyı nasıl çıkaracağımızın derdindeydik.

Güven Yeşilovalar

BThaber Genel Yayın Yönetmeni

Yerel haber ağırlıklı haftalık bir yayın çıkarma fikri, 1992 yılı başında, şirketimiz kurulurken, biz yazı işleri kadrosunun aklında ve gönlünde idi. O dönem ülkemizde tek bir haftalık BT yayını vardı ve yabancı bir yayının Türkiye versiyonu olduğu için yerel haber oranı azdı. Ancak, şirket yönetimi 1992’de haftalık yayın fikrine sıcak bakmadı.

Tüm ülke için sıkıntılı geçen 1994 yılı sonbaharında, yönetimi de ikna ederek haftalık bir yayın çıkarmaya karar verdik. Yerel haber ağırlıklı bir yayın planlıyorduk. Sektörün sorunlarını ortaya koyan, sağlıklı gelişmesi yönünde taraf olacak ve bu doğrultuda politika izleyecek olan haftalık bir haber gazetesi. Bu nedenle adı da Türkçe olmalıydı.

İki-iki buçuk ay gibi kısa bir süreye tüm hazırlıkları sığdırmaya çalıştık. Hedeflediğimiz tarihte de haftalık yayınımız BTHaber’i sektörün beğenisine sunduk. Ama itiraf edeyim, özellikle tasarım açısından ilk sayılar tam bir felaket idi. Nasıl olmasın? Dışarıya hazırlattığımız tasarım elimize geç gelmiş ve de istediğimiz gibi olmamıştı. BTHaber’in ilk sayısını, elimizde taslak tasarım olmadan, kavga-gürültü hazırladık. Tasarımın oturması için bir süre daha geçmesi gerekti. Ama içerik, haber üretimi konusunda sektöre verdiğimiz sözü -ilk sayıdan itibaren- tuttuğumuza, yerel ve bol özel haberli bir yayın ortaya çıkardığımıza inanıyorum. Uykusuz gecelerimiz, yorgun günlerimizin güzel meyvesi, sektörce tahminimizin üzerinde ilgi gördü ve bugünlere geldi.

BTHaber’in ilk iki yılında emeği olan cefakar kadrosuna (Altuğ Özgenlik, Nuray Şuman, Dilek Arus, Hande Öngören, Güneş Kazdağlı,  Ahmet Tokuz, Sibel Algan, Şebnem Nuraydın, Saime İpekçi, Gülseren Otaner, Angı Erol, Mert Börü, Şengül Gürtan, Güldane Taşdemir, Selda Aydemir, Yeşim Yılmaz Cincik, Füsun Şavlı, …) gönülden teşekkür ederim. Çok yorulduk, ama bir o kadar da eğlendik!

Nice 1000 sayılara…

 

 
ETİKETLER : 1000