Bilişim Dünyası 02 NİSAN 2017 / 15:52

14 ülkenin merkezi Türkiye

Küresel mobil reklam platformu AdColony, 14 ülkenin merkez ofisi olarak Türkiye’yi tercih etti. AdColony, 2015 yılının ikinci yarısında Volkan Biçer ve Şekip Can Gökalp tarafından 2009 yılında kurulan Mobilike’i satın almıştı. Bu adım ile Türkiye pazarına giren AdColony, Volkan Biçer ile yoluna devam ederken, Şekip Can Gökalp de EMEA merkez ofis Londra’ya Stratejiden Sorumlu Başkan olarak atandı. Biçer, AdColony’nin Türkiye’deki yatırımının ülkenin mobil reklam pazarındaki yerini ve başarısını gösterdiğini belirtirken, “Bu birleşmeye kadar Türkiye’de ilk mobil video reklam yayını, ilk mobil rich media reklam yayını, reklam kampanyalarında ilk cihaz temelli şarj durumu hedefleme, kulaklık takılı olup olmamasına göre reklam gösterimi gibi birçok ilke imza atmıştık. Bu çalışmalarla yurtiçi ve yurtdışında birçok ödül kazandık ve mobil reklam alanında Türkiye’nin adını küresel bazda duyurduk” yorumunu yaptı.

Elde edilen sonuçlar ışığında, Biçer ve ekibi satın alma sonrası gösterdikleri performansla Türkiye’yi 14 ülkenin merkez ofisi yaptı. Nisan ayı itibariyle Danimarka, Norveç, İsveç, Yunanistan, Güney Afrika ve Dubai (Bahreyn, Irak, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri) ofisleri Türkiye’den yönetilecek. Bu değişiklikle Volkan Biçer, AdColony Gelişmekte olan Pazarlar Başkanı olarak görevine devam edecek. Biçer, “Türkiye stratejik ve coğrafi olarak önemli bir konumda. Biz de içinde bulunduğumuz mobil reklam alanında önümüzdeki 3 yılı yatırım ve istihdam anlamında çok iyi değerlendirmek istiyoruz” dedi. AdColony EMEA Genel Müdürü Andrew French de bu yeni merkez ofisleri ile ilgili şunları söyledi:

“Türkiye bizim için değerli bir ülke ve mobil reklam anlamında ciddi bir potansiyel taşıyor. Biçer ve ekibinin bugüne kadar mobil reklam sektörüne katkıları çok değerli. Önümüzdeki süreçte Türkiye bizim için istihdam ve yatırımımızı arttıracağımız ve daha çok sorumluluk vereceğimiz bir ülke olacak.”

 

Kazanç Türkiye’nin

Yeni yapılanma ile AdColony’nin Türkiye’ye yapacağı yatırımlar artacak ve halen 80 kişinin çalıştığı Türkiye ofisinde yıl sonuna kadar istihdam iki katına çıkarılacak. Son iki yılda şirkete yaklaşık 1.5 milyon doların üzerinde yatırım yapıldığını belirten Biçer, 2018 sonuna kadar 1.5 milyon dolar daha yatırım yapacaklarını vurguladı. Biçer, AdColony Türkiye’nin kazandığı tüm paranın yine Türkiye’de kaldığına dikkat çekerek şu bilgileri verdi:

“Türkiye’de şirketler dijital reklam için yılda yaklaşık 1.6 milyar TL harcıyor. Bu paranın önemli bir bölümü de küresel reklam platformları ile yurtdışına gidiyor. AdColony ise Türkiye’de olduğu gibi, şirket satın alıyor, yatırım yapıyor ve AdColony üzerinde reklam harcamaları Türkiye’de kalıyor. Vergileri ödeniyor, yatırım yapılıyor, istihdam yaratılıyor, kazanç Türkiye’nin oluyor.”

AdColony Türkiye’nin 2016’da yüzde 35 oranında büyüdüğünü anlatan Biçer, bunun sektör standartlarının üzerinde olduğunu vurguladı. 2017’de de aynı hızda büyümeye devam edeceklerini söyleyen Biçer, yine yüzde 30’un üzerinde büyümeyi hedeflediklerini kaydetti.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics