Bilişim Dünyası 17 HAZİRAN 2012 / 14:20

112 Komuta Kontrol Merkezi projesi için Turkcell hazırlıklarını tamamladı

Bundan böyle 112’ye Turkcell üzerinden gelen acil çağrılarda şebeke üzerinden konum verileri il sağlık müdürlükleri ile paylaşılarak, acil müdahale süresi kısaltılmış olacak. Turkcell, BTK’nın konuyla ilgili düzenlemesinin ardından acil çağrılarda kişilerin konum verilerinin erişilir hale getirilmesi kapsamında 81 ilde bütünleştirme sistemini tasarladı ve kısa sürede devreye soktu.
Turkcell’in kurduğu sistemin 81 ilde kullanılabilir olması sayesinde 112 Acil sağlık hizmetlerinde hayatî önem taşıyan bir adım atılmış oldu.
Cep telefonundan 112 Acil’i arayan kişinin koordinatları bir veritabanına kaydedilecek ve ilgili birimler tarafından konum tespiti yapılarak en yakındaki ambulans o noktaya yönlendirilecek.
Turkcell, 81 ilde 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi projesi için bugüne dek 1.8 milyon TL harcadı. 7/24 çalışan Turkcell operasyonel ekipleri sisteme destek vermeye devam edecek.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, 112 Acil aramalarında zaman zaman saniyelerin bile büyük önem taşıdığını hatırlatarak şunları söyledi:
“Van’da meydana gelen ve hepimizi sarsan depremlerde açıkça gördük ki teknolojinin hayat kurtaran bir yönü bulunuyor. Van’daki depremlerin ardından bize ulaşan acil durum mesajlarını kamu kurumlarıyla işbirliği yaparak  Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ve Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi ile hızlı bir şekilde paylaştık.
Pek çok vatandaşımızın hayatı bu şekilde kurtuldu. Bu nedenle, Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun
öncülük ettiği 81 ilde 112 Komuta Kontrol Merkezi Konum Bilgisi Projesi’nin insan hayatı için değerini iyi biliyor, projeyi çok önemsiyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:876

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics